دوشنبه 28 خرداد 1397

Monday 18 June 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/ترامپ و گزینه های سخت پیش روی بغداد

ترامپ و گزینه های سخت پیش روی بغداد

نویسنده :  سه شنبه, 19 بهمن 1395    13:31    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال-سرویس غرب آسیا/ دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید امریکا از روزنه جدیدی به واقعیتها و تحولات بین المللی می نگرد و سعی کرده است برای بحرانها و مسائلی که دولت آمریکا در آنها درگیر است نسخه های خاص خود را ارائه دهد. عراق به عنوان یکی از مسائل مهم سیاست خارجی امریکا در سالهای پس از 2003 از حوزه های مورد توجه ترامپ در یک ماه نخست ریاست جمهوری او بوده است. رئیس جمهور جدید امریکا در اظهاراتی عجیب در خصوص نفت عراق عنوان کرد ما باید نفت عراق را برمی‌داشتیم. این موضع واکنش مقامات عراقی را بدنبال داشت و العبادی اعلام کرد نفت عراق متعلق به مردم عراق است. همچنین دولت جدید امریکا شهروندان عراق را در زمره هفت کشوری قرار داده که حق ورود به امریکا را ندارند و این موضوع خبری منفی برای عراقیها و نشانه ای نامناسب برای روابط دو کشوری است که پیمان استراتژیک بین آنها وجود دارد. با این حال مهمترین نکات ذکر شده از سوی ترامپ را می توان این جملات در توییت وی دانست که مدعی شده است: "ایران به سرعت در حال تسلط بیشتر و بیشتر در عراق است ؛ آن هم پس از آن که آمریکا آنجا سه هزار میلیارد دلار هدر داده است. واضح است که این ماجرا به گذشته بازمی‌گردد."
این سخنان بدین معنی است که بغداد در تداوم سیاست کانونی خود در خصوص امریکا و عراق با مشکلات جدی و مهمی روبروست. بغداد با توجه به شرایط خاص خود در دوره پس از صدام کوشیده است تا به رغم رقابتها و روابط پرتنش ایران و امریکا، از ظرفیتها و منابع این دو کشور به عنوان اصلی ترین بازیگران خارجی در عراق برای ایجاد ثبات و امنیت و پیشبرد روند سیاسی دموکراتیک استفاده کند. برای مقامات عراق و به خصوص رهبران شیعی مهمترین پیش نیاز برای پیشبرد چنین سیاستی کاهش تنشها و دشمنیهای بین تهران و واشنگتن و همکاری ولو غیر ضمنی آنها در عراق برای کمک به ایجاد ثبات و امنیت در این کشور بوده است. بر این اساس کاهش تنشها بین ایران و امریکا از جمله با توفق هسته ای در دوره اوباما خبر مثبت و امید بخشی برای عراقیها بوده است. ضمن اینکه برای عمده رهبران عراقی تبدیل شدن عراق به صحنه ای برای رقابتهای ایران و امریکا ناخوشایند و پرهزینه محسوب می شود.
به قدرت رسیدن ترامپ و رویکرد منفی وی در خصوص ایران و پرونده های مرتبط با آن مانند برجام و برنامه های موشکی و سیاست منطقه ای آن تحول مثبتی خوبی مقامات عراق نیست. با این حال هنگامی که ترامپ به نفوذ ایران در عراق اعتراض می کند و هزینه های گسترده امریکا را بسترساز نقس آفرینی ایران معرفی می کند بخش ناگوارتر سیاستهای ترامپ برای عراقیها بیشتر آشکار می شود. این گزاره ها بدین معنی است که ترامپ بغداد را در مقابل انتخابهای سختی قرار می دهد که در واقع نوعی انتخاب بین همکاری با ایران و بهره¬مندی از حمایتهای امریکاست. انتخابی نه تنها دشوار بلکه تا حد زیادی غیرممکن که هر گونه تلاش برای پرداختن به آن به تخریب بیشتر روابط بغداد با تهران یا واشنگتن منجر می‌شود و شکافها و اختلافات درونی عراقیها را نیز گسترش می دهد. دولت جرج بوش پسر به رغم رویکرد تهاجمی خود و در شرایطی که اثرگذاری ایران در عراق به اندازه امروز نبود در نهایت مجبور شد تا نقش آفرینی ایران برای ایجاد ثبات در عراق را بپذیرد. اکنون بسیاری از جریانهای درونی عراق با ایران در پیوندی جدی هستند، ایران و عراق منافع مشترک و متقابل بسیاری در سطح دوجانبه و منطقه‌ای دارند و نگاه عراقیها به ایران به عنوان کشوری که می‌تواند در تنگناهای امنیتی به آنها حمایت های حیاتی ارائه دهد تغییر کرده است. در چنین شرایطی درخواست ترامپ برای انتخاب بغداد بین واشنگتن و تهران مشخص نیست که تا چه اندازه با واقعیتهای عینی مطابقت دارد. هر چند دولت عراق با تاکید بر نهادهای دموکراتیک و حاکمیت بغداد به سخنان ترامپ پاسخ داده است، اما رویکرد دولت ترامپ مبنی بر مقابله با نقش منطقه‌ای ایران از جمله در عراق، بغداد را با شرایط و گزینه های سختی در ماههای آینده روبرو خواهد کرد.

telegram channel

درباره نویسنده

علی اکبر اسدی

علی اکبر اسدی

  • هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
  • پژوهش‌گر غرب آسیا
  • تماس: asadi@theinternational.ir

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته