جمعه 28 دي 1397

Friday 18 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/سازمان اقتصادی سارک و سیاست منطقه‌گرایی هند

سازمان اقتصادی سارک و سیاست منطقه‌گرایی هند

  • سازمان همکاری منطقه ای جنوب آسیا" سارک" پرجمعیت ترین سازمان منطقه ای جهان است که در سال 1985 توسط هفت کشور هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، مالدیو و بوتان تشکیل شد و در سال 2007 با کمک هندوستان، افغانستان نیز به این سازمان پیوست. هند به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی این سازمان نقش مهمی در تحولات آن دارد.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 26 دی 1396    01:30    سرویس نگاه از بیرون

مریم احمدپور (کارشناس ارشد روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی) 
اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ سازمان همکاری منطقه ای جنوب آسیا" سارک" پرجمعیت ترین سازمان منطقه ای جهان است که در سال 1985 توسط هفت کشور هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، مالدیو و بوتان تشکیل شد و در سال 2007 با کمک هندوستان، افغانستان نیز به این سازمان پیوست. هند به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی این سازمان نقش مهمی در تحولات آن دارد.
اوایل 1990 به عنوان پایان جنگ سرد، چشم انداز جغرافیایی سیاسی بسیاری از کشورها من جمله هند را تغییر داد. تضعیف درگیری های ایدئولوژیک ایالات متحده و شوروی در اواخر دهه 1980 و خروج شوروی از افغانستان ، موانع کلیدی در روابط میان هند و ایالات متحده را از میان برداشت و دو کشور در مسیر بهبود روابط قرار گرفتند، از طرف دیگر روی کار آمدن نخبگان پراگماتیست مانند مان موهان سینگ در هند و تلاش دو کشوربرای مهار رشد جهانی شدن چین، باعث شد که روابط پایدار و مستحکمی میان هند و ایالات متحده شکل بگیرد.
برقراری روابط پایدار با امریکا و اصلاحات ساختاری در حوزه اقتصادی این کشور باعث شد که هند نرخ رشد قابل ملاحظه ای را به دست آورد و در مسیر تبدیل شدن به یک قدرت جهانی قرار گیرد. همه ی این مسائل باعث گشت که نگاه هند به برقراری روابط با سایر کشورها به ویژه همسایگانش تغییر کند به گونه ای که وزیر خارجه هند در سال 1991 پیگیری یه رویکرد جدید را نسبت همسایگان هند بیان کرد؛ که کشورهای آسیای جنوبی به هند به عنوان قدرت غالب این منطقه احتیاج دارند و هم چنین هند نیز با توجه به حساسیت و نگرانی های خود در قبال کشورهای این حوزه، به برقراری روابط دوجانبه قوی با این کشورها نیاز دارد. در همین راستا در دولت نارندا مودی برای اولین به طور مشخص سیاستِ "اول، همسایه" مطرح شد. در این سیاست هند به طور مشخص بر بهبود روابط میان با نزدیکترین کشورهای همسایه خود متمرکز شده است.
هند در این راستا تلاش می کند که با برقراری روابط تجاری بالا در این حوزه سلطه اقتصادی خود در این منطقه را حفظ کند و از طرف دیگر بتواند تنش های امنیتی را در مرزهای خود کاهش داده و با به دست آوردن همسایگان متعهد به خود پاکستان را منزوی کند.
از همین رو در اجلاس سران سازمان سارک در سال 2007 که در هند برگزار شد یک توافقنامه اتحادیه اقتصادی آسیای جنوبی به امضا رسید که طی آن مقرر شد همگرایی اقتصادی میان کشورهای منطقه طی پنج مرحله تکامل یابد؛ پتج مرحله ای که عبارت بود از: ایجاد منطقه تعرفه ترجیحی( سپتا) ، ایجاد منطقه آزاد تجاری ( سفتا)، اتحادیه گمرکی، بازار آزاد و اتحادیه اقتصادی.
البته در عمل به طور کامل مرحله اول اتفاق افتاده است که موجب کاهش تعرفه میان کشورهای عضو شده است. در همین مرحله نیز هند با اختلاف فاحش با سایر کشورهای عضو سارک، تاکنون تعرفه 500 قلم از کالاهای صادراتی کشورهای عضو را 50% کاهش داده است و در تلاش برای از بین بردن موانع تعرفه ای کامل میان خود و کشورهای عضو و همچنین عملیاتی کردن مراحل بعدی است.
از دیگر فعالیت های هند در حوزه سارک میتوان به تلاش برای اجرایی شدن توافق جابه جایی وسایل نقلیه با کشورهای این حوزه( به جز پاکستان) و تلاش برای عضویت افغانستان در سازمان سارک اشاره کردر که همگی حاکی از تلاش هند برای رسیدن به سیاست اول همسایه، کسب سلطه اقتصادی منزوی کردن پاکستان دارد.
اما به طور کلی بایستی گفت که با وجود تلاش هند در سارک و تلاش برای اولویت دادن مسائل اقتصادی در این سازمان برای تثبیت غلبه خود بر کشورهای این منطقه، این سازمان هنوز نتوانسته است که نتایج قابل قبولی را به دست آورد؛ که ازمهمترین علل آن میتوان حل نشدن مسائل امنیتی برای کشورهای عضو به ویژه هند و پاکستان و نگرانی کشورهای این منطقه از سلطه هند بر کشورهایشان اشاره کرد که همکاری لازم را برای رسیدن به به بسیاری از توافقات به ویژه توافقات تجاری انجام نمیدهند اما با این هند توانسته است برخی از اهداف خود، در رابطه با منزوی کردن پاکستان و به دست آوردن کشورهای متعهد به خود در سارک را به منصه ظهور برساند.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته