شنبه 2 شهريور 1398

Saturday 24 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/همه پرسی ترکیه در گرو کردهای محافظه کار و ملی گراهای بی قرار

همه پرسی ترکیه در گرو کردهای محافظه کار و ملی گراهای بی قرار

  • همه پرسی ترکیه در گرو کردهای محافظه کار و ملی گراهای بی قرار

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  جمعه, 11 فروردين 1396    00:36    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ در خیابان شهرهای ترکیه که قدم میزنی با دیدن کمپین های مختلف آری(EVET) در بازار، میادین، مراکز خرید، گالری ها، اجتماعات مردمی، و غیره، که مجالی برای عرض اندام اپوزیسیون نمی دهد، اولین برداشتی که به فکر آدمی خطور می کند اینست که استیلای طرفدارن تغییر نظام سیاسی در کارزار همه پرسی پیش رو(16 آوریل) حتمی الوقوع است. اما نظرسنجی های انجام شده در روزهای اخیر، خروجی دیگری را به معرض نمایش می گذارد. گویا مردم ترکیه تصمیم دیگری دارند.
احزاب سیاسی کارزار همه پرسی 16 آوریل در ترکیه به دو کمپین تقسیم می شوند؛ حزب عدالت و توسعه و حزب ملی گرای حرکت ملی در کمپین "آری" و حزب جمهوریخواه خلق و حزب کردی دمکراتیک خلق در کمپین "خیر". دو حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی که در انتخابات پارلمانی 1 نوامبر 2015، در مجموع 62 درصد از آرا را کسب کرده بودند، براساس نظرسنجی موسسه کانسنسس(Konsensus)، تنها 43 درصد از رای دهندگان این دو حزب در رفراندوم پیش رو برنامه دارند که به "آری" رای بدهند. در میان رای دهندگان حزب عدالت و توسعه، 10 درصد مخالف نظام ریاستی هستند و 10 درصد نیز هنوز هیچ تصمیمی ندارند. این آمار در میان طرفداران حزب ملی گرای حرکت ملی نیز روند نزولی دارد؛ براساس موسسه گزیجی(Gezici)، 65 درصد از ملی گراها بیان داشته اند که به "خیر" رای خواهند داد. 10 درصد از طرفداران دو حزب موافق هنوز تصمیمی نگرفته اند، درحالیکه در جبهه دوحزب مخالف، تنها 3 درصد هنوز تصمیمی ندارند. از سوی دیگر، 45 درصد از رای دهندگان جوان(18-20) برنامه ای برای رفتن به همه پرسی ندارند. بطورکلی، میانگین نظرسنجی های بعمل آمده توسط موسسات داخلی و خارجی نشان می دهد که میزان آرای از 55 درصد به آری و 45 درصد به خیر در ماههای اخیر، به 49 درصد به آری و 51 درصد به خیر در روزهای گذشته تغییر یافته است و حتی برخی از نظر سنجی ها اختلاف 6-7 درصدی به نفع کمپین خیر را نشان می دهد.

Capture
آمار نظرسنجی ها نشان می دهد که رای محافظه کاران، بویژه محافظه کاران کرد، و ملی گراهای بدون تصمیم، در نتیجه رفراندوم 16 آوریل تعیین کننده خواهد بود. به رغم ائتلاف رسمی بین دو حزب عدالت و توسعه برای تغییر قانون اساسی، اما بدنه اصلی طرفداران حزب حرکت ملی بصورت گسترده از کمپین خیر حمایت می کنند و باوجود اینکه، رئیس جمهور اردوغان در ماههای گذشته گفتمان ملی گرایی را در سیاست های خود برجسته ساخته، اما تا حالا نتوانسته است نظر عموم ملی گرایان را جلب کند. یکی از دلایل این امر قطبی شدن مسئله کیش شخصیتی اردوغان در داخل است؛ براساس نظرسنجی موسسه متروپل، 53 درصد از طرفدان آ.ک پارتی گفته اند که فقط به خاطر تبدیل شدن اردوغان به رئیس جمهوری مقتدر در برابر مخالفان، به آری رای خواهند داد، در مقابل 40 درصد از ملی گراها بیان کرده اند که به آری رای نمی دهیم، چون با تغییر قانون اساسی نمی خواهیم به قدرت بلامنازع اردوغان و طرفدارن اسلام گرای وی مشروعیت بدهیم. از سوی دیگر، در میان محافظه کاران حزب عدالت و توسعه نیز گروه لیبرالی وجود دارند که مخالف تغییر نظام سیاسی هستند؛ آنها نگران سبک رهبری، تبدیل شدن نظام به یک دولت اقتدارگرا، جنگ داخلی و امنیتی شدن فضای حکومت و سیاست در ترکیه هستند.
اما آرای کردهای محافظه کار به کدام صندوق ریخته خواهد شد؟ هر روز بیش از ده وزیر دولت عدالت و توسعه برای جلب نظر رای دهندگان کرد به استامبول و شهرهای جنوب و جنوب شرقی ترکیه سفر می کنند، در اجتماعات محله های کرد نشین سخنرانی دارند و در مساجد جامع با بزرگان طوایف کرد دیدار می کنند. هدف اصلی جلب آرای آن دسته از کردهای محافظه کاری است که در انتخابات قبلی به حزب عدالت و توسعه رای داده بودند. اتاق فکر همه پرسی دولت حاکم از رفتار انتخاباتی کردها بسیار نگران هستند. بحث از 4-5 میلیون رای کردهای محافظه کاری است که در 15 سال گذشته بجز در انتخابات 7 ژوئن 2015، همیشه به حزب عدالت و توسعه رای داده بودند، که البته با برجسته شدن مسئله فعالیت های تروریستی پ.ک.ک، در انتخابات 1 نوامبر 2015، بخشی از این گروه دوباره به سمت عدالت و توسعه متمایل شدند. اما چند عامل در رابطه با عدم تمایل کردهای محافظه کار به حمایت از کمپین آری وجود دارد که موجب نگرانی رئیس جمهور اردوغان شده است. زندانی شدن رهبران و برخی از نمایندگان کرد توسط دولت حاکم، عدم وجود بندها و موادی در اصلاحیه های جدید قانون اساسی برای تقویت مواضع مدنی و سیاسی کردها در صحنه سیاسی و قانونی ترکیه، ائتلاف حزب عدالت و توسعه با حزب ملی گرای حرکت ملی در رفراندوم پیش رو که مواضع تندی در رابطه با مسئله کردی دارند، و سرکوب های شدید دولت در شهرهای کردنشین بعد از پایان آتش بس و تعلیق فرایند صلح با کردهای مسلح پ.ک.ک. که منجر به آسیب جدی شهروندان کرد ترکیه در جغرافیای جنوبی این کشور شده است. اینکه، کردهای محافظه کار چه تصمیمی خواهند داشت و آیا دولت می تواند در روزهای باقی مانده نظر آنها را جلب کند، تعیین کننده خواهد بود.
16 روز به رفراندوم تغییر نظام سیاسی در ترکیه باقی مانده است. پیروزی طرفداران تغییر با توجه به نظرسنجی ها به هیچ وجه قطعی نیست، و حتی امکان دارد که نتایج به نفع اپوزیسیون فراگیر رقم بخورد. بدون تردید در دو هفته باقی مانده آرای کردهای محافظه کار و ملی گراهای بدون تصمیم، سهم بزرگی در نتیجه همه پرسی خواهد داشت.

telegram channel

درباره نویسنده

ولی گل محمدی

ولی گل محمدی

  • دکترای روابط بین الملل
  • پژوهشگر حوزه خاورمیانه و ترکیه

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته