يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/شطرنج کردهای سوریه با ترکیه

شطرنج کردهای سوریه با ترکیه

  • موفقیت های پ.ی.د بیشتر محصول جنگ آوری نیروها، سیر تحولات و انتخاب های درست است تا اینکه مدیون طرح های سیاسی آنها باشد. کردها بیشتر از اینکه نیروی طراح استراتژی های سیاسی باشند، نیروی انتخاب گر هستند و ارتباطات آنها گزینه های مختلفی را همواره در پیش روی آنها قرار داده است که توانسته اند با انتخاب ها و برنامه های خود تا کنون، اهدافشان را پیش برده و در وضعیت آشوبی سوریه خود را به خوبی حفظ کنند.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 09 ارديبهشت 1396    01:33    سرویس نگاه از بیرون

عرفان پژوهنده
اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ چندی پیش رودرو خلیل،سخنگوی یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ)،در مصاحبه ای با رویترز گفت که طی توافقی با روسیه شماری از سربازان روس برای آموزش ی.پ.گ در زمینه ی جنگ های مدرن در کانتون عفرین مستقر شده اند. پس از انتشار گسترده ی این خبر وزارت دفاع روسیه عنوان کرد که قصد ایجاد پایگاه جدیدی در سوریه را ندارد و پایگاه نزدیک عفرین به عنوان یک مرکز آشتی جویی کاربرد دارد. روسیه می گوید نقش این پایگاه مذاکره برای آتش بس میان طرف های درگیر است اما روسها حضور حضور نیرو ها و وجود این پایگاه را تکذیب نکرده اند. فارغ از درستی یا نادرستی ادعای رودرو خلیل،صرف حضور روسها در عفرین پیامی روشن برای ترکیه دارد. با مروری بر روند وقایع در شمال سوریه بهتر می توان دید که چگونه کردهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) که کنترل مناطق کرد نشین سوریه را در اختیار دارد،از ظرفیت رابطه ی خود با روسیه بر علیه ترکیه استفاده کرده اند؟
پس از موفقیت ی.پ.گ و ی.پ.ژ (شاخه های نظامی پ.ی.د) در جنگ علیه داعش و جلب توجه ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا، پ.ی.د توانست تمامی مناطق کردنشین شرق رود فرات و کانتون عفرین در شمال غرب سوریه را تحت سیطره ی خود در بیاورد. با شکل گیری کانتون های کردنشین و قدرت گیری پ.ی.د فشار ترکیه بر آمریکا مبنی بر همکاری نکردن با کردها افزایش یافت. آمریکای دوران اوباما حاضر به دخالت مستقیم در سوریه نبود و از این رو کُردها نقش نیروی پیاده ی آن را بازی می کردند. ترکیه خط قرمز خود را عبور کردها از رود فرات و حرکت به سمت کانتون عفرین اعلام کرد. جنگجویان پ.ی.د به منظور یکپارچه کردن مناطق کرد نشین از فرات عبور کرده و شهر منبج را تصرف کردند. این حرکت پس از آن بود که آمریکا به ترکیه وعده داده بود که کردها از فرات عبور نخواهند کرد. ترکیه نیز پس از نا امید شدن از آمریکا برای جلوگیری از به هم پیوستن کانتون ها،به صورت مستقیم با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه وارد خاک سوریه شد. لازمه ی جلوگیری از پیوستن کانتون ها اشغال شهر الباب بود. در آن زمان نظر غالب میان تحلیل گران کُرد این بود که دولت سوریه طی توافقی با ترکیه،الباب را در ازای قطع پشتیبانی ترکیه از شورشیان در حلب،به این کشور واگذار کرده است. پس از فتح الباب به دست ارتش و برخی جهادیست های تحت حمایت ترکیه، اردوغان از لزوم پیشروی در خاک سوریه و حرکت به سمت الرقه سخن گفت. بر همین مبنا بود که کمی پیش از تسلط کامل ترکیه بر الباب، ارتش سوریه تنها راه پیشروی ترکیه به سمت الرقه را سد کرد. با این کار کردهای سوریه و ترکیه عملا رو در روی یکدیگر قرار گرفتند.
برای کردهای پ.ی.د، شهر منبج از کانتون کوبانی و تمامی کانتون عفرین در خطر حمله ی ترکیه قرار گرفت. سران پ.ی.د در راستای همکاری با آمریکا که داعش را اولویت خود می دانست، غالب نیروهای خود را به سمت الرقه گسیل کرده بودند و به خوبی می دانستند که جنگ با ترکیه، جنگی بسیار خونین و ویرانگر خواهد بود و به شدت آنها را تضعیف خواهد کرد. از همین رو از ظرفیت ارتباطات خود که گزینه های دیگری را نیز پیش رویشان قرار داده بود، برای بر هم زدن برنامه های ترکیه استفاده کردند.
منبج هدف بعدی ترکیه قرار گرفت و اردوغان اعلام کرد که این شهر متعلق به اعراب است و جای نیروهای وابسته به پ.ی.د نیست. همزمان کردها تهدید کردند که برای مقابله با حمله ی احتمالی ترکیه نیروهای خود را از عملیات آزاد سازی الرقه خارج کرده و به سمت منبج باز خواهد گرداند. پس از رایزنی های بی نتیجه ی آمریکا و ترکیه، ناگهان شورای نظامی منبج اعلام کرد که در چارچوب توافق با روسیه، کنترل روستاهای غرب این شهر را که در مجاورت با نیروهای تحت حمایت ترکیه است را به دولت سوریه تحویل می دهد. این خبر آنچنان ناگهانی بود که ابتدا وزیر امور خارجه ی ترکیه وجود چنین توافقی را تکذیب کرد.
پس از منبج تنها کانتون عفرین در تیررس ترک ها قرار داشت. حملات نا منظم توپ خانه ای و هوایی ترکیه به این کانتون افزایش یافت تا اینکه خبر تاسیس پایگاه روسیه در این کانتون نیز منتشر شد که روس ها اصل وجود آن را تکذیب نکرده و تنها مورد استفاده ی آن را چیز دیگری عنوان کردند. حضور روس ها پیامی واضح داشت: عملیات سپر فرات عملا به پایان رسیده است. چند روز بعد نیز ستاد مشترک ارتش ترکیه و نخست وزیر آن رسما پایان عملیات سپر فرات را اعلام نمودند.
این عملیات احتمالا آخرین عملیات ترکیه در منطقه نخواهد بود. تحرکات بعدی هر دو طرف تا حدود زیادی به برنامه های رییس جمهور جدید آمریکا بستگی دارد که تا کنون بارها سیاست های اوباما در قبال سوریه را مورد نقد قرار داده است. اما بررسی وقایع گذشته در مورد عملیات سپر فرات، نشان از یک طرح و برنامه ریزی دقیق علیه ترکیه و نیروهای تحت حمایتش در سوریه دارد. اگر صحت تحلیل کُردها مبنی بر توافق ترکیه و سوریه بر سر الباب را بپذیریم، اعتبار این موفقیت در محدود سازی ترک ها در سوریه را بیش از کردها باید به دولت سوریه و متحدینش داد. دولت سوریه با یک تیر چند نشان زد:
یکم. از الحاق کانتون های کرد نشین به هم و قدرت گرفتن بیش از پیش پ.ی.د جلوگیری کرد و در فردای مذاکره با کردها با دستی پر تر بر سر میز خواهد نشست.
دوم. قدرت مانور ترکیه ونیروهای تحت امرش را به شدت کاهش داد.
سوم. کردهای پ.ی.د را به خود محتاج کرده و موجب انعطاف بیشتر کردها در مقابل خود شده است به طوری که چندی پس از توافق بر سر منبج، نیروهای پ.ی.د اعلام کردند که حضور ارتش سوریه در عملیات آزادسازی الرقه حق آنها است و ارتشیان سوریه را فرزندان ملت خطاب کردند.
در واقع موفقیت های پ.ی.د بیشتر محصول جنگ آوری نیروها، سیر تحولات و انتخاب های درست است تا اینکه مدیون طرح های سیاسی آنها باشد. کردها بیشتر از اینکه نیروی طراح استراتژی های سیاسی باشند، نیروی انتخاب گر هستند و ارتباطات آنها گزینه های مختلفی را همواره در پیش روی آنها قرار داده است که توانسته اند با انتخاب ها و برنامه های خود تا کنون، اهدافشان را پیش برده و در وضعیت آشوبی سوریه خود را به خوبی حفظ کنند. پس از آزاد سازی الرقه و نابودی داعش، اهمیت کردها کمتر شده و گزینه های آنها برای انتخاب محدود خواهد شد، باید دید که سیر تحولات همچنان یار کردهای پ.ی.د باقی میماند یا اینکه روزهای تصمیم گیری های دشوار برای آنها فرا خواهد رسید.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته