يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/راهبردی برای مبارزه با نایبان منطقه ای ایران در عراق

راهبردی برای مبارزه با نایبان منطقه ای ایران در عراق

  • مایکل پرگنت - افسر اطلاعاتی سابق و ارتش آمریکا و متخصص مسائل ایران و خاورمیانه- طی ارائه گزارشی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به بررسی شرایط منطقه جنوب غرب آسیا، نقش جمهوری اسلامی در تحولات سیاسی و نظامی این منطقه و همچنین سیاست‌های قابل اتخاذ از سوی ایالات متحده به منظور مقابله با حضور ایران در کشورهای خاورمیانه پرداخته است

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  یکشنبه, 22 مهر 1397    14:59    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: مایکل پرگنت
اینترنشنال_سرویس آسیا/ مایکل پرگنت - افسر اطلاعاتی سابق و ارتش آمریکا و متخصص مسائل ایران و خاورمیانه- طی ارائه گزارشی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به بررسی شرایط منطقه جنوب غرب آسیا، نقش جمهوری اسلامی در تحولات سیاسی و نظامی این منطقه و همچنین سیاست‌های قابل اتخاذ از سوی ایالات متحده به منظور مقابله با حضور ایران در کشورهای خاورمیانه پرداخته است.

در ابتدای گزارش، پرگنت به موضوع عراق و نفوذ گسترده ایران در انتخابات پارلمانی این کشور پرداخته است؛ بر این اساس، ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری که پس از ائتلاف سائرون ( وابسته به مقتدا صدر ) دارای اکثریتی قابل توجه در پارلمان و دولت آینده این کشور است، به طور مستقیم با ایران در ارتباط بوده و در حال اجرای سیاست‌های این کشور در عراق است. وی بر این باور است که این گروه به طور پیوسته اشخاص و مراکز آمریکایی حاضر در عراق را تهدید کرده و با توجه به مجهز بودن نیروهای این ائتلاف به انواع راکت و موشک، خطر بالقوه‌ای برای سفارت ایالات متحده در بغداد و کنسولگری این کشور در بصره به ویژه پس از حمله به کنسولگری ایران در این شهر محسوب می‌شوند. این گروه همچنین پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای و بازگشت مجدد تحریم‌های هسته‌ای ایران بر ضرورت عدم همراهی دولت عراق با ایالات متحده نسبت به اعمال تحریم‌های مالی علیه جمهوری اسلامی تأکید داشته است.

پرگنت در ادامه اقدام به معرفی برخی از مهم‌ترین رهبران ائتلاف فتح و شاخه نظامی این گروه یعنی حشد الشعبی کرده است.نخستین فرد در این میان، کسی نیست جز « ابو مهدی المهندس ». نویسنده، او را بنیانگذار گروه " کتائب حزب الله " معرفی کرده که در حال حاضر نیز جانشین هادی العامری، فرمانده حشد الشعبی بزرگ‌ترین نیروی نظامی مردمی در عراق می‌باشد. او سپس به یکی دیگر از فرماندهان نیروهای شیعه عراق یعنی " قیس خزعلی " فرمانده نیروهای « عصائب الحق » اشاره می‌کند که در انتخابات پارلمانی اخیر، تعداد کرسی‌های نیروهای وابسته به او از ۱ به ۱۵ افزایش پیدا کرده و او را تهدیدی برای مراکز دیپلماتیک ایالات متحده در عراق می‌داند. " اکرم العکبی " رئیس گروه نجباء، نام دیگری است که در این گزارش فعالیت‌های گروه متبوعه وی در عراق و سوریه ( به ویژه شهر تنف ) را مخرب و بر خلاف سیاست های منطقه‌ای ایالات متحده خوانده می شود. به طور خلاصه بر اساس این گزارش، فعالیت‌ تمامی گروه‌های فوق الذکر با رهبری « هادی العامری » و تحت اشراف سردار سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران انجام می‌گیرد.

از دیدگاه این افسر سابق اطلاعاتی ارتش آمریکا که مدت زیادی را نیز در خاورمیانه گذرانده است، نفوذ نیروهای فتح در بخش‌های نظامی و اطلاعاتی عراق موجب گشته است تا کلیه مراودات این كشور با ایالات متحده در دسترس نیروهای نظامی ایران قرار بگیرند و این در حقیقت تهدیدی بالقوه برای آمریکا و اهداف منطقه‌ای این کشور جهت مقابله با جمهوری اسلامی به حساب می‌آید. در این راستا، وی پیشنهاداتی راهبردی را به مقامات تصمیم‌گیر در ایالات متحده ارائه می‌کند که اهم آن‌ها عبارت‌اند از:

1. فشار حداکثری به گروه‌های مردمی تحت حمایت ایران در عراق به ویژه کتائب حزب الله و قرار گرفتن تمامی دارایی‌های این گروه در لیست تحریم‌های ثانویه ایالات متحده

2. تضعیف سازمان بدر: این امر موجب می‌شود تا نفوذ ایران در بخش‌های مختلف دولت همچون وزراتخانه‌های دفاع، کشور، انرژی و حمل‌ونقل و به دنبال آن‌ها تأثیرگذاری این کشور بر امنیت عراق به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند.

3. تحریم قیس خزعلی به منظور تضعیف نقش وی در دولت آینده عراق و همچنین جلب حمایت گروه‌های لیبرال در این کشور برای مقابله با فعالیت‌های ایران

4. بهبود وضعیت اقتصادی و امنیتی عراق: نویسنده بر این باور است که تعامل ایران با عراق صرفاً از ناحیه احزاب مذهبی همچون ائتلاف فتح بوده و با حمایت از عراق، می‌توان نفوذ سنتی جمهوری اسلامی در این کشور را محدود کرد.

در نهایت، مایکل پرگنت معتقد است که می‌بایست از طریق فشار بر گروه‌های حامی ایران، تحریم گروه‌هایی همچون عصائب الحق و کتائب حزب الله و همچنین بهبود وضع معیشتی در عراق، میزان نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور را به حداقل میزان ممکن کاهش داد.
منبع: موسسه هادسون
ترجمه و تلخیص: محمد امین حضرتی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته