دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/خروج پاکستان از مدار آمریکا

خروج پاکستان از مدار آمریکا

  • این روزها روابط پرجمعیت ترین همسایه ایران، پاکستان، با آمریکا تحولات عجیبی را پشت سر می گذارد که طبعا از دید راهبردی و دراز مدت برای ایران بسیار اهمیت دارد. نزدیکی آمریکا به هند در جهت تقابل با چین در کنار اشغال افغانستان، سیاستهای آمریکا در آسیای جنوبی را تحت تاثیر کامل قرار داده است. آمریکای ترامپ ادامه همپیمانی با پاکستان را دارای ارزش افزوده نمی داند و تضعیف این کشور را در جهت مقابله با چین و امتیازی به هند و افغانستان میداند.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397    11:40    سرویس نگاه از بیرون

نویسندگان: محمدرضا طایفه و رشید محمد خان
اینترنشنال_سرویس آسیا/ این روزها روابط پرجمعیت ترین همسایه ایران، پاکستان، با آمریکا تحولات عجیبی را پشت سر می گذارد که طبعا از دید راهبردی و دراز مدت برای ایران بسیار اهمیت دارد. داستان این تحولات در کنار تحلیل درست‌تری از شرایط منطقه ای، به فهم این نکته مهم نیز کمک میکند که روابط بین الملل صحنه ای بسیار پیچیده و چند بعدیست، و گهگاه اتفاقات و حوادث کاملا تصادفی در شکل‌گیری آن نقش بسیار دارند، و اینگونه نیست که طراحی‌های قدرت‌ها با خواست یا حتی اقدامات مقتضی آنها به سادگی محقق گردد.

داستان پاکستان از بهترین مثالهای چنین پدیده ایست. شکاف پاکستان و ایالات متحده در دوران اوباما در اثر حملات گسترده پهبادی آمریکا در خاک پاکستان بروز نمود. این شکاف در دوران ترامپ، و تحت تاثیر سیاست خارجی ترامپ که نزدیکی به هند در جهت تقابل با چین، است رو به گسترش نهاد. هند و پاکستان سالهاست که رقیب منطقه‌ای هم بوده و درگیر تنازعات مرزی و سیاسی هستند.

نزدیکی آمریکا به هند در جهت تقابل با چین در کنار اشغال افغانستان، سیاستهای آمریکا در آسیای جنوبی را تحت تاثیر کامل قرار داده است. آمریکای ترامپ ادامه همپیمانی با پاکستان را دارای ارزش افزوده نمی داند و تضعیف این کشور را در جهت مقابله با چین و امتیازی به هند و افغانستان میداند. ضدیت کلی ترامپ با مسلمانان و درگیری پاکستان از طریق سعودی در پروژه اسلام افراطی نیز پاکستان را به هدفی آسان برای حملات ترامپ تبدیل کرده‌است. حملات توییتری ترامپ به پاکستان و متهم کردن این کشور به عدم همکاری در مبارزه با تروریسم، نمود این تغیر موضع آمریکاست. ملیت پاکستانی عامل مهمترین حرکت تروریستی داعش در آمریکا (حادثه سن برنادینو) نیز بر شدت این برخورد افزود، به گونه ای که اگرچه پاکستانی ها در لیست ممنوعیت ورود به آمریکا قرار نداردند اما محدودیتهای شدیدی بررفت و آمد آنان به آمریکا اعمال شده است.

پاکستان نیز، پس از صبر اولیه اش، در مقابل این تغییر موضع آمریکا بیکار ننشست، و پس از تکمیل پیمان اقتصادی خود با چین در پروژه "کمربند و راه"، که فقط در بخش زیرساخت منجر به ۶۲ ملیارد دلار سرمایه گذاری چین در "کریدور اقتصادی چین-پاکستان" شد، شروع به آزمایشهای جدیدی در روابط بین المللی خود کرد که پیش از این از آن فاصله میگرفت. به عنوان نخستین نشانه، فرمانده ارتش پاکستان تغییر کرد، و ژنرال راحیل شریف که به شدت به عربستان نزدیک بود پس از سه سال و همزمان باروی کار آمدن ترامپ جای خود را به ژنرال قمر جاوید بجوا داد که فردی مستقل و دموکرات است و بر برقراری توازن و مقابله موثر با هند تمرکز دارد.

از تغییرات بعدی می توان به نزدیکی بیشتر، البته محتاطانه، پاکستان به ایران نام برد که به سفرهای متعدد مقامات دو کشور در یکی دو سال گذشته و نهایتا سفر بسیار مهم فرمانده ارتش پاکستان و هیات عالی رتبه همراه به ایران منجر شد. همچنین سفر اخیر ژنرال جاوید بجوا به سوریه و ملاقات با سران ارتش روسیه، که همزمان با سفر دریابان شمخانی به روسیه رخ می دهد نیز نشانه دیگری از این تغییر مهم در سیاستهای راهبردی پاکستان است.

اتفاقات و حوادث ماههای گذشته در روابط پاکستان آمریکا نیز به این تغییر موضع به شدت دامن زده است. ابتدا مقامات ارتش پاکستان در مقالات و مصاحبه هایی در مجلات آمریکایی در زمینه فشار بیشتر بر پاکستان به آمریکا هشدار دادند، و نهایتا مجوز پرواز هواپیماها و پهپادهای ارتش آمریکا و سازمان سیا بر فراز آسمان پاکستان را باطل کردند. در این میان یک تصادف رانندگی که دو هفته پیش برای وابسته نظامی آمریکا در پاکستان، سرهنگ جوزف امانوئل پیش آمد نیز بر همه این تحولات زاویه ای بسیار التهاب آفرین افزوده است. امانوئل، گویا در حالت مستی، با خودرو خود یک دوچرخه سوار پاکستانی را زیر گرفته و او را در جا کشت. با توجه به ایمنی دیپلماتیک این نظامی آمریکایی، مقامات پاکستانی نمی توانند او را در پاکستان محاکمه کنند که این مساله را، به حق، به جنجالی بزرگ در روابط پاکستان و آمریکا تبدیل کرده و به تمامی این تغییرات مهم راهبردی، بعدی مردمی و خشمناک داده است.

مقامات پاکستانی نیز در برخورد با موج اعتراضات مردمی، حکم بازداشت سرهنگ امانوئل را صادر کردند به نحوی که وی نمی تواند از سفارت آمریکا خارج شود. به تلافی چنین اقدامی، دولت آمریکا نیز خروج دیپلماتهای پاکستانی از سفارت پاکستان در آمریکا را، فراتراز شعاع ۲۵ مایلی، ممنوع اعلام کرده است. سفر امروز ژنرال بجوا به مسکو درست در چنین فضای ملتهبی صورت میگیرد و استقبال گرم ارتشیان روسیه از وی و هیات همراهش، گویای تحقق تدریجی پدیده ایست که بر تمامی آسیا، از شرق و جنوب تا غرب آن، تاثیری عمیق خواهد نهاد.


منبع: پایش آمریکا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته