چهارشنبه 7 خرداد 1399

Wednesday 27 May 2020

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/گره کور گروه های معارضه در ادلب

گره کور گروه های معارضه در ادلب

  • روند آرام ولی در عین حال پرمخاطره ای که می تواند موازنه ها را در سوریه تغییر داده و یک روند کاملا تهدید آمیزی علیه ترکیه به وجود آورد تغییر رویه گروه های رادیکال سوریه در قبال ترکیه و آغاز دشمنی این گروه ها با آنکارا است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  پنج شنبه, 07 فروردين 1399    23:13    سرویس نگاه از بیرون

محمد شریفی کرجان

اختصاصی اینترنشنال/ سرویس آسیا/ گروه هایی که ترکیه در بخش های شمالی سوریه از آنان حمایت می کند و تحت عنوان گروه های مخالف دولت مرکزی سوریه شناخته می شود طیف وسیعی از گروه های رادیکالی به حساب می آیند که طی سال های گذشته توسط ترکیه و در پی توافقات مختلفی که با روسیه صورت داده است از بخش های مختلف سوریه جمع آوری شده و در نوار شمالی سوریه یعنی مناطقی مانند ادلب، عفرین، جرابلس، الباب و ... سازماندهی، تجهیز و تعلیم داده شده اند. گروهی که ابتدا تحت عنوان "ارتش آزاد سوریه" و سپس "ارتش ملی سوریه" به وجود آمده است در واقع همان گروه های رادیکال و مسلح سوری هستند که در بخش های مختلف رقه، دمشق، غوطه شرقی، حلب، درعا و ... در حال مبارزه با دولت مرکزی سوریه بودند و سپس با توافقات میان آنکارا مسکو و ایجاد کریدورهای امن توسط ترکیه در یک جا جمع شده و سازماندهی شده اند. هیئت تحریر الشامی که در که ادلب بخش بزرگی از این استان استراتژیک را برعهده دارد، جبهه النصره ای است که بعد از چندین بار تغییر نام و با حمایت های تسلیحاتی، لجستیکی ترکیه در ادلب به وجود آمده است، تمامی این گروه ها شاخه های مختلف گروه های رادیکالی هستند که اکنون در سوریه به عنوان شمشیر دولبه برای ترکیه عمل می کنند.

ترکیه بعد از آغاز درگیری ها در ادلب و پیشروی نیروهای ارتش سوریه در این شهر دو راه بیشتر پیش رو نداشت. یا باید به مقابله نظامی با سوریه که در نهایت ختم به رویارویی نظامی با روسیه می شد تن می داد و یا با کنار آمدن با روس ها و توافق با آنان روندی خطرناک برای خود رقم می زد که پتانسیل تبدیل شدن مواضع ترکیه به عنوان هدف برای گروه های رادیکال در سوریه و حتی کشیده شدن بحران سوریه به داخل ترکیه را به شدت با خود حمل می کند.

همانگونه که در یادداشت های قبلی نیز اشاره کرده بودیم، موقعیتی که توسط گروه های رادیکال در بخش های شمال غرب سوریه با کمک ترکیه به وجود آمده است به نوعی است که اگر موازنه ها در این منطقه به هم بخورد و سیاست این گروه ها تغییر کند حتی کنترل آن از عهده خود آنکارا نیز خارج خواهد شد. موضوعی که نشانه های آن به صورت جدی بعد از توافق ترکیه روسیه در 5 مارس و آغاز گشت زنی های نظامی ارتش ترکیه ارتش روسیه به صورت مشترک در جاده استراتژیک M4 به وجود آمده است.

روند آرام ولی در عین حال پرمخاطره ای که می تواند موازنه ها را در سوریه تغییر داده و یک روند کاملا تهدید آمیزی علیه ترکیه به وجود آورد تغییر رویه گروه های رادیکال سوریه در قبال ترکیه و آغاز دشمنی این گروه ها با آنکارا است. روندی که با توجه به بافت گروه های رادیکال دور از انتظار نبوده و خود آنکارا نیز به خوبی می داند که همکاری با این گروه ها به مانند بمبی است که هر لحظه می تواند در دست خود منفجر شود. در حقیقت مقوله مخالفت گروه های تحت الحمایه ترکیه در سوریه با ترکیه پدیده جدیدی نیست و هر زمان که ترکیه با روسیه روابط خود را توسعه داده است به صورت یک واکنش مخالفت های گروه های رادیکال را شاهد بودیم که مهمترین این مخالفت ها سرپیچی هیئت تحریر الشام از توافق 2018 سوچی و عدم خروج از منطقه حائل امنیتی در ادلب بود. ولی چیزی که در حال حاضر در جریان است یک روندی فراتر از مخالفت بوده و بیشتر رنگ و بوی مقابله دارد. تحولاتی که بعد از آغاز گشت زنی ها مشترک ترکیه روسیه در ادلب صورت گرفته است، روندی به شدت مخاطره آمیز برای آنکارا به حساب می آید که بی شک در صورت عدم مدیریت آنکارا به یک معضل اساسی تبدیل خواهد شد.

اعتراض گروه های تحت حمایت ترکیه به عدم پرداخت حقوق ماهیانه آنان و تجمعاتی که در این راستا صورت گرفت به حمله راکتی از سوی افراد ناشناس به کاروان نظامی ارتش ترکیه منجر شد که باعث کشته شدن 2 نظامی ارتش ترکیه و زخمی شدن یک نظامی دیگر شد. حمله ای که وزارت دفاع ترکیه خود اعتراف کرد که از سوی برخی گروه های رادیکال در ادلب صورت گرفته است. علاوه بر این ها، درگیری های درون گروهی میان گروه های تحت الحمایه ارتش ترکیه در بخش های مختلف به خصوص در ادلب افزایش پیدا کرده است که این مسئله نیز کنترل امور برای ترکیه در سوریه را بسیار سخت می کند.

نباید فراموش کرد، با توجه به روندی که ترکیه در چند سال اخیر در قبال این گروه ها اتخاذ کرده است و با توجه به حضور انبوهی از پناهجویان سوری در داخل ترکیه این گروه های پایگاه های مردمی قابل توجهی در داخل ترکیه به دست آورده اند که در صورت اتخاذ دشمنی این گروه ها با ترکیه احتمال سرایت موجی از درگیری ها و بحران به داخل ترکیه به واسطه همین پایگاه های گروه های رادیکال سوری در داخل ترکیه بسیار بالا خواهد بود.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته