سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/نتانیاهو در عمان به دنبال چیست؟

نتانیاهو در عمان به دنبال چیست؟

  • هر چند ابعاد و پیامدهای این سفر در حال حاضر چندان روشن نیست ولی آنچه که از پیامدهای این سفر طی روزها و ماه‌های آینده می‌توان انتظار داشت، افزایش تنش در روابط درونی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و تضعیف رهبری عربستان سعودی و مواجهه این کشور با استقلال‌طلبی بیشتر سایر اعضاء در درون این سازمان منطقه‌ای خواهد بود

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 09 آبان 1397    08:07    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: جواد عرب عامری
اختصاصی اینترنشنال_سرویس آسیا/ سفر بنیامین نتانیاهو؛ نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به عمان و دیدار با سلطان قابوس چندان نیز غیرمنتظره محسوب نمی‌شود زیرا اساساً این نخستین دیدار یک مقام عالی‌رتبه صهیونیستی از عمان نبوده است. سابقه دیدارهای رسمی مقامات دو طرف به دهه 1990 و مشخصاً پس از امضای توافق صلح اسلو بین اسرائیل و فتح در سال 1993 که به شکل‌گیری تشکیلات خودگردان انجامید، بازمی‌گردد.
در سال 1994 اسحاق رابین، نخست‌وزیر وقت اسرائیل طی دیداری از عمان مورد استقبال سلطان قابوس قرار گرفت و دو طرف در خصوص موضوعات مختلفی ازجمله موضوع مدیریت منابع آب مذاکره نمودند. یک سال بعد و در سال 1995 یوسف بن علوی؛ وزیر خارجه عمان در بیت‌المقدس با سیمون پرز؛ نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و پیام تسلیت سلطان‌نشین عمان در مورد ترور اسحاق رابین توسط یک صهیونیست افراطی را ابلاغ نمود. در سال 1996 عمان و اسرائیل در خصوص تشکیل دفاتر حافظ منافع در پایتخت‌های یکدیگر به توافق رسیدند. بااین‌حال با شروع انتفاضه دوم در سال 2000، رسمیت یافتن روابط دوجانبه به دست فراموشی سپرده شد. علاوه بر این، در سال 2008 وزرای خارجه دو طرف در قطر با یکدیگر دیدار داشته‌اند. آنچه بیش‌ازپیش بر اهمیت سفر اخیر نخست‌وزیر اسرائیل به عمان می‌افزاید اهداف دو دولت از علنی ساختن روابط دوجانبه در این مقطع زمانی و تأثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی آن است.
اسرائیل از زمان تأسیس در سرزمین‌های اشغالی در سال 1948 تاکنون از سوی دولت‌های عرب حاشیه خلیج‌فارس به رسمیت شناخته‌نشده و دو طرف فاقد روابط رسمی دیپلماتیک هستند. با این‌حال پس از توافق صلح اسلو در سال 1993 رهبران این رژیم امیدوار بودند که از سوی دشمنان سابق خود مورد شناسایی قرارگرفته و از محاصره چهار دهه‌ای از زمان تأسیس خارج شوند. امری که دستیابی به آن در چارچوب فرایند صلح خاورمیانه تاکنون حاصل نشده است. با این وجود، برقراری روابط با کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که از مشی محافظه‌کاری در سیاست خارجی پیروی کرده و به‌عنوان متحدان غرب در خاورمیانه از اهمیت اقتصادی و استراتژیک فراوانی برخوردار بوده و مهم‌تر از آن مخالف سیاست‌ قدرت‌های منطقه‌ای مخالف این رژیم مانند جمهوری اسلامی ایران و عراق(تا پیش از 2003) هستند، از اهمیت بالایی برای اسرائیل برخوردار است.
اولین تحرکات جهت عادی‌سازی روابط دوجانبه و فراهم ساختن زمینه برای شناسایی اسرائیل در بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به‌طور رسمی از سوی امیرنشین قطر پس از جنگ غزه در سال 2008-2009 آغاز شد. روی کار آمدن هیئت حاکمه جدید در عربستان سعودی در سال 2015 و دیدارهای غیررسمی مقامات سابق دو سعودی و اسرائیل در مجامع بین‌المللی(دیدار ترکی‌الفیصل؛ رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان و یاکوف(یعقوب)آمیدرور؛ مشاور سابق امنیت ملی نتانیاهو)، نیز ظن به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی دولت‌های عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و عادی‌سازی روابط دوجانبه را بیش ‌از پیش تقویت‌ نمود. با این حال، وقوع بحران در روابط درونی شورای همکاری خلیج فارس به ویژه در روابط امیرنشین قطر از یک سو و عربستان سعودی، امارات و بحرین از طرف دیگر در سال گذشته که به قطع ارتباط و تحریم قطر از سوی این کشورها منجر شد، موضوع عادی‌سازی روابط با اسرائیل را تا حدود زیادی به حاشیه برد.
آنچه که بر اهمیت سفیر اخیر نتانیاهو به مسقط و دیدار با سلطان قابوس می‌افزاید اهدافی است که اسرائیل از رابطه با عمان دنبال می‌کند. نگاهی به ترکیب هیئت اسرائیلی در این سفر که نتانیاهو را همراهی می‌کردند از جمله مئیر بن شبات؛ مشاور امنیت ملی نتانیاهو و یوسی کوهن؛ رئیس موساد نشان از پر رنگ بودن اهداف امنیتی این رژیم در رابطه با عمان دارد. یکی از اهداف امنیتی اسرائیل از برقراری رابطه با عمان استفاده از ظرفیت این کشور به عنوان یک کشور بی‌طرف که همواره نقش واسطه در نزدیک‌کردن مواضع قدرت‌های درگیر در بحران‌های منطقه‌ای و انتقال پیام بین آن‌ها را به خوبی ایفا نموده است، می‌باشد. از سوی دیگر عمان مورد وثوق قدرت‌های بزرگی مانند آمریکا و انگلستان بوده و این کشورهای نقش مهمی در تامین امنیت و اداره این سلطان‌نشین بر عهده دارند.
تجربه برقرای مذاکرات مقدماتی بین ایران و آمریکا در خصوص برنامه هسته‌ای از سال 2009 به میزبانی مسقط و رفت و آمدهای وزیر خارجه عمان به تهران که حامل پیام‌های مقامات آمریکایی طی دو دهه اخیر بوده است، نشان‌ از جایگاه مهم عمان به عنوان یک کشور واسطه همانند نقشی که الجزایر در دهه 1970 ایفا می‌نمود، دارد.
از این‌رو یکی از اهداف اسرائیل از رابطه با عمان که از روابط نزدیکی نیز با جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، می‌تواند استفاده از ظرفیت مسقط برای انتقال پیام‌ها و مواضع رژیم اسرائیل در مواقع ضروری به ایران و همچنین تلاش در راستای ایجاد یک ائتلاف جدید ضد ایرانی در منطقه خلیج فارس با مشارکت اسرائیل باشد. هدف عمده دیگر اسرائیل از برقراری رابطه با عمان تحت فشار گذاشتن عربستان سعودی در چارچوب شورای همکاری خلیج فارس از طریق تحریک نیروهای گریز از مرکز این سازمان منطقه‌ای به منظور تسریع در دستیابی اسرائیل به هدف برقرای روابط دو جانبه با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و شناسایی از سوی این کشورها است.
از آنجایی که عمان همواره در ارتباط با سیاست‌های جمعی شورای همکاری خلیج فارس در قبال مسائل منطقه‌ای از جمله ایران رویکرد نسبتاً مستقلی از سایر اعضا به ویژه عربستان و امارات متحده داشته است، موضوع علنی‌ساختن رابطه با اسرائیل می‌تواند ضربه دیگری به حیثیت منطقه‌ای عربستان بویژه در مقطع زمانی کنونی که با بحران سیاست خارجی قتل جمال خاشقچی؛ خبرنگار سعودی دست به گریبان است محسوب شده و هژمونی عربستان سعودی در درون شورای همکاری خلیج فارس را که طی بحران قطر خدشه‌دار گردیده است را با چالش جدی‌تری مواجه کند.
هدف مهم دیگر رژیم صهیونیستی از رابطه با عمان یارگیری درون کشورهای عرب در آستانه مذاکرات مربوط به معامله قرن مورد نظر ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا در رابطه با فرایند صلح خاورمیانه و استفاده ازظرفیت کشورهای به اصطلاح میانه‌رو عرب جهت رسیدن به یک صلح پایدار با فلسطینی‌ها است. ابعاد و پیامدهای این سفر در حال حاضر چندان روشن نیست ولی آنچه که از پیامدهای این سفر طی روزها و ماه‌های آینده می‌توان انتظار داشت، افزایش تنش در روابط درونی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و تضعیف رهبری عربستان سعودی و مواجهه این کشور با استقلال‌طلبی بیشتر سایر اعضاء در درون این سازمان منطقه‌ای خواهد بود./

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته