چهارشنبه 7 خرداد 1399

Wednesday 27 May 2020

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/ادلب، همچنان آتش زیر خاکستر!

ادلب، همچنان آتش زیر خاکستر!

نویسنده :  یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399    16:28    سرویس نگاه از بیرون

محمد شریفی کرجان

اختصاصی اینترننشنال/ سرویس نگاه از بیرون/ توافق 5 مارس 2020 مسکو و برقرار آتش بس نسبی در ادلب میان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اگرچه آتش درگیری ها در ادلب را که پتانسیل تبدیل شدن به یک جنگ تمام عیار، داشت تا حد زیادی خنثی کرد ولی نه این توافق و نه شیوع ویروس کرونا هیچ کدام نتوانسته است از تحرکات نظامی ارتش ترکیه و گروه های شبه نظامی وابسته به آن در این شهر بکاهد و با توجه به تحولات اخیر در ادلب به صراحت می توان گفت ادلب آتش زیر خاکستری است که هر لحظه می تواند شعله ور شود.

علی رغم شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه، ارتش این کشور اعزام نیرو و تجهیزات نظامی به ادلب را در بالاترین حد خود ادامه می دهد به نوعی که بر اساس اطلاعات به دست آمده از دیده بان حقوق بشر سوریه در لندن تعداد نیروهای نظامی ارتش ترکیه در ادلب به بیش از 10 هزار نیرو افزایش پیدا کرده است و این مسئله ادلب را همچنان یکی از مراکز بحران در جنگ داخلی سوریه نگه می دارد. تعداد خودروهای نظامی ارتش ترکیه که بعد از توافق آتش بس مسکو در تاریخ 5 مارس 2020 وارد ادلب شده اند به 2 هزار و 750 خودروی زرهی رسیده است و ترکیه تلاش می کند تا در جنوب ادلب که منطقه مورد مناقشه میان دولت مرکزی سوریه با مخالفان خود است پایگاه نظامی جدیدی را به منظور تقویت یگان های شبه نظامیان در برابر ارتش سوریه ایجاد کند.

علاوه بر این، اولتیماتوم صریح و تند هفته پیش رجب طیب اردوغان به دمشق در بحبوحه مبارزه با ویروس کرونا نشان داد که ادلب هنوز یکی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی ترکیه به حساب می آید و اردوغان به این سادگی از ادلب دست برنخواهد داشت. اظهارات اردوغان در این خصوص که "دولت مرکزی سوریه در حال نقض آتش بس و دیگر بندهای توافق مسکو است. اگر این گونه ادامه پیدا کند با تلفات سنگینی تاوانش را پس خواهد داد" بر این مطلب صحه می گذارد که ادلب همچنان آتش زیر خاکستری است که توافق مسکو نمی تواند به راحتی تنش ها در این شهر را خنثی کند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است: چرا ادلب تا این اندازه برای ترکیه مهم است که حتی در دورانی که تمام جهان مشغول مبارزه با ویروس کرونا می باشد آنکارا اعزام نیرو و تجهیزات را به این شهر متوقف نکرده است؟

فاکتورهای متفاوتی در نوع عملکرد آنکارا در مسئله ادلب وجود دارد ولی مهمترین دلیلی که ادلب را برای آنکارا تا این اندازه مهم می کند وضعیت حساس شبه نظامیان تحت الحمایه ترکیه در ادلب در کنار مسائل داخلی ترکیه است.

همانگونه که در یادداشت های قبلی نیز اشاره شده است شبه نظامیان تحت الحمایه ارتش ترکیه در ادلب یک موقعیت حساسی دارند که می توانند به راحتی از دوست برای ترکیه به دشمن تبدیل شده و به مواضع ارتش ترکیه در داخل سوریه و حتی داخل ترکیه حمله کنند. شهرهای مرزی تحت کنترل ارتش ترکیه در شمال سوریه ظرفیت آن را ندارند که شبه نظامیان وابسته به ارتش ترکیه در ادلب را در خود جای دهند و در صورت تسلط کامل ارتش سوریه به ادلب، آنکارا با یک ارتش بی سرزمینی روبه رو خواهد شد که به این راحتی از عهده سازماندهی آنان برنخواهد آمد. ادلب طی سال های گذشته محل جمع آوری گسترده شبه نظامیان مخالف دولت سوریه از بخش های مختلف این کشور بود و آنکارا قبل از آن که طرح حائل امنیتی خود در شرق فرات تا مرزهای عراق را نتواند عملیاتی کند عملاً خارج کردن این شبه نظامیان از ادلب غیر ممکن خواهد بود.

علاوه بر این، ادلب یکی از مهمترین مراکز "انتقال بحران" از داخل ترکیه است. آنکارا حتی پیش از آغاز بحران کرونا در این کشور نیز با مشکلات عدیده ای رو به رو بود که به مانند سنت دیرینه انتقال بحران از داخل به خارج را در پیش گرفته بود. در شرایط کنونی ادلب بهترین مکان برای تغییر دادن اولویت ها در داخل ترکیه است. ایجاد یک بحران بقای ملی و تهییج احساسات ملی گرایانه هر زمان برای آنکارا کمک شایانی در کنترل افکار عمومی داخل کرده است. اکنون نیز با توجه به شرایط سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی داخل ترکیه مرکز انتقال بحران بایستی برای آنکارا فعال بماند تا در صورت نیاز بتواند با جرقه زدن آن تمام اخبار و افکار را به آن سمت معطوف سازد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته