دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/تاکتیک جدید طالبان؛ حملات قوی بر اهداف ضعیف

تاکتیک جدید طالبان؛ حملات قوی بر اهداف ضعیف

  • آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که جنگ افغانستان در سال جدید ابعاد تازه‌ای می‌گیرد. به باور آن‌ها گروه‌های مسلح مخالف دولت حالا حمایت‌های بیشتری نسبت به گذشته دارند زیرا نیمی از کشورهای منطقه و جهان از این گروه‌ها حمایت می‌کنند

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  یکشنبه, 26 فروردين 1397    10:54    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس آسیا/ با آغاز فصل جنگ، طالبان با حمله بر مرکز ولسوالی "خواجه عمری" در غزنی این ولسوالی را تصرف کردند. ده تن از محافظان ساختمان ولسوالی، هنگام حمله خواب بودند و نیروهای کافی برای دفع تهاجم طالبان وجود نداشته است.

به گزارش اینترنشنال به نقل از دویچه وله، غزنی از ولایات ناامن افغانستان است. طالبان در روستاهای نزدیک مرکز شهر تسلط دارند، از مردم عشر و مالیه می‌گیرند و برای افرادی که فرمان‌های این گروه را نمی‌پذیرند، محاکمه‌های صحرایی برگزار می‌کنند.

در تازه ترین مورد ولسوالی "خواجه عمری" در ولایت غزنی به دست طالبان سقوط کرد. هرچند مقامات محلی در غزنی می‌گویند که صبح روز پنجشنبه ساختمان ولسوالی دوباره به تصرف نیروهای حکومتی درآمده، ولی طالبان با این حمله نشان دادند که توانایی سقوط ولسوالی‌ها و کنترول آنان را حتی برای مدت کوتاهی دارند.

محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی در گفتگو با دویچه وله گفت:‌ «حمله ساعت ۲ شب آغاز و ساعت پنج صبح نیروهای کمکی به محل رسیدند و طالبان از منطقه متواری شدند». در این حمله، پس از سرقت تسلیحات توسط طالبان، ساختمان ولسوالی خواجه عمری آتش زده شد.

تاکتیک جدید

مقام‌های محلی در غزنی می‌پذیرند که طالبان تاکتیک جنگی شان را تغییر داده‌اند چنانچه این گروه «به جای حملات پراکنده، به صورت تهاجمی و گسترده بر یک نقطه حمله می‌کنند». براساس اظهارات سخنگوی والی غزنی، ساختمان ولسوالی خواجه عمری تنها ۱۰ محافظ داشته و محافظان در هنگام حمله خواب بودند. ساختمان ولسوالی خواجه عمری در یک منطقه امن موقعیت دارد و خطر آن را تهدید نمی کرد. از سوی دیگر ساختمان قوماندانی امنیه در فاصله دورتر از ساختمان ولسوالی ساخته شده است.

استفاده از سلاح‌های سنگین مانند توپ ۸۲ و راکت‌اندازها شیوه دیگری است که طالبان از آن استفاده می‌کنند. حمله با سلاح‌های سنگین بر پوسته‌های کوچک و مراکز ولسوالی‌ها که نیروهای دولتی در آنها تنها به سلاح‌های سبک مانند کلاشنیکوف مجهز هستند، راه را برای پیروزی طالبان هموارتر می‌کند.

سخنگوی والی غزنی گفت که طالبان با استفاده از تاریکی شب و پوشش درختان، خود را به نزدیکی ساختمان ولسوالی رسانده و حمله را آغاز کردند. مهاجمان برای تصرف ولسوالی سلاح‌های سنگین را با خود آورده و برای بالا شدن از دیوارهای ولسوالی، چندین زینه را نیز انتقال داده‌اند. تاکتیک دیگر طالبان در حمله بر ولسوالی "خواجه عمری"، کمین مسیرهایی بوده که نیروهای کمکی از آن برای رسیدن به ولسوالی استفاده کرده‌اند. این کمین‌ها سبب تلفات بیشتر نیروهای دولتی شده است.

در این حمله علی دوست شمس ولسوال خواجه عمری، آمر امنیت این ولسوالی و نه تن دیگر کشته شدند و یازده تن از نیروهای امنیتی زخم برداشته‌اند. سخنگوی والی غزنی گفت که ۳۰ تن از جنگجویان طالبان نیز در این حمله کشته ‌شده‌اند.

بی‌توجهی به غزنی

مقام‌های محلی در غزنی می‌گویند که هشت ولسوالی در تهدید بالای امنیتی قرار دارند. در دو هفته گذشته نیروهای امنیتی سه حمله تهاجمی طالبان بر ولسوالی "زنه‌خان" را دفع کرده‌اند. نه تن از سربازان امنیتی در نتیجه این حملات کشته شده و روز گذشته ۵ پولیس محلی در ولسوالی "قره‌باغ غزنی" نیز در یک حمله طالبان جان خود را از دست دادند.

سخنگوی والی غزنی گفت که کمبود نیروهای امنیتی جدی‌ترین مشکل ولایت غزنی است زیرا به گفته او شمار نیروهای امنیتی در تناسب با وسعت این ولایت بسیار محدود است. آقای نوری گفت: «ما بارها این موضوع را با حکومت مرکزی شریک کرده‌ایم. مشکلات امنیتی ما بسیار زیاد است و تشکیلات نیروهای امنیتی مطابق به نیازمندی ما نیست».

آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که جنگ افغانستان در سال جدید ابعاد تازه‌ای می‌گیرد. به باور آن‌ها گروه‌های مسلح مخالف دولت حالا حمایت‌های بیشتری نسبت به گذشته دارند زیرا نیمی از کشورهای منطقه و جهان از این گروه‌ها حمایت می‌کنند.

کمال صافی نماینده ولسی جرگه گفت: «شما می‌دانید که این جنگ در سطح جهانی است و دنیا به دو قطب تقسیم شده است. طالبان حالا حامیان زیادی دارند و پیشبینی‌ها نشان می‌دهد که افغانستان سال خونینی را تجربه خواهد کرد».

این نماینده ولسی جرگه می‌گوید در فصل زمستان عملیات‌های موثر اجرا نشد و نیروهای دولتی بجای پاکسازی ساحات بیشتر از طالبان، در جنگ‌های محلی گیر ماندند. به گفته او نیروهای افغان نتوانستند با حملات تهاجمی، توان حملات بزرگ را از طالبان بگیرند.

عمر صافی آگاه مسایل سیاسی اما به این نظر است که رهبری حکومت افغانستان بجای مدیریت جنگ، مصروف مخالفت‌های سیاسی است. از سوی دیگر رهبری نهادهای امنیتی نیز آمادگی کافی برای دفع حملات تهاجمی طالبان ندارند. به باور آقای صافی ناهماهنگی بین ادارت ملکی و نظامی چالش دیگری است که سبب موفقیت طالبان در چنین حملات می‌شود. او گفت که ساختمان ولسوالی "خواجه عمری" حداقل دو کیلومتر دورتر از ساختمان قوماندانی امنیه ساخته شده که در وضعیت جنگی با «هیچ منطقی» سازگار نیست.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته