سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/لَنج قطر در خلیج پر تلاطم فارس

لَنج قطر در خلیج پر تلاطم فارس

  • به واسطه دیپلماسی، سالهاست که تصویر قطر، پررنگ‌تر از تمام کشورهای عربی در سراسر جهان دیده می‌شود. شاید کسی در جهان نام عربستان را نشنیده باشد اما بعید است کسی نام قطر بر روی پیراهن‌های تیم بارسلونا را ندیده باشد یا بعید است کسی اخبار شبکه الجزیره، را دنبال نکرده باشد و اکنون میلیون‌ها نفر در سراسر جهان منتظر برگزاری جام جهانی 2020 در قطر هستند.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 24 خرداد 1396    12:35    سرویس نگاه از بیرون


حسین اصغری ثانی
 دانشجوی دکترای روابط بین الملل دانشگاه تربیت مدرس
 اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ سیاست بین‌الملل مدام در حال تغییر و تحول است. در نتیجه کشورها باید قوانین در حال تغییر بازی در صحنه سیاسی و دیپلماسی را یافته و آن را هدایت کنند. در نظام بین‌الملل، همیشه به کشورهای کوچک به‌عنوان کشورهای آسیب‌پذیر نگاه می‌شود. ولی بارها اتفاق افتاده که این کشورهای کوچک از یک نقطه قوت خاص خود در سیاست بین‌الملل و منطقه‌ای به خوبی استفاده کرده‌اند و تأثیر قابل توجهی بر مسائل جاری جهان گذاشته‌اند. قطر شبه‌جزیره‌ای در خلیج‌فارس، همچون لَنجی است کوچک بر روی دریای متلاطم. کشوری ذره ای و آسیب‌پذیر که مانند تمام کشورها برای تأمین امنیت و حفظ بقا خود با چالش‌های خاصی روبرو بوده است. آسیب‌پذیری این کشور کوچک، آن را نيازمند متحد‌شدن با کشورهای قدرتمند‌تر نموده‌، تا با پشتیبانی آنها، بتواند در مقابل عوامل تهدیدزا در منطقه ايستادگي كند. اما تحولات بین‌المللی و تغییر در منابع قدرت ملی، محدوده انتخاب‌های قطر را گسترش داد. به‌طوری‌که این کشور قادر شد بدون اينكه لازم باشد امنيت خود را به متحدان قوی پیوند زند، به حيات سياسي خود ادامه دهد.


استراتژی قطر استفاده از دیپلماسی برای برندسازی در حوزه‌های نرم‌افزاری بود تا از این مسیر بتواند تصاویر متفاوت و مثبتی از قطر به افکار عمومی جهان ارایه کند. نتیجه این سیاست‌های هوشمندانه، برندسازی در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای(شبکه الجزیره)، دیپلماسی ورزشی، میانجی‌گری در منازعات سیاسی، صنعت گاز(ال.ان.جی)، هوانوردی (هواپیمایی قطر)، گردشگری، علمی....بود.


برندسازی بازار قدرتمندی است که رقابت در آن پیچیده است. بخصوص در همسایگی دوبی و عربستان پهناور و زمانی که به تولید قدرت و تامین امنیت منجر می شود مخالفان جدی پیدا می کند.
چگونه یک کشور کوچک در همسایگی کشورهای بزرگ تر از خود، جسورانه پیشتاز برندسازی و خلق تصاویر شگفت انگیز از خود می شود؟! برند محصول یک تفکر خلاقانه و جسورانه است. این تفکر را امیرحمد از سال 1995 پیگیری می‌کرد و اکنون توسط پسرش تمیم دنبال می‌شود. برند بدون حکمرانی مطلوب سرانجامی نخواهد داشت و چنین نوعی از حکمرانی یقیناً افزایش کیفیت زندگی شهروندان را به‌عنوان یک هدف عالی در نظر خواهد داشت. به‌همین دلیل اکنون قطر به‌عنوان ثروتمند‌ترین کشور جهان اسلام شناخته می‌شود و مردمش بیشتر از سوئد از امکانات رفاهی برخوردارند. به‌همین دلیل کسی انتظار نداشت که قطری‌ها به انقلاب‌های عربی بپیوندند. علاوه بر رهبری هوشمندانه، ائتلاف‌های نظامی – امنیتی و تنوع در روابط خارجی ابزارهای دیگر قطر برای برند سازی هستند. قطر از سال 1973 روابط بسیار ویژه ای با آمریکایی ها داشته تا جایی که بزرگ‌ترین پایگاه نیروی هوایی آمریکا در دوحه است علاوه بر این قطر روابط حسنه‌ای با انگلیسی‌ها دارد و از سال 2008 روابط امنیتی- نظامی خود را با هندی‌ها تقویت کرده است. همچنین در تمام سالهای بعد از استقلال خود سعی نموده روابطش با ایران، تحت تاثیر عربستان قرار نگیرد.


به واسطه دیپلماسی، سالهاست که تصویر قطر، پررنگ‌تر از تمام کشورهای عربی در سراسر جهان دیده می‌شود. شاید کسی در جهان نام عربستان را نشنیده باشد اما بعید است کسی نام قطر بر روی پیراهن‌های تیم بارسلونا را ندیده باشد یا بعید است کسی اخبار شبکه الجزیره، را دنبال نکرده باشد و اکنون میلیون‌ها نفر در سراسر جهان منتظر برگزاری جام جهانی 2020 در قطر هستند.


با وجود چنین مشخصاتی برای کشور کوچک قطر، بعید است که امنیت آن با خطر جدی مواجه شد. تنش‌های دیپلماتیک اخیر در روابط این کشور با همسایگان عربی‌اش به سود قطر تمام خواهد شد. چرا که این تنش‌ها محصول روابط ایران- قطر نیست بلکه به‌دلیل عقب‌ماندگی تاریخی عربستان از قطر است. آنچه مسلم است ایران نباید رفتارهای اخیر قطر را یک چرخش در سیاست خارجی‌اش تلقی کند. قطری‌های در لنج سواری بر روی امواج خروشان استاد شده‌اند.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته