سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/درخواست آمریکا برای تعویق همه‌پرسی استقلال کردستان

درخواست آمریکا برای تعویق همه‌پرسی استقلال کردستان

 شنبه, 21 مرداد 1396    13:14    سرویس آسیا

اینترنشنال- سرویس آسیا/ به گزارش اینترنشنال، رکس تیلرسون وزیر امورخارجه آمریکا و مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق طی گفتگویی تلفنی در مورد مسئله‌ همه پرسی اقلیم کردستان عراق و روابط دوجانبه تبادل نظر کردند.

بر طبق اعلام سایت رسمی ریاست اقلیم کردستان عراق این گفتگوی تلفنی پنجشنبه 19 مردادماه صورت گرفته و دو طرف در مورد مسئله‌ی همه پرسی به تبادل نظر پرداختند.

در این گفتگوی تلفنی ابتدا رکس تیلرسون با تقدیر از نیروها پیشمرگه برای مقابله با داعش با خانواده های شهدای این نیرو ابراز همدردی کرد و پس از آن با تقدیر از اقدام حکومت اقلیم برای فرستادن هیئتی به بغداد برای مذاکره، خواهان تعویق همه پرسی شد و در عین حال بر حمایت خود از گفتگو میان اربیل و بغداد تاکید کرد.

مسعود بارزانی نیز اعلام کرد به زودی هیئتی از طرف اربیل برای مذاکره با بغداد در مورد مسائل مربوط به روابط بغداد اربیل اعزام خواهد شد. پس از آن بارزانی در پاسخ به درخواست وزیرامور خارجه آمریکا گفت همزیستی مسالمت آمیزی که کردستان و بغداد در مراحل مختلف برای احقاق آن تلاش نموده‌اند، محقق نشد، به همین علت کردستان تصمیم گرفت که راه خود را در پیش گیرد.

بارزانی در ادامه به تیلرسون گفت که در مقابل به تعویق انداختن همه‌پرسی چه ضمانت و چه جایگزینی برای آیندە و تعین حق سرنوشت کردستان وجود دارد؟

پیش از این ترکیه، ایران، مصر و اتحادیه‌ی اروپا نیز مخالفت خود را با برگزاری این همه‌پرسی اعلام کرده بودند. به گفته‌ مقامات اقلیم این همه پرسی در روز 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته