يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/افزایش رقابت های منطقه ای در شرق آسیا و بلوغ ژئوپلتیک چین

افزایش رقابت های منطقه ای در شرق آسیا و بلوغ ژئوپلتیک چین

  • افزایش رقابت های منطقه ای در شرق آسیا و بلوغ ژئوپلتیک چین

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 21 اسفند 1395    12:09    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ چین تقریبا در سه ماهه گذشته تمرکز و توجه خود را به منطقه پیرامونی خود معطوف کرده است و تلاش داشته است تا حریم و خطوط قرمز رفتاری و منافع خود را در این حوزه اعلام و تثبیت نماید. شاید بتوان بخش زیادی از این مسئله را به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و عدم قطعیت و پیش¬بینی¬پذیری رفتار و سیاست¬های وی به خصوص نسبت به چین و منطقه شرق آسیا دانست. رویکر تهاجمی دونالد ترامپ نسبت به چین در دوماه گذشته باعث شده است تا چین سیاست یک گام به عقب را اتخاذ نموده و تمرکز استراتژیک خود را بر منطقه شرق آسیا و تعیین حدود و ثغور منافع خود در این منطقه قرار داده و همچنین از ارائه رفتارهای تهاجمی و برون گرایانه تند در دیگر مناطق نیز خودداری کند. انتشار سند " سیاست¬های امنیتی چین در آسیا پاسفیک " که تا حدود زیادی از نگاه این کشور به مسائل و معادلات منطقه حکایت دارد را می¬توان در این راستا بیان داشت. به بیان دیگر از نظر چینی¬ها، ترامپ در حال پشت سر گذاشتن دوره آموزشی خویش است و هوشمندی آن است که تلاش شود در این دوره آموزشی از قرار گرفتن در مرکز توجه و دغدغه¬های آمریکا اجتناب کرد. بر همین اساس، رصد تحولات و رفتارهای چین در منطقه شرق آسیا نیز نشان می¬دهد که این سیاست چین تا حدود زیادی توانسته است موفق عمل نماید و چین از کانون توجه و تمرکز آمریکا خارج شود. حال سوالی را که می¬توان در اینجا مطرح کرد آن است که آیا خارج شدن چین از کانون توجه و تمرکز آمریکا می¬تواند به منزله کاهش حجم رقابت استراتژیک دو کشور نیز تلقی شود یا خیر؟ اگرچه می¬توان سیگنال¬هایی را در زمینه کاهش این حجم رقابت استراتژیک میان چین و آمریکا به خصوص با عقب نشینی ترامپ در ارتباط با تایوان مشاهده کرد لیکن به نظر می¬رسد که تحولات منطقه شرق آسیا تا حدود زیادی استعداد کاهش این حجم رقابت استراتژیک میان دو کشور را کاهش داده است. تلاش کره¬جنوبی برای استقرار سامانه تاد در این کشور تا پایان سال 2017، آزمایش موشک بالستیک میان برد کره شمالی و تداوم این تست¬های موشکی، افزایش تنش¬های چین و کره جنوبی و توسل چین به اقدامات تلافی¬جویانه علیه این کشور از جمله اخراج 32 مبلغ مذهبی کره جنوبی که در شمال شرق این کشور مشغول فعالیت بودند، جلوگیری از بازدید توریست¬های چینی از کره جنوبی و لغو کنسرت یکی از خوانندگان کره¬ای در سه شهر پکن، شانگهای و گوانگژو پس از دو سال انتظار را می¬توان از جمله برخی از مسائلی دانست که امکان کاهش حجم رقابت¬های استراتژیک را کاهش می¬دهد.
در هر حال هدف از بیان این مسائل آن است که اگرچه چین به خوبی توانسته است خود را از مرکز توجه و دغدغه آمریکا خارج نماید لیکن تحولات در حال حدوث در منطقه شرق آسیا ضمن آنکه از یک طرف می¬تواند احساس نیاز به چین برای حل معادلات منطقه را افزایش دهد در همان حال می¬تواند حجم رقابت¬های منطقه¬ای و حتی فرامنطقه¬ای از جمله با آمریکا را نیز در آینده افزایش دهد. طبیعی است که گسترش حجم تنش¬ها و بی¬ثباتی در منطقه شرق آسیا به عنوان چیدمان اول منافع ملی چین، نمی¬تواند در راستای منافع این کشور ارزیابی شود. در همین راستا، یکی از روندهای جدی دیگری که می¬تواند باعث تولید فشارهای استراتژیک بیشتری بر چین شود، سیاست چرخش هند به سمت شرق آسیا و تلاش این کشور برای استفاده از فرصت ساختاری پیش آمده و تبدیل الگوی " سه جانبه گرایی " اخیر آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به یک الگوی چهارجانبه با عضویت و همراهی هند است. هر چند به نظر می¬رسد که چینی¬ها هم تا حدود زیادی متوجه این مسئله شده و برای فرار از چنین حصر ژئوپلتیکی تلاش نموده¬اند تا در ماه فوریه گفتگوی استراتژیک با هند را در پکن برگزار نموده و همچنین در دوازدهمین اجلاس کنگره ملی چین بر ضرورت گسترش¬ همکاری¬ها با هند تاکید نمایند. لیکن اتخاذ سیاست " نگاه به شرق " توسط هند و تلاش این کشور به منظور مهار نفوذ چین می¬تواند باعث ترغیب بیشتر هند برای حرکت به سمت تکمیل و تغییرالگوی " سه جانبه " به یک الگوی " چهارجانبه" و استفاده از فرصت¬های اینچنینی باشد.
بر اساس آنچه در فوق بیان شد، می¬توان بیان داشت که تحولات منطقه شرق آسیا حکایت از افزایش مسیر رقابت¬ها و تنش¬های دو و چندجانبه میان بازیگران منطقه¬ای و فرامنطقه¬ای دارد و به هر میزان که حجم و دامنه این تنش¬ها در منطقه افزایش یابد به همان میزان نیز " بلوغ ژئوپلتیکی " چین نیز با موانع و دشواری¬های بیشتری مواجه خواهد شد.

telegram channel

درباره نویسنده

محمد زارع

محمد زارع

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته