پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/داده پو/تاریخی: روایتی از فساد ساختاری در افغانستان

تاریخی: روایتی از فساد ساختاری در افغانستان

 شنبه, 02 دی 1396    02:52    سرویس آسیا

اختصاصی اینترنشنال- سرویس آسیا/ رنگین دادفر سپنتا یکی از شخصیت های شناخته شده افغانستان محسوب می شود. او که در در دولت حامد کرزای مدتی وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی بود اخیراً کتاب خاطرات خود تحت عنوان «سیاست افغانستان: روایتی از درون» را منتشر کرده است. او در این کتاب کوشیده روایتی دست اول و آکادمیک از سیاست ورزی در جامعه افغانستان پس از 2001 ارائه دهد.

یکی از موضوعات جالبی که او در این کتاب مطرح می‌کند موضوع فساد و ساختاری شدن آن است. او در بخش‌های مختلف کتاب اشاره می‌کند که چگونه اقتصاد سیاسی فساد در افغانستان کار می کند و مبارزه با آن تا چه حد دشوار و حتی ناممکن است. در بخشی از این کتاب آمده است:

«یکی از موضوعاتی که طرح آن در جلسات شورای امنیت ملی به نتیجه نرسید موضوع قاچاق سگرت (سیگار) بود. افغانستان یکی از بزرگترین واردکنندگان سیگار در منطقه ماست ... بعد از اینکه من به حیث مشاور امنیت ملی تعیین شدم ده ها گزارش‌های امنیتی را به دست آوردم که نشان می دادند سیگار وارداتی برای صادرات مجدد است و در واقعیت موجب گسترش قاچاق و ساختارهای مربوط به آن می شود. شبکه بزرگی از تاجران و سیاستمداران عالی رتبه افغانستان از سکتور صدور مجدد سود می بردند. من تحقیق در این موضوع را زمانی جدی پیگیری کردم که رئیس جمهور ترکمنستان در دیداری وقتی به من از وی راجع به پاسخ او درباره نامه رئیس‌جمهور افغانستان در رابطه با دارایی‌های مصادره شده یک تاجر افغانستان پرسیدم براشفت و گفت او یک قاچاقچی بین‌المللی است که اقتصاد کشور ما را با قاچاق سیگار و ویسکی تباه کرده است و به من به خاطر جرایم او بهترین دوستانم را به زندان انداخته ام. در برگشت به کابل شاخه‌هایی از این شبکه را کشف کردم موضوع را با حامد کرزی در میان گذاشتم زیاد جدی نگرفت. روزی رئیس جمهور تاجیکستان سفیر افغانستان دکتر عبدالغفور آرزو را در پی درگیری‌های مرزی میان دو کشور و کشته شدن چند تن از مرزبانان تاجیک فراخواند و به وی به دلیل فعالیت های قاچاقچیان مواد مخدر و سیگار در مرزهای تاجیکستان شکایت کرده بود. پیام رئیس جمهور تاجیکستان بسیار طولانی بود اما دو سه مورد بسیار عمده به نظر می رسیدند: رخنه افراطیون اسلامی، قاچاق تریاک و سیگار. موضوع افراطیون اسلامی موضوعی بود که باید در رابطه با کلیات مبارزه با تروریسم مطرح می شد موضوع سیگار و تریاک موضوعاتی بودند که می شد در مورد آن‌ها اقدام کرد. در تمام مباحث مربوط به شکست دولت ها موجودیت اقتصاد نامشروع یکی از بزرگترین عوامل زوال آنهاست. موضوع را با رئیس‌جمهور در میان گذاشتم. او گفت این موضوع را شامل جلسه آینده شورای امنیت بساز. در جلسه شورای امنیت وزیر مالیه گفت اگر ما مالیات سیگار را بالا ببریم کشور ما به بازار قاچاق سیگار پاکستان تبدیل خواهد شد همین حالا از سیگار برابر پاکستان محصول گمرکی میگیریم. من از سفارت های افغانستان در کشورهای همسایه خواستم تا درصد مالیات بر سیگار های وارداتی در کشورهای محل اقامت خود را اطلاع دهند در نتیجه معلوم شد مالیات گمرکی پاکستان بر سیگار نزدیک به ۸۰ درصد است. در چند روزی که من مصروف تحقیق و کار درباره این موضوع بودم دهها نفر زورمند و بی زور با من تماس گرفتند و از من خواستند از پیگیری موضوع دست بردارم. برای من این کار ممکن نبود به دلیل آنکه می‌دانستم شبکه‌های قاچاق در زوال اقتصاد ملی، ظهور شبکه های مسلح، تمویل تروریسم، دولت گریزی و در نهایت نهایت فروپاشی دولت نقش بسیار تعیین کننده ای دارند.

روز دیگر موضوع را با وزیر مالیه در میان گذاشتم به من گفت تو به این موضوع چه دلبستگی داری؟ چرا تاجیکستان از قاچاق شراب افغانستان جلوگیری نمی‌کند که ما از قاچاق سیگار جلوگیری کنیم؟ بعدها این مساله باعث کشیدگی های شخصی من با افراد صاحب نام گردید و خیلی مسائل دیگر و تکان دهنده را شاهد شدم که می گذارم به زمان دیگر. برخی در این مباحث حتی این مسئله را که از قاچاق سیگار تعداد زیاد از خانواده های پشتون استفاده می کنند، همانگونه که از قاچاق سنگ خانواده های تاجیک بهره می‌گیرند را مطرح می کردند و به کمک تئوری مشارکت ملی در امر فساد خواستند با من مخالفت کنند. من وقتی دیدم که به هیچ وجه نمی توانم با این امر مبارزه کنم و هیچ کس حتی یک تن هم در درون حکومت در این رابطه پشتیبان من نیست سکوت کردم و چه سکوت درداوری».

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته