پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/خاورمیانه و سخنرانی ترامپ در کنگره

خاورمیانه و سخنرانی ترامپ در کنگره

نویسنده :  یکشنبه, 21 بهمن 1397    13:52    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: سید حسام الدین هانی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس آسیا/ خاورمیانه سرزمین ادیان الهی، ذخایر غنی و فرهنگ های متعدد با قدمت چندین هزار ساله، نه تنها اسیر کشوری دویست ساله بلکه رئیس جمهوری است که متهم به فساد اخلاقی، مالی، دروغگویی و حتی جاسوسی برای دشمن امریکا شده است.
با توجه به مراتب فوق، به نظر می رسد دونالد ترامپ در زمرمه موفق ترین روسای جمهور امریکا ثبت خواهد شد. زیرا طی دو سال گذشته در کاخ سفید، با افتخار، سد راه سوء استفاده متحدین اروپایی در هزینه پیمان نظامی ناتو، کشور کانادا، همسایه شمالی در تبادل تجاری، پیشگیری از، به زعم ترامپ؛ دزدی تکنولوژیکی کشور چین شده است و کشور ژاپن و اتحادیه اروپایی را به ارایه تسهیلات بیشتر برای واردات از امریکا ملزم و وادار به انجام کرده است. سخنرانی اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در کنگره تبیین کننده سیاست های اجرایی دولت امریکا در داخل و خارج از کشور برای سال 2019 میلادی است.
در مقایسه با سخنرانی های قبلی در کنگره، سخنرانی امسال ترامپ، کمتر به سیاست خارجی پرداخت و مانور کمتری نسبت به گذشته انجام داد. جملات وی در خصوص خاورمیانه و جمهوری اسلامی ایران ادغامی از "تزویر و حقایق" بود. به عنوان یک کارتل اقتصادی، ترامپ به این حقیقت دست یافته که هزینه کردن امریکا در خاورمیانه با خط مشی سیاست فعلی/گذشته، جواب نمی دهد. این خود نکته مثبتی است. با توجه به ماهیت حکومت ها در خاورمیانه که ادغامی از دمکراسی بومی، مادام العمری و ناکارآمدی است؛ اجرای سیاست های ترامپ بر مبنای یک فرمول را با مشکل مواجه کرده است. از یک سو علقه وابستگی خانوادگی/سیستمی ترامپ به اسراییل، مانع از تمجید جمهوری اسلامی ایران می شود، از سویی دیگر مجبور به حمایت از حکومت های نامربوط کشورهای خاورمیانه شده است.
پاسخ جمهوری اسلامی ایران از دومنظر موازی قابل بررسی است. با توجه به اینکه اذهان جهانی متوجه سخنرانی ترامپ در کنگره است و این شخص در عین ظاهر نمایی، به صورت متناوب به دروغگویی متهم شده است، نسبت به سیاست های اعلانی وی نمی توان اطمینان کرد که تنها راه دفع شر، آمادگی دفاعی/تهاجمی نظامی جکهوری اسلامی است. این نظریه از آن جهت اهمیت پیدا می کند که در یک مصاحبه، ترامپ تمرکز بر مقابله با سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داد. در راهبر دوم؛ می توان راهکار تعامل/تقابل مبتنی بر استدلال علمی/منطقی ترامپ با متحدین به خصوص اروپا/کانادا را مد نظر قرار داد. متمدنانه و از طریق مذاکرات است. وزیر خارجه کانادا برای چندین هفته در رفت و آمد بین کانادا و امریکا بود تا توافق مورد اعتراض ترامپ، که حق هم با ترامپ بود، را به توافقی جدید تبدیل کرد.
دبیرکل ناتو و اعضا اروپایی ناتو پذیرفته اند ترامپ در مورد کم کاری اعضای ناتو محق است. با توجه به امکانات در عصر ارتباطات، نیازی به مذاکرات مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و امریکا نیست اما/اما، می توان منطق و استدلال علمی را وارد "مناقشه" روابط بین جمهوری اسلامی ایران و امریکا کرد.
آواره بودن فلسطینی ها و مشروع بودن حق حاکمیت، تعریف آزادیخواه در مقابل تروریسم از منظر خاورمیانه، حقوق بشر مبتنی بر عقاید دینی و آزادی اجتماعی از دید منطقه و محکومیت تجاوز خودسرانه و رد اشغالگری و بسیاری موارد دیگر که محکمه پسند در اذهان عمومی و جهانی است را باید به ادبیات "تکس های رد و بدل" بین جمهوری اسلامی و امریکا اضافه کرد. از آنجاییکه اعتمادی به ترامپ نیست، ضمن حفظ توان دفاعی، پدیده جدید؛ استدلال علمی در پاسخ به اتهامات واهی را باید در دستور کار قرار دهیم. از طعنه و تحقیر و ایجاد تشابه با همسایگان پرهیز شود. دولت ترامپ اذعان به خفت بار بودن حکومت های اطراف جمهوری اسلامی ایران دارد، ولی برای مقابله با ایران به آنها متوسل شده است. هرچند امیدی به مصالحه با دولت ترامپ نیست؛ می توان روش جدید را به عنوان قدرت نرم برای خاتمه رساندن دوران ترامپ و بدون توسل به قدرت سخت مورد آزمایش قرار داد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته