يكشنبه 29 مهر 1397

Sunday 21 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/اعلام آمادگی 15 كشور برای اعزام نیرو به افغانستان

اعلام آمادگی 15 كشور برای اعزام نیرو به افغانستان

 جمعه, 09 تیر 1396    10:48    سرویس آسیا

اینترنشنال-سرویس آسیا/ ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‎گوید که درکنار ایالات متحده امریکا، ۲۸ عضو دیگر این پیمان نیز برای فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان علاقه نشان داده اند.

در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو که روز پنج‎شنبه(8تیر) در بروکسل برگزار شد، ۱۵ کشور عضو این سازمان، تاکنون آمادگی خود را برای فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان اعلام کرده‎اند.
امنیت سایبری، جنگ با هراس افگنی به شمول اوضاع افغانستان، محور این نشست را تشكیل خواهند داد.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‎گوید که ناتو روی ارتقای ظرفیت نیروهای ویژه و نیروهای هوایی افغانستان، بهبود رهبری این نیروها و نیز مبارزه با فساد در نیروهای امنیتی این کشور، بیشتر تمرکز خواهد کرد.
وی می‎گوید: «می‎توانم تأیید کنم که حضورمان را در افغانستان افزایش خواهیم داد. پانزده کشور تا کنون در بارۀ کمک نیروهای بیشتر به مأموریت پشتیبانی قاطع توافق کرده‎اند، و من انتظار اعلام سربازان بیشتر را ازکشورهای دیگر دارم."
از این میان، بریتانیا نیز از فرستادن ۸۵ سرباز به افغانستان خبر می‎دهد.
این کشور، هم اکنون ۵۰۰ نظامی در افغانستان دارد.
مایکل فالون، وزیردفاع بریتانیا در این باره بیان داشت: «گروه‎های هراس افگن جهانی که در افغانستان فعالیت می‎کنند برای ما درغرب اروپا، نیز تهدید هستند و نیز یک تهدید به بقای حکومت افغانستان است. جلوگیری از تبدیل افغانستان به یک پناه‎گاۀ امن هراس افگنان، کمک می‎کند تا ما در جاده‎های خود مان مصوون باشیم».
در همین حال، دبیرکل ناتو می‏گوید که ارتقای ظرفیت نیروهای ویژه و نیروهای هوایی افغانستان از اولویت‎های کاری این پیمان است.
ینس ستولتنبرگ، افزود: «ما به تلاش و پشتیبانی بیشتر ناتو در کار کمک به افغان‎ها یک نیاز را می بینیم، به ویژه در سه بخش؛ یعنی تقویت نیروهای ویژه چرا که این نیروها بسیار حرفه‎یی‎اند و در جنگ با طالبان مهم ثابت شده اند. دوم می‎خواهیم کارهای بیشتر در پشتیبانی از توسعه نیروهای هوایی افغانستان انجام دهیم، و سوم این که می خواهیم تلاش‎های بیشتر برای بهتر ساختن رهبری و آموزش افسران این کشور انجام دهیم.»
دبیرکل ناتو می گوید که وزیردفاع ایالات متحده دراین نشست، فرستادن سربازان بیشتر امریکایی را اعلام نخواهد کرد زیرا رایزنی های پنتاگون در این باره تاکنون پایان نیافته اند.
هم اکنون در حدود ۱۴هزار نظامی خارجی در افغانستان حضور دارند، اما فرمانده کل این نیروها خواستار سه تا پنج هزارنظامی دیگر شده است تا طالبان در میدان‎های نبرد شکست داده شوند.
منبع: طلوع نیوز افغانستان

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته