يكشنبه 29 مهر 1397

Sunday 21 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/پیشنهاد چین و روسیه در بحران شبه‌جزیرۀ کره: تاد به جای قاره‌پیما

پیشنهاد چین و روسیه در بحران شبه‌جزیرۀ کره: تاد به جای قاره‌پیما

 چهارشنبه, 14 تیر 1396    10:54    سرویس آسیا

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ نیروهای دیپلماتیك روسیه و چین روز سه شنبه به هم پیوستند و از کره شمالی، کره جنوبی و ایالات متحده خواستند تا به برنامه چین که برای از بین بردن تنش ها حول برنامه موشکی پیونگ یانگ طراحی شده است، بپیوندند.
به گزارش اینترنشنال به نقل از رویترز، این طرح خاطر نشان می كند که کره شمالی باید برنامه ی موشکی و بالستیک خود را به حالت تعلیق درآورد و ایالات متحده و کره جنوبی هم به طور همزمان در مقیاس وسیع تر یک توقف در عملیات موشکی را در ستور كار خود قرار دهند ، این اهداف برای آماده سازی زمینه مذاکرات چند جانبه در نظر گرفته شده است.
این ابتکار عمل در مدت کوتاهی پس از آنکه ولادیمیر پوتین و رئیس جمهور چین شی جی پینگ مذاکرات گسترده ای را در کرملین برگزار کردند، در بیانیه مشترک وزارتخانه های خارجه روس و چین صادر گردید.
در این بیانیه مشترک آمده است: وضعیت در منطقه بر منافع ملی هر دو کشور تاثیر می گذارد. روسیه و چین در هماهنگی کامل برای پیشبرد راه حلی برای مشکل پیچیده شبه جزیره کره به هر شکل ممکن تلاش خواهند کرد.
کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد که موشک بالستیک بین قاره ای (ICBM) را برای نخستین بار با موفقیت آزمایش كرده است، و مسیری را طی می کند که به گفته کارشناسان این سلاح می تواند قلب ایالات متحده آمریکا در آلاسکا را مورد هدف قرار دهد.
روسیه و چین هر دو مرز مشترک با کره شمالی را دارند و در تلاش هستند تا تنش های بین پیونگ یانگ و غرب را آرام کنند.
مسکو و پکن در این اعلامیه مشترک از واشنگتن در خواست می كنند تا بلافاصله برای متوقف کردن سیستم ضد موشکی THAAD خود در کره جنوبی اقدام عملی انجام دهد. واشنگتن می گوید که استقرار این سامانه موشكی برای مقابله با تهدید موشکی کره شمالی ضروری است.
در این بیانیه آمده است كه واشنگتن از کره شمالی به عنوان بهانه ای برای گسترش زیرساخت های نظامی خود در آسیا استفاده می کند و خطر توازن استراتژیک در منطقه را از بین می برد.
در این بیانه گفته شده كه "استقرار سامانه موشكی THAAD موجب آسیب جدی به منافع امنیتی استراتژیک کشورهای منطقه، از جمله روسیه و چین شده است.
روسیه و چین مخالف با استقرار چنین سیستم هایی هستند و از کشورهای مربوطه می خواهند که بلافاصله روند استقرار چنین سیستم هایی را متوقف و لغو کنند.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته