چهارشنبه 7 خرداد 1399

Wednesday 27 May 2020

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/پیام پ.ک.ک در انفجار خط لوله گاز ایران-ترکیه

پیام پ.ک.ک در انفجار خط لوله گاز ایران-ترکیه

نویسنده :  دوشنبه, 25 فروردين 1399    14:17    سرویس نگاه از بیرون

محمد شریفی کرجان

پژوهشگر ارشد مسائل منطقه ­ای

اختصاصی اینترنشنال/ سرویس نگاه از بیرون/ 12فروردین 1399 خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در منطقه مرزی دوغو بایزید ترکیه در یک و نیم کیلومتری مرز بازرگان ایران منفجر شد. انفجاری که روز بعد مرکز رسانه ای یگان های مدافع خلق HPG، شاخه نظامی پ.ک.ک مسئولیت آن را برعهده گرفته و اعلام کرد: «این خط لوله در یک عملیات انتحاری نیروی وابسته به این سازمان منفجر شده است».

زمانی که به واکاوی این حمله تروریستی می پردازیم، پیام های متعددی می توان از آن استخراج کرد که نشان می دهد اگرچه حمله در خاک ترکیه و علیه مواضع این کشور صورت گرفته است ولی در حقیقت یک حمله دو سویه با پیام های متعدد به ترکیه و ایران بوده است.

در خصوص پیام این حمله تروریستی به ترکیه که از آن می توان به عنوان پیام تاکتیکی یاد برد تلاش برای نشان دادن قابلیت عملیاتی پ.ک.ک در داخل ترکیه برخلاف تبلیغات گسترده حکومت ترکیه در رسانه ها مبنی بر از دست دادن قابلیت پ.ک.ک در عملیات تروریستی در داخل ترکیه بود. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در چند ماه اخیر بارها با تأکید بر این مسئله که ضربات مهلکی در داخل و خارج مرزهای ترکیه به پ.ک.ک وارد کرده ایم؛ موضع گیری های مختلفی در خصوص به صفر رساندن قابلیت عملیاتی پ.ک.ک علیه مواضع ارتش ترکیه در داخل این کشور داشته است. ترکیه در طول زمستان عملیات های مختلفی در داخل مرزهای خود و همچنین شمال عراق علیه مواضع پ.ک.ک ترتیب داده بود و این مسئله باعث شده بود تا رسانه های وابسته به حکومت ترکیه تبلیغات گسترده ای در خصوص از دست دادن قابلیت تحرکات نظامی پ.ک.ک در جبهه ترکیه ایجاد کنند. در واقع حمله اخیر به خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه و همچنین بمب­ گذاری اخیر پ.ک.ک در منطقه سیلوان واقع در استان دیاربکر تلاش این سازمان برای نشان دادن قابلیت عملیاتی خود در داخل ترکیه بود. نباید فراموش کرد که در ایدئولوژی پ.ک.ک فصل بهار به عنوان نماد مبارزه بوده و این سازمان همواره با آمدن بهار اقدامات تروریستی و تحرکات نظامی خود در خاک ترکیه را افزایش می دهد. از همین رو پیام تاکتیکی حمله به خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه یک پیام واضح به آنکارا مبنی بر ای که «من هنوز هستم!» بود.

پیام راهبردی و مسئله ای که قابل ارزیابی و تجزیه تحلیل بیشتر هست پیام این حمله به تهران بود. پیامی که بدون شک پای سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا را نیز به آن باز کرده و یک نقشه طراحی شده برای ضربه به جمهوری اسلامی ایران می تواند ارزیابی شود. در شرایطی که قیمت نفت در بازارهای جهانی با افت شدید روبه رو بوده و ایران با مشکلات عدیده ای در زمینه فروش نفت دست و پنجه نرم می کند، هدف قرار گرفتن خط لوله ای که بیشترین حجم گاز صادراتی ایران را به خود اختصاص می دهد نمی تواند اتفاقی باشد. در واقع پ.ک.ک با حمایت هایی که از سرویس های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی دریافت کرده است در تلاش برای ضربه زدن به اقتصاد ایران در شرایط سخت و بحرانی این روزها برآمده است. قطع صادرات گاز ایران به ترکیه با توجه به شرایط نفت این کشور و همچنین شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران می تواند هم یک چالش جدی برای ایران به حساب آید و هم یک پیام راهبردی مبنی بر دشمن تلقی کردن دوستِ دشمن از سوی سازمان تروریستی پ.ک.ک!.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته