پنجشنبه 2 خرداد 1398

Thursday 23 May 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رابطه هولوکاست و صهیونیسم ؛ رابطه اکسیژن با قناری در معدن ذغال سنگ

رابطه هولوکاست و صهیونیسم ؛ رابطه اکسیژن با قناری در معدن ذغال سنگ

  • اسراییل از طرف اکثر جوامع اروپایی و حتی مردم آمریکا بخاطر "یهودیت " و یا سیاستهای یک جانبه ، تبعیض آمیز و تجاوزکارانه خود مورد انتقاد و تحت فشار است و در یک دوگانگی و تشویش، بین تثبیت و یا بحران جدی بسر می برد . بحرانی که میتواند تعریف جدیدی غیر از یک دولت یهود درآن محدوده جغرافیایی ارائه دهد . اسراییل برای عبور از این مرحله حساس که آن را در موقعیت تثبیت و یا سقوط قطعی قرار داده است نیاز به یک بحران برای تغییر شرایط دارد

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 04 اسفند 1397    10:28    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال_سرویس آسیا/ موضوع یهودی ستیزی اگرچه همواره به یمن قدرت تبلیغاتی " سازمانهای یهودی " بعنوان حربه ای برای مظلوم نمایی قوم مزبور مطرح بوده است اما ظرف یکی دوماه گذشته بشکل محسوسی به آن توجه بیشتری شده و نام " ایران " نیز با آن عجین گردیده است .
اسراییل از طرف اکثر جوامع اروپایی و حتی مردم آمریکا بخاطر "یهودیت " و یا سیاستهای یک جانبه ، تبعیض آمیز و تجاوزکارانه خود مورد انتقاد و تحت فشار است، اما ترجیح میدهد با فرا فکنی جبهه جنگ را با " طرف" دیگری که ایران است داغ نگهدارد تا شاید بتواند در آن جوامع موقعیت خود را ترمیم کند . نوشته زیر به این موضوع خواهد پرداخت که بکار گیری نام ایران همراه یهودی ستیزی که حتی در سخنرانی سالانه آقای "ترامپ "و سخنان آقای "پنس " در کنفرانس ورشو و کنفرانس امنیتی مونیخ نیز مطرح شد سیاست نوینی برای منحرف کردن اذهان از مشکل اصلی است که اسراییل اساسا با آن روبروست .
آنچه مشهود است اسراییل در یک دوگانگی و تشویش بین تثبیت و یا بحران جدی بسر می برد . بحرانی که میتواند تعریف جدیدی غیر از یک دولت یهود درآن محدوده جغرافیایی ارائه دهد .
از یکطرف بخشی از روندها و وقایع نشان از آن دارد که سیر تحولات به تثبیت بیشتر و تحکیم ارضی در سرزمین های اشغالی انجامیده است . تحولات مربوط به کنفرانس ورشو در 13و 14 فوریه 2019 ( 24-25 بهمن 97 ) از آن جمله است که نشان میدهد اسراییل به همراه آمریکا از پشتوانه جدی کشورهای صاحب ثروت عرب برخوردار هستند و مسئله اعراب و اسراییل و یا موضوع فلسطین دیگر مطرح نیست ، آنها توانسته اند بخشی از اروپا را پشت سیاست های خود آورده و تعدادی از سایر کشورهای جهان در مجموع نزدیک 60 کشور هستند به هرحال در صف بندی آنها قرار گرفته اند . این یک صف بندی جدید با ماموریت مشخص حول محور دوستی اعراب و اسراییل و خصومت با ایران است.
از سویی دیگر اکتشاف مخازن بزرگ گازی در شرق مدیترانه باعث بوجود آمدن " مجمع گازی کشورهای شرق مدیترانه شامل اسراییل ،مصر،قبرس در 14 ژانویه 2018 " شده است . اعلام چنین مجمعی و برنامه صادرات گاز به اروپا از این طریق که متفاوت از سایر پروژه های گاز رسانی به اروپا چه از لحاظ اقتصادی و چه سیاسی است جزو عناصر تثبیت کننده نظام های موجود در این منطقه خواهد بود . اسراییل یک قرارداد 15 ملیارد دلاری برای تامین گاز مصر با این کشور امضاء کرده است . سه کشور ترکیه ، لبنان و سوریه اگرچه هریک برنامه های گازی مجزایی را دنبال می کنند و لی نمیتوانند بدون همکاری جمعی توفیقی بدست آورند .
این تحولات به همراه انتقال پایتخت از تل آویو به بیت المقدس و حمایت تعدادی از کشورها از این سیاست و باز دو تکه شدن اروپا در این موضوع هم نشانه ای از تثبیت بیشتر رژیم صهیونیستی در این منطقه است .

اما در این مسیر موضوع "هولوکاست " و چگونگی برخورد با آن شاخص مهمی می باشد . "هولوکاست " ستون خیمه صهیونیسم محسوب می شود . از نظر متفکران یهودی رابطه "هولوکاست " و "صهیونیسم " بمانند رابطه اکسیژن با قناری در معدن ذغال سنگ است ، که اگر توجه به آن کم شود یعنی "یهودیت " یا به عبارت صحیح تر " صهیونیسم " در حال اضمحلال است .

بسیاری از تحلیلگران و متفکران یهودی براین عقیده اند که : اسراییل در یک بازی باحاصل جمع صفر با فلسطینی ها قرار دارد. آنها بر این باورند که اسراییل به هر صورت در جهان منزوی است و هیچ جنگی برای مشروعیت یابی برای اسراییل به پیروزی منجر نخواهد شد و یا اصلا ارزش جنگیدن ندارد . لذا هرگونه عمل جنایت آمیز را توجیه می کنند . ( yehuda kurtzer: president of shalom Hartman Institute of North America – Jan 25, 2019. Times of Israel )
از نظر این متفکرین طرح راه حل یک کشور اسم رمز نابودی اسراییل بعنوان کشوری با بیشترین سکنه یهودی است . ( نامه مرکز سیمون وایزنتال ، با امضاء آبراهام کوپر و ماروین هاینز به نانسی پلوسی )
به همین دلیل "صهیونیزم " با تشکیل سازمانهای متعدد حفظ و نگهداری از اعتبار "هولوکاست " را دنبال می کند و در مقابل هرگونه بی توجهی و یا بی احترامی به آن واکنش جدی دارد . نحوه موضع گیری "نتان یاهو" در ورشو در مورد رابطه لهستانی ها با هولوکاست نمونه ای از این حساسیت است . این سازمانها حتی نسلهای بعدی بازماندگان هولوکاست را در حمایت خود آورده اند . به دو نمونه از این اقدامات حتی بعد از 74 سال از پایان جنگ دوم توجه شود :
 در 7 فوریه امسال بین فرانسه و آمریکا توافقی که از سال 2014 روی آن مذاکره شده بود اجرایی گردید . بر اساس این توافق برای تعدادی دیگر از یهودیان اخراج شده از فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم مواجب جدیدی که 97% بیشتر از گذشته است برقرار می شود . فرانسه بودجه ای معادل 60 ملیون دلار برای این منظور در اختیار وزارت خارجه آمریکا قرار میدهد که شامل اخراج شدگان و همسران و بازماندگان می باشد .
 در ماه فوریه سال جاری کمیته متشکل از هردو حزب آمریکا طرحی را برای تصویب پیشنهاد داده است که بر اساس آن کمک مالی برای مدارس آمریکا برای آموزش هولوکاست اختصاص داده خواهد شد . در آمریکا قانون Never again ( دیگر هرگز ) از طریق خزانه داری آمریکا و یاری مردم برنامه های آموزش هولوکاست را در مدارس دنبال می کند .

27 ژانویه ( 7 بهمن ) روز بین المللی گرامیداشت هولوکاست بود . ( The International Holocaust Remembrance Day ). برنامه های متعددی در سراسر جهان برای گرامیداشت این روز که مصادف است با آزادی زندان " آشویتس " توسط ارتش سرخ در نظر گرفته می شود .
بر اساس آمار تا سال 2016 حدود صد هزار بازمانده " هولوکاست " در قید حیات بوده که جوان ترین این بازمانده ها حدود 74 سال سن داشت .
گزارشهای متعدد منتشر شده در سال 2018 که از زاویه های مختلفی تهیه شده حاکی از آن است "صهیونیزم " برای حراست از این ستون خیمه خیلی موفق نبوده است . موارد زیر از روزنامه های اسراییل در یک ماهه اخیر استخراج شده است:
1- در سال 2018 موسسه Pew گزارش داد که 27% اعضاء حزب دموکرات آمریکا بین فلسطین و اسراییل به اسراییل حق می دهند در حالیکه این رقم در سال 2001 38% بوده است .
2- در نیمه اول 2018 تنها در برلین 527 عمل " یهودی ستیزانه " گزارش شده است . تقریبا همین تعداد نیز در نیمه اول 2017 گزارش گردیده است . بنا به گفته سازمانهای گزارشگر بسیاری از اتفاقات بدلیل عدم امید به پلیس برای پیگیری گزارش نگردیده است .
3- اسحاق هرتزوگ رئیس آژانس یهود در گزارشی به پارلمان اروپا می گوید که نفرت از یهود رو به افزایش است و یهودیان دیگر در خیابانهای اروپا در امان نیستند .
4- از هر بیست انگلیسی یک نفر معتقد است که هولوکاست دروغ است و 12% معتقدند که در این مورد غلو شده است . یک پنجم انگلیسی ها معتقدند که در جریان جنگ جهانی دوم حد اکثر دو ملیون یهودی کشته شده است . از نظر متفکران یهودی گسترش چنین جهلی و یا تکذیب هولوکاست و تغییر رقم شش ملیون کشته یهودی در جنگ شوک آور است .
5- بر اساس گزارش " Community Security Trust" که با همکاری پلیس انگلستان وظیفه حمایت از یهودیان را بعهده دارد ، در سال 2018 ، 1652 واقعه " یهودی ستیزی " گزارش شده است که 16% بیش از 2017 بوده است .( در انگلستان 250 هزار یهودی ساکن هستند .)
6- متفکرین اسراییلی براین عقیده هستند که ضد یهود در اروپا خود را در قالب ضد اسراییلی مخفی کرده است . بر اساس تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه “ Bielefeld “ المان در سال 2011 حدود 150 ملیون اروپایی بر این عقیده اند که اسراییل بدنبال نابودی فلسطین است .
7- انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در 29 ژانویه 2019 در جلسه ای که به مناسبت بزرگداشت هولوکاست برگزار شده بود گفت : وضع "یهودی ستیزی" از سالهای 1930 نیز بسیار بدتر شده است . بگفته وی در سال 2017 "یهودی ستیزی " در آمریکا 57% به نسبت سال قبل بد تر شده است . در این سال 28% یهودیان اروپا به نوعی مورد اذیت قرار گرفته اند . بنا به گفته وی یک سوم مردم اروپا در مورد هولوکاست یا چیزی نمیدانند یا کم میدانند . و دوسوم نسل جدید اصلا در مورد آشویتس چیزی نمیدانند .

8- موشه کانتور رئیس کنگره یهود پیش بینی می کند که با این روند یهودیان مجبور به ترک اروپا خواهند بود . بگفته وی آنچه مهم است آنها به اسراییل خواهند رفت و آنجا در امان خواهند بود . اما وی تهدید کرده است که : اما اروپا بدون یهودیان چکار خواهد کرد ؟
9- روزنامه های اسراییل موارد متعددی را از اقدامات "یهودی ستیزانه " در آمریکا از عملکرد پلیس و اهانت به تورات تا تظاهرات دانشجویی در محوطه دانشگاهها علیه "یهود" و " اسراییل " و نیز نوشتن شعار بر در و دیوار کنیسه ها و نیز از مواضع شخصیتهای هنری اروپایی علیه اسراییل و به نفع فلسطینی ها گزارش میدهد .
10- در انگلستان اخیرا تصمیم گرفته شده است که موضوع " یهودی ستیزی " از پلیس گرفته شده و در اختیار MI5 قرار داده شود .

جملات زیر نیز برگرفته شده از مطالب نوشته شده توسط تحلیل گران اسراییلی در دو هفته اخیر در مورد "یهودی ستیزی " است .
1- متفکر یهودی Deborah Lipstadt در یک مقاله توصیفی از شرایط یهودیان می گوید : یک طوفان ضد یهودی نه تنها در حال شکل گیری است بلکه کاملا نزدیک است . بسیاری از یهودیان نمیخواهند آنرا باور کنند و یا برای آن آماده نیستند .
2- محققین سالیان درازی است که در مورد توسعه افکار رادیکالیسم و عادی شدن نفرت از یهودیان هشدار داده اند . این وضعیت در جامعه اروپایی در حال رخ دادن است . و خصوصا اینکه اسراییل در مرکز این نفرت قرار دارد .
3- بسیاری ، خصوصا در آمریکا و انگلستان یهودیان را فاقد حس وطن پرستی میدانند.
4- مهمترین نکته ای که بعنوان " نفرت از یهود " مورد استفاده قرار می گیرد مقایسه رفتار اسرائیل با فلسطینی ها و هیتلر با یهودی هاست .
5- در گزارشهای تهیه شده از طرف سازمانها ی مربوطه در توصیف فضای موجود ذکر میشود که : آنها که تعلقات ضد یهودی دارند احساس می کنند که راحت تر از گذشته می توانند تمایلات خود را علنی کنند .
6- تمامی وجوه نفرت از یهود خود را د رنفرت از اسراییل نشان میدهد . مردم اسراییل مورد نفرت قرار میگیرند و حق حیات آنها مورد سئوال قرار گرفته است .
7- نفرت از اسراییل معادل نفرت از یهود است .
8- اگرچه موضوع اسراییل – فلسطین در سطح بیرونی این نفرت خود نمایی می کند اما در واقع عمق آن هان نفرت از یهود است .
9- اروپایی ها یهودی های اروپا را مسئول جنایات اسراییل می دانند .
10- اخیرا بکار گیری واژه یهودی در محاورات اجتماعی باب شده است که بیشتر حاکی از ناسزا توسط گوینده می باشد.
11- از سرمایه داران یهودی بعنوان افراد مخرب اجتماعی یاد آورده میشود .
12- اگر اسراییل سقوط کند تمام " ما " در این نبرد آزادی و دموکراسی شکست خواهیم خورد . مقاله های متعددی که یهودیان را به اتحاد و بازگشت به ریشه ها دعوت می کنند

13- تا سال 1948 صهیونیسم و یهود با هم متفاوت بودند اما در ادبیات نوین این دو یکی شده اند .

تحلیلگران اسراییلی " یهودی ستیزی " در کشورهای اروپایی را تفکری نهادینه شده در جامعه ای مسیحی میدانند . دولت اسراییل نیز همواره از نظرات نا مساعد اتحادیه اروپا نسبت به رفتار این کشور با مردم فلسطین ناخشنود بوده است و تلاش دارد از طریق ائتلاف سازی با کشورهای مختلف در داخل اتحادیه، سیاست ها و قانون هایی که میتواند علیه منافع اسراییل وضع شود را تحت تاثیر قرار دهد . یکی از این ائتلافها با چهار کشور مجارستان ،اسلواکی ، چک و لهستان تحت عنوان گروه “ visegrad group “ است .جلسات و ائتلافهای دیگری نیز در این مسیر وجود دارد
ترامپ در سخنرانی خود در کنگره آمریکا د رتاریخ 5 فوریه 2019 چند اقدام خیلی متفاوت بنفع " یهودیان " انجام داد . اول سه کهنه سرباز باقی مانده از جنگ جهانی دوم را برای تشویق به سالن دعوت کرد که دو تا از آنها یهودی بودند . دیگر آنکه یک افسر ارتش اسراییل که از بازماندگان " هلوکاست " بود را نیز به حضار معرفی کرد و سپس در سخنرانی خود بعد از محکوم نمودن سیاستها ، ایران را کشور معادل "یهودی ستیزی " خواند .
همانطور که گفته شد آقای "پنس " نیز در سخنرانی های خود در ورشو و مونیخ، ایران و "یهودی ستیزی" را یکی دانست.
اسراییل برای عبور از این مرحله حساس که آن را در موقعیت تثبیت و یا سقوط قطعی قرار داده است نیاز به یک بحران برای تغییر شرایط دارد . این بحران را میخواهد با درگیری با ایران که بنظر آنها در شرایط انزوا قرار گرفته و پشتوانه ندارد بوجود آورد .

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته