شنبه 16 فروردين 1399

Saturday 4 April 2020

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/استخراج صفر یا انتقال نفت از تانکری به تانکر دیگر در دریاهای آزاد؟

استخراج صفر یا انتقال نفت از تانکری به تانکر دیگر در دریاهای آزاد؟

  • امتناع امریکا از تمدید معافیت برای خرید نفتی ایران، ضربه جدی به توافق عربستان سعودی و روسیه در رابطه با کاهش استخراج نفتی وارد خواهد کرد. عربستان سعودی اعلام کرده که تولید نفتی خود را برای جبران حجم حذف شده نفت ایران افزایش خواهد داد و در چنین شرایطی، بعید به نظر می رسد که روسیه نیز همچنان استخراج نفتی خود را در سطح کنونی نگه دارد. به اعتقاد کارشناسان، به احتمال زیاد، واکنش تهران به این تصمیم امریکا، خروج از توافق هسته ای خواهد بود

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398    18:13    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: ماریانا بلنکایا

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ امتناع امریکا از تمدید معافیت برای خرید نفتی ایران، ضربه جدی به توافق عربستان سعودی و روسیه در رابطه با کاهش استخراج نفتی وارد خواهد کرد. عربستان سعودی اعلام کرده که تولید نفتی خود را برای جبران حجم حذف شده نفت ایران افزایش خواهد داد و در چنین شرایطی، بعید به نظر می رسد که روسیه نیز همچنان استخراج نفتی خود را در سطح کنونی نگه دارد. به اعتقاد کارشناسان، به احتمال زیاد، واکنش تهران به این تصمیم امریکا، خروج از توافق هسته ای خواهد بود.
دولت امریکا، معافیت موقتی برای هشت کشور در زمینه واردات نفتی ایران را تمدید نکرد. از روز ٢ ماه مه، این معافیت لغو خواهد شد. در این زمینه، امریکا مانع از تلاش‌های هر کشوری برای واردات نفتی ایران خواهد شد. در روز ٢٢ ماه آوریل، در کاخ سفید اعلام کردند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی قادر به برقراری موازنه در بازار نفت هستند. عربستان سعودی نیز اعلام کرده که قصد دارد، طی هفته‌های آینده، با تولید کنندگان و خریداران اصلی نفت برای برقراری موازنه و ثبات در بازار نفت مذاکره کند. وزارت امور خارجه ایران نیز اعلام کرده که در پاسخ به این اقدام، تدابیر لازم را اتخاذ می کند. دریادار پاسدار علی رضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیز در شبکه تلویزیونی دولتی ایران اعلام کرد که اگر ایران نتواند از تنگه هرمز برای صادرات نفتی خود استفاده کند، درآن‌صورت، این تنگه را مسدود خواهد کرد. از طریق این تنگه، ٢٠ درصد از صادرات جهانی نفت انجام می گیرد و ایران بارها، به مسدود کردن تنگه هرمز تهدید کرده است.
این تصمیم امریکا، برای بازار نفت غیر منتظره بود، زیرا این عقیده وجود داشت که واشنگتن معافیت موقتی حداقل برای چین، هند و ترکیه را تمدید خواهد کرد. در ماه مارس، حجم صادرات نفتی ایران ١,٧ میلیون بشکه در شبانه روز بود که ٦٢٨ هزار بشکه از آن به چین و ٣٥٧ هزار بشکه نیز به هند صادر شده است. در مجموع، هم‌صحبتان نشریه «کامرسانت» در بازار نفت انتظار دارند که صادرات نفتی ایران به شدت کاهش یابد. اما، بعید به نظر می رسد که صادرات نفتی ایران به طور کامل، متوقف شود، زیرا ایران تا قبل از ژانویه سال ٢٠١٦ میلادی، نیز در موقعیت مشابهی قرار داشته است. به اعتقاد یکی از هم‌صحبتان نشریه «کامرسانت»، ایران تحریم‌ها را دور خواهد زد: انتقال نفت از تانکری به تانکر دیگر در دریاهای آزاد.
می بایست خاطر نشان کرد که اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران به توافق اوپک پلاس نیز ضربه جدی وارد خواهد کرد. حمید رضا عزیزی، استاد دانشگاه شهید بهشتی، معتقد است: «ایران انتظار داشت که امریکا معافیت از تحریم‌های نفتی را تمدید کند. در حال حاضر، تهران از امکانات دیپلماتیکی خود برای متقاعد ساختن اعضای اوپک برای اجرای تعهداتشان استفاده می کند. اما، مساله این است که امریکا از عربستان سعودی و امارات متحده عربی چراغ سبز دریافت کرده که آنها حجم حذف شده از استخراج نفتی ایران را جبران کنند. اگر عربستان سعودی استخراج نفتی خود را افزایش دهد، روسیه نیز دست روی دست نخواهد گذاشت. در چنین شرایطی، در دیدار بعدی اوپک پلاس در روز ٢٥ ماه مه، احتمال دارد که توافق‌های جدیدی در رابطه با افزایش سطح استخراج نفتی حاصل شود. می بایست خاطر نشان کرد که در ماه دسامبر، کشورهای اوپک پلاس در خصوص استخراج نفتی خود تا سطح ١,٢ میلیون بشکه در شبانه روز به توافق رسیده بودند».

مترجم: شادی اصغری
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته