شنبه 29 دي 1397

Saturday 19 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/برد انتخاباتی حیدر العبادی با کنفرانس بازسازی عراق

برد انتخاباتی حیدر العبادی با کنفرانس بازسازی عراق

  • کنفرانس بازسازی عراق، با هدف جذب 100 میلیارد دلار، در قالب 200 پروژه‌های کلان برگزار شد. ااگر به این کنفرانس صرفا از جهت جذب سرمایه نگاه کنیم، علیرغم شرکت ده‌ها موسسه و صدها شرکت از 70 کشور، چندان موفقیت آمیز نبوده است، اما در مقابل هنگامی که از منظر سیاست داخلی عراق به کنفرانس کویت بنگریم، نتیجه متفاوت خواهد بود

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  یکشنبه, 06 اسفند 1396    14:05    سرویس نگاه از بیرون

   آرش صفار

اختصاصی اینترنشنال_ سرویس آسیا/ کنفرانس بازسازی عراق، روزهای 12 تا 14 فوریه، در کویت برگزار شد. هدف از این کنفرانس که با مشارکت هیئت ملی سرمایه‌گذاری عراق، اتاق صنایع و تجارت کویت، صندوق توسعه کویت، سازمان ملل، بانک جهانی و اتحادیه اروپا برگزار شد، بنا بر اعلام مقامات عراقی، جذب 100 میلیارد دلار، در قالب 200 پروژه کلان در حوزه‌های نفت و گاز، حمل و نقل، کشاورزی، صنعت، تجارت، آموزش و بهداشت و گردشگری بود.


اگر به این کنفرانس صرفا از جهت جذب سرمایه نگاه کنیم، کنفرانس کویت، علیرغم شرکت ده‌ها موسسه صدها شرکت از 70 کشور، چندان موفقیت آمیز نبوده است. چرا که تنها 30 میلیارد دلار در این کنفرانس جذب شد که نیمی از این مبلغ به صورت وام بوده است که به 120 میلیارد دلار بدهی خارجی کنونی دولت عراق افزوده می‌شود و تنها 2 میلیارد دلار به صورت کمک بلاعوض در اختیار عراق قرار گرفته است. برخی شرکت‌کنندگان از جمله دولت ژاپن، 600 میلیون دلار کمک خود را نه به دولت عراق که از طریق سازمان ملل در این کشور هزینه خواهند کرد.


اما در مقابل هنگامی که از منظر سیاست داخلی عراق به کنفرانس کویت بنگریم، نتیجه متفاوت خواهد بود. از جمله اهداف برگزرای کنفرانس کویت در راستای نشان دادن چنین اراده‌ای هم به جامعه عراق و هم بازیگران خارجی بوده است. نشان دادن حرکت عراق در مسیر ثبات و بازیابی نقش این کشور در منطقه.
تفاوت عظیم میان انتظارات بغداد و دستاوردهای کنفرانس دلایل متعددی از جمله تداوم کشمکش داخلی، بروکراسی دست و پا گیر و فساد دولتی در عراق -در سال 2017 از میان 176 کشور مورد بررسی در رابطه با فساد و عدم شفافیت دولتی، عراق در رتبه 166 قرار داشته است- دارد.


در مقابل هنگامی که از منظر سیاست داخلی عراق به کنفرانس کویت بنگریم، نتیجه متفاوت خواهد بود. حیدر العبادی در شرایطی در اوت 2014 قدرت را در عراق به دست گرفت که نزدیک به یک سوم از خاک کشور در اشغال داعش بود و بغداد در معرض تهدید قرار داشت؛ او توانست ارتش عراق را که پس از سقوط موصل به شدت آسیب دیده بود، احیا کند؛ سیاست منعطف او در جنگ با داعش، سبب بسیج نیروهای متعدد و بعضا آشتی‌ناپذیر در جهت جنگ با داعش شد، با همکاری پیشمرگه‌های اقلیم مانع از سقوط کرکوک شد و در آزادسازی موصل از نیروهای حشد الشعبی و ائتلاف به سرکردگی ایالات متحده بهره برد و توانست پایان کار داعش در عراق را، حداقل به صورت نظامی، اعلام کند.


همچنین العبادی، در بحران ناشی از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان توانست در هماهنگی با ایران، ترکیه و آمریکا و با استفاده از توان رزمی نیروهای حشد الشعبی و ارتش عراق، نیروهای کرد را از کرکوک عقب براند و کنترل شهر را به دست بگیرد. هماهنگی با ایران و ترکیه در محاصره اقلیم کردستان، باعث تحویل کنترل گذرگاه‌های مرزی از جانب دولت اقلیم به دولت مرکزی شد و امروز بغداد از موضع قدرت هرگونه مذاکره با کردها را منوط به لغو نتیجه همه‌پرسی استقلال کرده است.


در سیاست خارجی، العبادی تلاش کرده است نقش عراق در خاورمیانه را احیا کند. او توانسته است اختلافات عراق و سعودی را تا حد زیادی حل و فصل نماید به طوری که سعودی سفارت خود در عراق را پس از 25 سال بازگشایی کرده و در مذاکرات میان عادل الجبیر و ابراهیم جعفری بحث تاسیس کنسولگری سعودی در بصره و نجف مطرح شده است. همچنین بغداد در دوره وی توانسته با احیای روابط با مصر و شیخ‌نشین‌های خلیج فارس تصور بازی عراق در مدار ایران را که در دوره مالکی شکل گرفته بود تا حد زیادی از بین ببرد. هم زمان با این تحولات عراق تلاش کرده است سیاست مستقل خود در منازعات منطقه‌ای را پی بگیرد؛ بغداد در تنش میان قطر و سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، بحران یمن و اختلافات ایران و سعودی مداخله نکرده و در مورد اخیر تلاش برای ایفای نقش میانجی داشته است.


از سوی دیگر هم زمان با پیروزی بر داعش، بغداد خواهان پیوستن به ابتکار آستانه شده است. عراق با توجه به هم مرز بودن با سوریه و نقش خود در مبارزه با داعش، خواهان مشارکت در ابتکار آستانه، نه به عنوان عضو ناظر، بلکه در سطح سه کشور روسیه، ایران و ترکیه شده است و به نظر می‌رسد در این راستا موافقت اصولی ایران و روسیه را کسب کرده است.


در مجموع می‌توان گفت حیدر العبادی طی دوره زمام‌داری خود موفق عمل کرده و در برگزرای کنفرانس کویت، هدفی سیاسی را نیز دنبال می‌کرده است؛ نشان دادن حرکت عراق در مسیر ثبات و بازیابی نقش این کشور در منطقه. العبادی برنامه خود را برای دوران پس از داعش مبارزه با فساد، حکومت قانون، بازیابی اقتدار دولتی و بازسازی کشور اعلام کرده است. اگر چه تحقق چنین اهدافی پروسه‌ای زمانبر بوده و با موانع فراوان روبه‌رو است اما نشان دادن اراده عملی برای حرکت در راستای چنین اهدافی نتایج مثبتی بر انتخابات آتی پارلمان در 23 می خواهد داشت. از این رو به نظر می‌رسد از جمله اهداف برگزرای کنفرانس کویت در راستای نشان دادن چنین اراده‌ای هم به جامعه عراق و هم بازیگران خارجی بوده است. در همین راستا دولت عراق قرار است طی روزهای آتی کنفرانس بزرگی درباره نفت و گاز عراق با حضور شرکت‌های بزرگ نفتی جهان، در برلین برگزار نماید و ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خود به 5 میلیون بشکه، جایگاه دوم خود در اوپک را تثبیت نماید، امری که ضمن افزایش منابع بغداد برای بازسازی کشور و نوسازی اقتصادی آن، به نقش‌آفرینی بیشتر این کشور در این سازمان خواهد انجامید.


به نظر می‌رسد العبادی توانسته است نشانه‌های وجود چنین اراده‌ای را به جامعه عراق منتقل کند. نظرسنجی‌های کنونی نشان می‌دهد ائتلاف نصر (جریانات حامی العبادی و جریان حکمت) علیرغم جدا شدن ائتلاف فتح (21 گروه تشکیل‌دهنده حشد الشعبی) از آن، شانس نخست کسب اکثریت نسبی پارلمان را دارد و نقش محوری را در تشکیل دولت ائتلافی بر عهده خواهد داشت اگر چه در انتخاباتی با جریان‌ها و ائتلاف‌های متعدد و پیچیده، همواره امکان تغییر در آرایش سیاسی و میزان آرا وجود دارد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته