دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/صلح سرد؟

صلح سرد؟

  • کره شمالی از غیر هسته ای شدن شبه جزیره سخن می گوید. غیر هسته ای شدن شبه جزیره به معنای جمع شدن چتر اتمی آمریکا از سر کره جنوبی هم هست، امری که بنیان امنیت ملی کره جنوبی را نشانه گرفته و توافق بر سر آن نه برای کره و نه برای آمریکا به راحتی میسر نیست

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 08 ارديبهشت 1397    15:14    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال_سرویس آسیا/ دیدار رهبران دو کره روزی تاریخی برای شبه جزیره رقم زد، اما برای اینکه این روز در سیاست بین الملل تاریخ ساز شود راه درازی در پیش است. تا اینجای کار رسانه ها برنده اند. بمب خبری دیگری منفجر شده و کار بررسی آن با هیجان ادامه دارد.
اما برای رهبران دو کره و "برادران بزرگترشان"، کار دشوار تازه آغاز شده است. در یک سوی میز مذاکره، کره شمالی قرار گرفته که ملتی را برای بیش از دو دهه در "عصر مفرغ" نگه داشته و "جور هندوستان" کشیده تا به بمبی برسد. بویژه از 10 ژانویه 2003 که این کشور از NPT خارج شد، رنج های زندگی این ملت صدچندان گشت. روشن است که دست کشیدن از این بمب آنگونه که آمریکا می خواهد بسیار بعید است. حتی اگر کیم هم بخواهد، احتمالا رفقای همسایه اش که در همه این سالها خاندان او را حمایت کردند، مرزها را گشودند، برایش نفت قاچاق کردند، بنادر را پنهانی در اختیارش قرار دادند، در شورای امنیت فشارها را کاهش دادند و بنا به روایتی در 2016، 40 موتور موشک RD-251 در اختیارش قرار دادند تا Hawsong-14 را با برد 10 هزار کیلومتر و با قابلیت حمل کلاهک هسته ای به طور موفقیت آمیز آزمایش کند، اجازه این کار را نخواهند داد. این موشک بود که موازنه را به گونه ای آشکار تغییر داد و برنامه توسعه برد همین موشک است که فعلا متوقف شده و به غلط در برخی رسانه ها از آن به توقف برنامه هسته ای کره شمالی یاد می شود.


بیان معروفی در ادبیات جنگ های اخیر بدین مضمون وجود دارد که اگر برلین در جنگ جهانی دوم 90 درصد تخریب شد، پیونگ یانگ در جنگ کره صد درصد تخریب گشت. در این جنگ سه میلیون نفر کشته شدند. کره شمالی یک بار بیرحمی آمریکا را تجربه کرده و احتمالا نمی خواهد دوباره آن را تجربه کند.
از همین روست که کره شمالی از غیر هسته ای شدن شبه جزیره سخن می گوید. غیر هسته ای شدن شبه جزیره به معنای جمع شدن چتر اتمی آمریکا از سر کره جنوبی هم هست، امری که بنیان امنیت ملی کره جنوبی را نشانه گرفته و توافق بر سر آن نه برای کره و نه برای آمریکا به راحتی میسر نیست.


کره جنوبی با وجود پیشرفت های شگرف هنوز مصرف کننده امنیت است. در چنین شرایطی تغییر الگوی تعامل با آمریکا به عنوان تنها تولید کننده امنیت آنهم در شرایطی که شمال به سلاح اتمی دست یافته و برادر بزرگ هایش بیش از پیش جسور شده اند، عین حماقت خواهد بود. زمانی که در ژوئن 1950 ارتش شمال با گذر از مدار 38 درجه به سوی جنوب تاخت، تنها کاخ سفید در آن سوی خط پاسخگوی رهبران وحشتزده جنوب بود. تاریخ می تواند تکرار شود. کره جنوبی که نمادی مهم از موفقیت کشورهای در حال توسعه است و بر خلاف همسایه شمالی در عصر "انقلاب چهارم صنعتی" است، نمی خواهد شاهد تکرار تاریخ باشد.


بنابراین بخش کلیدی و تعیین کننده مذاکرات دو طرف بر سر بنیان امنیت ملی شان است، بنیانی که به شدت به قدرت های بزرگ وابسته است. از همین رو اجلاس این دو رهبر در برداشتی خوشبینانه می تواند زمینه چینی برای اجلاس کیم-کدخدا باشد. از همین رو باید منتظر اجلاس اصلی ماند. برد این اجلاس در حد منابع قدرت دو کره خواهد بود.


باید منتظر اجلاس اصلی ماند، اجلاسی که ترامپ با کیم و در واقع با کیم، شی و پوتین یکجا مذاکره خواهد کرد و چه مذاکرات دشواری. هفت خوان رسیدن به صلح سرد در شبه جزیره تازه آغاز شده و ممکن است مانند بهار عربی تنها آغاز هیجان انگیزی داشته باشد.

telegram channel

درباره نویسنده

محسن شریعتی نیا

محسن شریعتی نیا

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته