پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/تغییرات گسترده در دولت هند با نگاهی به انتخابات 2019

تغییرات گسترده در دولت هند با نگاهی به انتخابات 2019

 دوشنبه, 13 شهریور 1396    17:07    سرویس آسیا

اینترنشنال- سرویس آسیا/ نارندرا مودی، نخست وزیر هند، با انجام اصلاحات گسترده در دولت و اضافه کردن 9 وزیر جدید که تعدادی از آنها از محبوبیت بالایی در شمال شرق و جنوب هند برخوردارند، نشان داد از هم اکنون به فکر انتخابات عمومی سال 2019 است .

اگرچه انتخاب وزیران جدید بر اساس 'انگیزه، مهارت و ظرفیت سیاسی و حرفه‌ای' برای تحقق چشم‌انداز 'نارندرا مودی' از 'یک هند جدید' صورت گرفته‌ است اما به گفته کارشناسان سیاسی این تغییرات در راستای پیروزی دوباره حزب حاکم بی جی پی در انتخابات عمومی 2019 انجام شده است .

کارشناسان این اقدامات 'نارندرا مودی' در زمانی که هنوز 20 ماه تا زمان انتخابات 2019 باقی مانده را بسیار جسورانه و هوشمندانه ارزیابی می کنند.

انتخاب 'نیرمالا سیتارمان' به عنوان وزیر دفاع هند و ارتقاء وی در کابینه دولت می تواند در ایالت تامیل نادو که 'سیتارمان' به آن تعلق دارد تاثیر مثبتی برجای بگذارد.

همچنین ارتقاء 'پرداهان ' وزیر نفت و 'الفونز' نیز می تواند در دستیابی حزب بی جی پی به اهداف خود در ایالت های اودیسا و کرالا موثر باشد.

دولت هند در حالی این تغییرات را در کابینه آغاز کرده که انتقادها از دولت به علت کاهش رشد اقتصادی و و گزارش بانک مرکزی در خصوص بازگشت بیش 99 درصد از اسکناس های از رده خارج شده به سیستم بانکی ،افزایش یافته است.

به گفته کارشناسان اقتصادی ،رشد اقتصادی هند در سالجاری به پائین ترین میزان خود در سه سال گذشته کاهش یافته و دولت در ایجاد شغل موفقیت زیادی نداشته است .

نخست وزیر هند 20 ماه مانده به پایان کار دولتش و یپش از انتخابات عمومی سال 2019، آخرین تغییرات کابینه خود را به شکلی جدید و جسورانه انجام داد.

در تغییرات جدید، 'نیرمالا سیتارمان' به عنوان وزیر دفاع هند انتخاب شد.

او نخستین زنی است که در 35 سال گذشته و پس از 'ایندرا گاندی' به این مقام منصوب شده است .

با انتخاب 'سیتاراما' به عنوان وزیر دفاع ،تعداد وزیران زن در دولت مودی به شش نفر رسیده است .

'سوشما سواراج' وزیر خارجه و 'اسمیریتی ایرانی'وزیر اطلاعات و رادیو و تلویزیون از دیگر وزرای زن دولت مودی هستند.

مودی دراین تغییرات 'پیووش گویل' را جایگزین 'سورش پرابو' در وزارت راه آهن این کشور کرد.

'پرابو' که جایگزین 'نیرمالا سیتاراما' در وزارت صنعت و تجارت شده است به دلیل وقوع چندین حادثه ریلی از این مقام استعفا کرده بود.

'هاردیپ پوری' دیپلمات بازنشسته به عنوان وزیر امور شهری و مسکن، 'ار کی سینگ' وزیر نیرو و انرژی تجدید پذیر و 'کی جی النونز' که به علت تخریب ساختمان های غیر قانونی در پایتخت به 'مرد تخریب دهلی ' معروف است را به عنوان وزیر جهانگردی هند انتخاب شدند.

نخست وزیر هند،'نیرمالا سیتارامان'، 'پیووش گویل'، 'دارمندرا پردان' و 'مختار عباس نقوی ' را به علت عملکردشان به عنوان 'اعضای کمیته کابینه دولت هند' ارتقاء داد.

اعضای کمیته کابینه دولت، بالاترین مقامات در دولت هند است که در خصوص مسائل حساس و پست های عالیرتبه در دولت این کشور تصمیم گیری می کنند.

این کمیته ها که به ریاست نخست وزیر تشکیل می شود شامل کمیته انتصاب، اسکان، امور اقتصادی، پارلمانی، سیاسی و امنیت است.

'اسمیریتی ایرانی' با حفظ سمت خود به عنوان وزیر نساجی ،پس از استعفای 'ونیکاه نایدو' از وزارت اطلاعات و رادیو تلویزیون به انتخاب به عنوان معاون رئیس جمهوری ،مسئولیت این وزارتخانه نیز عهده دار شد.

نخست وزیر هند دراین تغییرات سه وزیررا به دلیل عملکرد ضعیف عزل کرد.

'مودی' در این تغییرات 'اوما باهارتی' وزیر منابع آبی و ترمیم گنگا را عزل و مسئولیت نه چندان مهم وزارت آب آشامیدنی و بهداشت را به وی واگذار کرد.

'نیتیتن گادکاری' وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند به طور همزمان مسئولیت منابع آبی و ترمیم گنگا را نیز به عهده گرفته است.

'ویجی گوئل' نیز از سمت وزیر امور جوانان و ورزش عزل شد.

نخست وزیر هند همچنان می تواند شش وزیر جدید دیگر به کابینه خود اضافه کند.

باید دید که این تغییرات گسترده مودی در کابینه می تواند رضایت احزاب مخالف و خیل عظیم بیکاران که به واسطه کاهش رشد اقتصادی بر تعدادشان افزوده شده را تحت تاثیر قرار دهد و بار دیگر آنها را برای انتخاب دوباره مودی ترغیب کند.

منبع: ایرنا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته