پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/داده پو/مسلمانان روسیه بیشترین سازگاری را با ادیان مختلف دارند

مسلمانان روسیه بیشترین سازگاری را با ادیان مختلف دارند

 یکشنبه, 06 اسفند 1396    13:38    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ براساس تحقیقات و نظرسنجیها مسلمانان مثبت ترین واکنش را در قبال ادیان مختلف داشته و از سایر ادیان سازگارترند.
به گزارش اینترنشنال به نقل از مرکز لوادا، روابط مردم روسیه در ارتباط با نمایندگان و پیروان مذاهب گوناگون در ده سال اخیر تغییر چندانی نکرده است. در این بین تا حدودی نگرش مردم روسیه نسبت به پیروان ادیان شرقی رشد مثبت داشته است. بر این اساس، %86 نسبت به پیروان دین مسیحیت (در سال 2008- %75) نظر مثبتی دارند، و حدود %2 هم نظر منفی دارند، و%19 ( %17) هم تنها نظر منفی ندارند.
به گفته جامعه شناسان، «کسب نظر مثبت اکثریت نسبت به مسیحیان به طور کامل قابل فهم و واضح است، چرا که پیروان این دین، اکثریت مذهبی روسیه را تشکیل می دهند-روس ها به طور سنتی با کلیسای پراواسلاو روسیه مرتبط هستند. علاوه بر این، در حال حاضر حدود 80-75 درصد خود را پیرو «پراواسلاو» میدانند.
%49 مردم روسیه در را بطه با مسلمانان نظر مثبت دارند ( این رقم در سال 2008 میلادی 50 درصد بوده است)، نظر منفی- %14، نظر نه منفی و نه مثبت هم -%31 بوده است.
لازم به ذکر است که شمار مردم روسیه که نسبت به پیروان هندو و بودا نظر مثبت دارند نیز افزایش یافته است ( %46 و %47. این رقم در سال 2008، %40 و %41 بوده است). جامعه شناسان معتقد هستند که، «به احتمال قوی، این روند نتیجه افزایش وجود و ترویج آداب آنان در زندگی روزمره روسیه، از کافه¬های گیاه¬خوارها گرفته تا مراکز یوگا، است.»
علاوه بر این، میزان درک و تحمل مردم روسیه نسبت به اتئیست‌ها و یهودیان نیز افزایش داشته است ( %54 و %44. این رقم در سال 2008، 46 و 39 درصد بوده است.)
طرفداران خدا ناباوری(اتیستها )، بیشتر از دیگران نسبت به پیروان ادیان دیگر بیتفاوت هستند: وضعیت «نظر نه منفی و نه مثبت» بین این افراد نسبت به دیگر ادیان از دیگر گزینهها بالاتر است.
مثبت ترین واکنش که ادیان مختلف در قبال یکدیگر دارند، به مسلمانان تعلق میگیرد که در این بین با سایر ادیان سازگارترند. براساس نظرسنجیها و تحقیقات، مسلمانان نسبت به پراواسلاوها و اتیستها درک و تحمل بیشتری نسبت به دیگر ادیان دارند، به استثنای نظر آنان در رابطه با طرفداران خدا ناباوری، که مسلمانان نسبت به آنان بر اساس اصول دینی خود قطعا دید منفیتری دارند.
به گفته جامعه شناسان، بر اساس نظرسنجیهای انجام شده 72 درصد از مسلمانان نظر کاملا مثبت و تا حدی مثبت، نسبت به مسیحیان دارند. این در حالی است که تنها 20 درصد از پراواسلاو‌ها به طور متوسط نظر مثبت‌تری نسبت به مسلمانان از خود نشان میدهند.
بایستی خاطر نشان کرد که نظرسنجی انجام شده در تاریخ 20-15 دسامبر با جامعه آماری 1600 نفر در محدوده سنی 18 و بالاتر از هجده سال و در 48 منطقه فدراسیون روسیه به انجام رسیده است.
منبع: جامعه وفرهنگ روسیه

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته