شنبه 2 شهريور 1398

Saturday 24 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/مخالفت چین با استقرار نظامیان انگلیسی در افغانستان

مخالفت چین با استقرار نظامیان انگلیسی در افغانستان

نویسنده :  یکشنبه, 19 اسفند 1397    21:07    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: محمدرضا عسگری
"اینترنشنال_سرویس آسیا/ وانگ یی" وزیر امورخارجه چین، پس از گزارش‌هایی مبنی بر استقرار نظامیان ویژه انگلیسی در پی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، با استقرار نظامیان انگلیسی در افغانستان مخالفت کرد.

این مقام چینی همچنین هشدار داد افغانستان نباید به صحنه رقابت قدرت‌های بزرگ تبدیل شود.

وزیر خارجه چین از مجامع بین المللی خواست بطور قاطع از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کرده و در جهت پایان جنگ نقش سازنده‌ای ایفا کنند.

این اظهارات وزیر خارجه چین در حالی است که وزارت دفاع انگلیس اخیرا اعلام کرده بود پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نیروهای ویژه انگلیسی در این کشور مستقر خواهند شد .

مخالفت چین با استقرار نظامیان انگلیسی درافغانستان پس از خروج احتمالی نیروهای آمریکایی ناشی از نگرانی پکن از تداوم حضور قدرت های غربی در افغانستان به بهانه کمک به تامین امنیت این کشور است که از نظر دولت چین در تضاد با منافع کشورهای منطقه است.

چین که حضور قدرت های بزرگ و رقیب خود در کشورهای همسایه و همجوار نزدیک به بهانه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم را زمینه‌ای برای گسترش خشونت مدیریت شده در منطقه می داند، طرح جایگزینی نظامیان ویژه انگلیس پس ازخروج نیروهای آمریکایی در افغانستان را استمرارجنگ و درگیری در این کشور می داند که می تواند به سرایت خشونت و تفکرات افراطی از افغانستان به کشورهای دیگر منطقه از جمله چین منجر بشود.

به خصوص آنکه گروه طالبان به عنوان اصلی ترین گروه مسلح مخالف دولت افغانستان،پایان جنگ و خشونت دراین کشور را به خروج کامل همه نظامیان خارجی از افغانستان مشروط کرده است.

با توجه به این موضع همیشگی طالبان، این نگرانی وجود دارد که با اجرایی شدن طرح استقرار نظامیان انگیسی در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی،زمینه برای رسیدن به هرگونه توافق احتمالی صلح با طالبان از بین خواهد رفت و همچنان افغانستان به عنوان جبهه اصلی تروریسم در منطقه باقی خواهد ماند.

نگرانی‌ها از پیامدهای ادامه حضور نظامیان خارجی در افغانستان به خصوص استقرار نظامیان انگلیسی پس از خروج آمریکا، تشدید شده است.

«محمد اکبر وردگ »کارشناس مسائل سیاسی در افغانستان گفته است؛ آمریکا ثابت کرده است که قصد مبارزه با طالبان و گروههای تروریستی در افغانستان را ندارد بلکه امریکا به دنبال ایجاد پایگاه های بیشتر در افغانستان برای دسترسی آسان تر به کشورهای آسیای مرکزی است.

بنابراین، خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان ضمن آنکه هر گونه بهانه احتمالی طالبان برای عدم پیوستن به روند مذاکرات صلح با دولت کابل را از آنان سلب می کند، سبب خواهد شد تا افغانستان بجای تبدیل شدن به یک محیط رقابتی برای قدرت های بزرگ غربی، فرصتی برای جلب همکاری کشورهای منطقه برای مشارکت دربازسازی همه جانبه این کشور پیدا کند که در هفده سال گذشته به دلیل حضور نیروهای اشغالگر و وجود جنگ و خشونت چنین امکان را پیدا نکرده بودند.
منبع: پارس تودی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته