سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/گریزی بر نتایج انتخابات کنست؛ جشن انتخاباتی نتانیاهو در مسکو!

گریزی بر نتایج انتخابات کنست؛ جشن انتخاباتی نتانیاهو در مسکو!

  • فاکتورهای متعددی در پیروزی نتانیاهو در انتخابات کنست دخیل و تاثیرگذاری آن‌ها به حدی بود که بر پرونده قضایی وی سایه افکند و آن را به حاشیه راند. عمده‌ این فاکتورها مربوط به سیاست خارجی است. اتفاقات همزمان و مهمی که در این چند سال اخیر در این عرصه روی داده است و نتانیاهو را برای پنجمین بار بر کرسی قدرت نشاند، در زمان هیچ نخست وزیری به این صورت یکجا روی نداده است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  پنج شنبه, 22 فروردين 1398    14:45    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: صابر گل‌عنبری
اینترنشنال_سرویس آسیا/ بالاخره بیست و یکمین انتخابات کنست اسرائیل برگزار شد و چنان که در یادداشت‌های قبلی هم پیش‌بینی شد، بنیامین نتانیاهو و جبهه راست نتایج این انتخابات را برد.
بر اساس نتایج نهایی از 120 کرسی کنست، حزب لیکود 35 کرسی و ائتلاف آبی سفید هم 35 کرسی و در مجموع جبهه راستی‌ها 65 کرسی و جبهه رقیب یعنی چپی‌ها، میانه و عربی 55 کرسی را به دست آورده‌اند. از این رو مشخص است که راستگرایان بار دیگر کابینه را تشکیل خواهند داد. نتایج این انتخابات کاهش جایگاه جریان چپ و سیر صعودی جبهه راست افراطی را نشان می‌دهد؛ به نحوی که کرسی‌های حزب کار از 24 کرسی در دوره پیش به 6 کرسی در این دوره تقلیل یافت و بیشتر آن به سمت حزب "آبی سفید" که خلیطی از چپ و راست میانه است، رفت. در مقابل هم تندروهای پیرو کاهانا و گلدنشتاین راهی کنست شدند. از این رو، دولت آینده اسرائیل را می‌توان تندروترین کابینه این رژیم نامید و این خود، اقتضائاتی در دو سطح نزاع فلسطین و مسائل منطقه‌ای تحمیل خواهد کرد.
بنیامین نتانیاهو در این دوره با اکثریتی قابل توجه نسبت به دوره قبل کابینه را تشکیل خواهد داد. در حالی در این دوره با 65 کرسی حکومت را تشکیل می‌دهد که در دوره قبل در سال 2015 با اکثریتی شکننده یعنی 61 کرسی این کار را انجام داد. وی همچنین با تشکیل این کابینه رکورد تصدی نخست‌زیری را به نام خود ثبت خواهد کرد.
فاکتورهای متعددی در پیروزی نتانیاهو در انتخابات کنست دخیل و تاثیرگذاری آن‌ها به حدی بود که بر پرونده قضایی وی سایه افکند و آن را به حاشیه راند. عمده‌ این فاکتورها مربوط به سیاست خارجی است. اتفاقات همزمان و مهمی که در این چند سال اخیر در این عرصه روی داده است و نتانیاهو را برای پنجمین بار بر کرسی قدرت نشاند، در زمان هیچ نخست وزیری به این صورت یکجا روی نداده است. مهم‌ترین این عوامل را می‌توان به این شکل دسته‌بندی کرد:
ـ اقدام دونالد ترامپ در شناسایی قدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به آن
ـ برقراری و تقویت روابط عادی آشکار و پنهان با چند کشور مهم عربی و اسلامی به ویژه در خلیج فارس و در راس آن‌ها عربستان. سفر وی به سلطنت عمان در سال 2018 بیانگر اوج تلاش‌های وی برای عادی سازی روابط بود.
ـ حملات به سوریه و تداوم آن
ـ اقدام آمریکا در رسمیت دادن به حاکمیت غیر قانونی این رژیم بر جولان گرفته
ـ بازگرداندن جنازه‌های نظامیان اسرائیلی کشته شده در لبنان و سوریه پس از حدود چهار دهه.
ـ تصمیم ترامپ برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
ملاحظه می‌شود که در این فاکتورها رئیس جمهور آمریکا نقشی محوری دارد که قبلا هم از او به عنوان برگ برنده نتانیاهو در انتخابات یاد شد. در کنار وی هم اگر دقت شود، رئیس جمهور روسیه نیز نقش داشته است. ده روزی از تصمیم دونالد ترامپ برای واگذاری جولان اشغالی به اسرائیل نگذشته بود که ولادیمیر پوتین نیز در اقدامی قابل تامل هدیه انتخاباتی گرانبهایی به بنیامین نتانیاهو داد. این هدیه جنازه یک نظامی اسرائیلی کشته شده در نبرد سلطان یعقوب در جنگ علیه لبنان به سال 1982 بود. 37 سال تل‌آویو از طریق عملیات‌های سری و جاسوسان خود به دنبال یافتن این جنازه و بازگرداندن آن بود، اما موفق به این کار نشد تا این که روسیه با یافتن آن (به احتمال زیاد در قبرستانی در جنوب اردوگاه یرموک در دمشق) و بازگرداندنش، این کار را به سرانجام رساند.
این اقدام روسیه درست چند روز بعد از واگذاری جولان و حملات اسرائیلی به حلب مسائل زیادی را "روشن‌تر" می‌سازد. مسکو برای رعایت ظاهر هم که شده می‌توانست جنازه "زخاری بومیل" را محرمانه تحویل دولت نتانیاهو بدهد و کسی هم متوجه نشود، اما این کار را نکرد و فراتر از حد معمول هم رفته و با تدارک مراسمی ویژه در ساختمان وزارت دفاع روسیه، این جنازه را تحویل شخص نتانیاهو داد.
گویا برای مسکو این مهم نیست که چنین اقدامی پس از واگذاری جولان و حملات تل‌آویو شائبه‌برانگیز خواهد بود و آن را بیشتر در مظان اتهام تبانی در این تصمیمات و حوادث قرار خواهد داد، بلکه مهم پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات بیست و یکمین دوره کنست است. به همین خاطر با برگزاری مراسم ویژه‌ تحویل جنازه به نتانیاهو و تمرکز رسانه‌ای بر آن یک نوع تبلیغ انتخاباتی پرتاثیر را برای وی رقم زد که ستاد انتخاباتی خود نتانیاهو در این چند ماه عاجز از انجام تبلیغاتی با این حجم تاثیر در داخل بود.
مسکو با برجسته‌سازی هر چه بیشتر روابط خود با تل‌آویو و پذیرایی قابل توجه از نخست وزیر اسرائیل ـ به گونه‌ای که پرسفرترین مقام خارجی است که در این سال‌ها به روسیه رفته است ـ به دنبال تحقق اهداف و رساندن پیام‌های دیگری نیز هست.
بی بی از دیروز چهارشنبه رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه را آغاز کرده است. هر چند احتمالا با مشکلاتی به ویژه با آویگدور لیبرمن رئیس حزب "اسرائیل بیتونا" که در این دوره صاحب 6 کرسی شده است، مواجه شود؛ اما هر دو برای تداوم سلطه راستی‌ها چاره‌ای جز کنار آمدن ندارند. لیبرمن به دنبال تصدی مجدد وزارت "دفاع" است که اگر نتانیاهو با این خواسته وی موافقت کند، باید قید تفاهمات اخیر خود با جنبش حماس را بزند. حال با وجود تمرکز اصلی نتانیاهو بر پرونده‌های خارجی دیگری غیر از غزه و قرار گرفتن این منطقه در مراکز بعدی اولویت‌های وی باید دید به چه شکل با لیبرمن کنار خواهد آمد. آیا این وزارتخانه را به او می‌سپارد یا وزارت دیگری را به او خواهد داد.
‌به هر حال، وی به دلایل متعدد تلاش دارد که در این دوره هر چه سریع‌تر کابینه را تشکیل دهد. از جمله این که دونالد ترامپ قصد دارد هر چه سریع‌تر از طرح موسوم به "معامله قرن" رونمایی کند؛ طرحی که فکر نکنم چیز خاصی از آن برای اجرایی کردن مانده باشد، جز واگذاری بخش‌های وسیعی از کرانه باختری اشغالی به اسرائیل. همچنین برای بر هم نخوردن تمرکز بر مساله سوریه، ایران و کار با محور عربی (محمد بن سلمان و محمد بن زاید) به تشکیل سریع کابینه نیاز دارد.
در کنار آن هم احتمالا برای عبور از مشکل پرونده قضایی و پیامدهای احتمالی آن بخواهد قانونی را در کنست جدید به تصویب برساند که به نخست وزیر در برابر محاکمه قضایی تا زمانی که متصدی این سمت است، مصونیت بدهد.
اما پرسش این است که انگیزه مشترک ترامپ، پوتین و برخی کشورهای عربی منطقه در حمایت از نتانیاهو برای ماندن در قدرت چیست؟

منبع: کانال نگاه دیگر

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته