يكشنبه 29 مهر 1397

Sunday 21 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/پیش شرط ناتو برای ادامه مأموریت خود در افغانستان

پیش شرط ناتو برای ادامه مأموریت خود در افغانستان

 یکشنبه, 07 خرداد 1396    04:02    سرویس آسیا

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در گفت‎وگو با طلوع‎نیوز گفت که فساد اداری در افغانستان نیروهای نظامی این کشور را ضعیف می‎کند و نیز پشتیبانی سیاسی هم‎پیمانان ناتو را متأثر خواهد ساخت.

به گزارش اینترنشنال به نقل از خبرگزاری طلوع افغانستان،ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در گفت‎وگو با طلوع ‏نیوز تأکید می‎کند که سازمان ناتو در بدل کمک ‏هایش به افغانستان، از حکومت این کشور می ‏خواهد تا برای ساختن نهادهای نیرومند و قابل اعتماد، اصلاحات به میان آورد و با فساد اداری به صورت جدی مبارزه کند.
وی افزود: «چیزی که ما در مقابل این کمک‎ها می‏خواهیم این است که افغانستان به روند اصلاحات در ساختن نهادهای نیرومند و قابل اعتماد ادامه دهد و با فساد مبارزه کند. مبارزه با فساد اداری بسیار مهم است؛ زیرا این معضل نیروهای نظامی افغان را تضعیف می‏کند و نیز پشتیبانی سیاسی هم‏پیمانان ناتو را برای افغانستان متأثر خواهد ساخت.
دبیرکل ناتو، از پیشرفت ‏ها در افغانستان نیز سخن به میان آورد؛ اما به گفته وی این پیشرفت‏ ها بسنده نیستند.
ینس استولتنبرگ در این باره بیان داشت: «در حال حاضر، ما در حال توسعۀ نیروهای هوایی افغانستان هستیم و این بسیار مهم است. ما پیشرفت‏های زیادی در این زمینه داشته ایم؛ اکنون هلیكوپترها و هواپیماهای بیشتر و خلبانان بیشتر داریم، و به نیروهای ویژۀ بیشتر آموزش داده ایم، ما به رهبری بهتر مبارزه با فساد نیاز داریم.
کشورهای عضو ناتو در نشست بروکسل تصمیم گرفتند که مأموریت این سازمان را در افغانستان ادامه دهند و برای افزایش نیروهای شان در افغانستان نیز چراغ سبز نشان دادند.
این درحالی است که ناتو اکنون تلاش دارد تا فعالیتش را در آموزشگاه‏های نظامی در افغانستان گسترش دهد. ازسویی هم، وزارت دفاع نیز تأکید دارد که تلاش‎ها برای آوردن تغییرات جهت مبارزه با فساد در این وزارت آغاز شده است.
محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افزود: «تلاش‎های ما برای گماشتن مدیران ماهر و حرفه یی ادامه دارند و در عرصۀ مبارزه با فساد نیز دستاوردهای خوبی داشته ایم».
با این وجود، ریاست جمهوری اما می‎پذیرد که دامنۀ فساد در افغانستان بسیار گسترده است.
دوا خان مینه پال، معاون سخن‏گوی رییس جمهور تصریح کرد: «ما هم می پذیریم که در سیستم افغانستان فساد وجود دارد، اما تعهد مبارزه با فساد نیز وجود دارد».
به باور دبیر کل ناتو، رهبری و فرماندهی نیروهای افغان، به اصلاحات بنیادین نیاز دارد؛ نیروهایی که به گفته وی بدون حضور ناتو در افغانستان، توانایی کمتری را در نبرد با طالبان و گروه‏های هراس افكن دیگر خواهند داشت.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته