شنبه 2 شهريور 1398

Saturday 24 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/اتحاد مدافعان اسد در حال افول

اتحاد مدافعان اسد در حال افول

  • با تحکیم حکومت اسد، او و پشتیبانانش در حال تلاش برای عادی سازی حضور وی و تامین بودجه برای بازسازی سوریه هستند. و اگر چه بعید است که اسد از غرب پولی برای بازسازی بگیرد، ولی امیدوار است که احتمالا برزیل، چین، هند و حتی بعضی از کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا به دنبال فرصت های سرمایه گذاری در بازسازی سوریه باشند.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  دوشنبه, 21 خرداد 1397    15:34    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: ایلان گلدنبرگ و نیکولاس هراس
اینترنشنال_سرویس آسیا/ در سخنرانی 21 می، درباره استراتژی آمریکا در پی تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران، مایک پمپئو، وزیر خارجه با لحن تندی وعده داد که با سپاه پاسدان انقلاب اسلامی ایران و شبکه های شبه نظامی شیعه چندملیتی آن در خاورمیانه مقابله کند.
موقعیت امروز اسد به همان قدرتمندی جایگاه وی از آغاز سال 2012 است، یعنی هنگامی که اپوزیسیون مسلح تازه توانست برای خود جای پایی پیدا کند. در طی دو سال گذشته، رژیم اسد و متحدان او دستاوردهای سرزمینی قابل توجهی داشته اند، به ویژه در مناطق استراتژیک در درون و پیرامون پایتخت سوریه)، دمشق، و در آخرین محل تسلط شورشیان در استان حمص.
روسیه ابزاری بوده در کمک به اسد برای ماندن در قدرت، اما ایران، که از مداخله اش در سوریه مسیر حضور نظامی دائمی خود را هموار کرده، مهم ترین متحد رژیم اسد بوده است. سرمایه گذاری عظیم سپاه در کشور این امکان را به آن داده است که بسیاری از بخش های امنیتی دولت اسد را مجددا سروسامان دهد. این موضوع به برکت گسترش هزاران نیروی حزب الله در داخل سوریه میسر شده است، که هزاران تن از نیروهایش را بیشتر از افغانها، عراقیها، پاکستانی ها و یمنی ها وارد مبارزه و پشتیبانی از اسد کرده، و نیروهای شبه نظامی محلی را از جوامع داخلی سوریه با هویتهای گوناگون، از جمله عربهای سنی، استخدام و بسیج کرده است اکنون ایران در حال تلاش برای استفاده از نیروهایش در سوریه برای اعمال فشار استراتژیک بر اسرائیل است. ایران به حزب الله برای ساخت تاسیسات راکتی و موشکی در داخل لبنان و منطقه مرزی لبنان و سوریه کمک می کند و همچنین به انتقال تسلیحات پیشرفته به این گروه مداومت می ورزد، که از آن برای تهدید اسرائیل استفاده می کند.

با تحکیم حکومت اسد، او و پشتیبانانش در حال تلاش برای عادی سازی حضور وی و تامین بودجه برای بازسازی سوریه هستند. و اگر چه بعید است که اسد از غرب پولی برای بازسازی بگیرد، ولی امیدوار است که احتمالا برزیل، چین، هند و حتی بعضی از کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا به دنبال فرصت های سرمایه گذاری در بازسازی سوریه باشند.
اسد خواهان جنگ با اسرائیل نیست، چرا که یک قدرت نظامی است و قادر به وارد آوردن صدمات جدی در داخل سوریه و تضعیف اسد برای تحکیم قدرت و عادی سازی حضورش می باشد. علاوه بر آن، اگر جنگ بین ایران و اسرائیل جایگزین جنگ داخلی سوریه شود هیچگونه سرمایه گذاری بین المللی وجود نخواهد داشت. روس ها همچنین آرزو می کنند که از درگیری بین سوریه و اسرائیل طفره بروند. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به نوبه خودش، علاقه مند است به جنگ داخلی سوریه طوری پایان دهد که برای وی اعتبار و منزلت بین المللی به ارمغان آورد.
چالش حزب الله این است که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، جایگاه ضعیف تری در برابر سپاه دارد. پیش از این، حزب الله تنها نیروی نیابتی ایران در منطقه شامات بود و همین امر هم باعث می شد اهرم مهمی در برابر حامی اش (ایران) داشته باشد، اما از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه - سپاه شبکه ای بزرگتر از نیروهای نظامی چندملیتی در داخل سوریه ایجاد کرده است.
در ماه می، پوتین گفت که تمام نیروهای خارجی باید سوریه را ترک کنند. فرستاده او در سوریه، الکساندر لاورنتیف، بعدا تصریح کرد که منظور پوتین آمریکایی ها، ایرانیان، ترکها و نیروهای شبه نظامی خارجی بود، اما اسمی از اسرائیلی ها برده نشد. در واکنش وزارت خارجه ایران اعلام کرد که هیچکس نمی تواند نیروهای ایران را وادار به خروج از سوریه کند و آنها تا زمانی که اسد به صورت رسمی از آنها نخواهد که آنجا را ترک کنند در سوریه باقی خواهند ماند.
همچنین گزارش هایی مبنی بر تصمیم رژیم اسد برای تن دادن به خروج نیروهای ایران و شبه نظامیان متحد شیعه از منطقه تنش زدایی در نزدیکی مرز اسرائیل و اردن وجود داشته است اگر این خروج صحت داشته باشد، گامی بزرگ در دور نگه داشتن سپاه از اردن و اسرائیل است. همچنین می تواند مدلی باشد که نشان می دهد در مواجهه با اپوزیسیون متحد، اسد، حزب الله، روسیه و تهدید نیروهای اسرائیل چگونه منافع ایران محدود می شود.
آمریکا باید قاطعانه اعلام کند قصد دارد برای طولانی مدت در شمال شرقی سوریه باقی بماند. قلمروی آمریکا در شمال و شرق سوریه در بر گیرنده بخش عمده چاه های بزرگ نفت سوریه، آب و منابع کشاورزی می شود که به دولت ترامپ اهرم های بسیاری برای آینده سوریه خواهد داد.
منبع: امور خارجه
مترجم :مصطفا بوشهری

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته