دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/هشدار یونیسف: وضعیت کودکان سوری خطرناک‌تر از هر زمان دیگری

هشدار یونیسف: وضعیت کودکان سوری خطرناک‌تر از هر زمان دیگری

 دوشنبه, 20 اسفند 1397    18:59    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ صندوق کودکان سازمان ملل در آستانه "کنفرانس جهانی اهدای کمک به سوریه" در مورد وضعیت بحرانی کودکان سوری هشدار داده است. یونیسف تأکید کرده که وضعیت کودکان خطرناک‌تر از هر زمان دیگری در هشت سال گذشته است
در سال گذشته میلادی یک‌هزار و یک‌صد وشش کودک در سوریه کشته شدند. این رقم که ‌توسط صندوق‌ کودکان سازمان ملل متحد منتشر شده بالاترین رقمی است که تا کنون در مورد آمار مرگ کودکان در طول ۱۲ ماه جنگ ویرانگر سوریه منتشر شده است. یونیسف تأکید کرده است که این آمار تنها شامل قربانیانی است که سازمان ملل از مرگ آنها مطلع بوده و آمار واقعی بسیار بالاتر از آن است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در آستانه "کنفرانس جهانی اهدای کمک به سوریه" که سه‌شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ فوریه) در بروکسل برگزار می‌شود، در مورد وضعیت بحرانی کودکان در سوریه هشدار داده است. بنا بر گزارش یونیسف، مراکز آموزشی و بهداشتی کودکان سوریه در طول سال گذشته میلادی ۲۶۲ بار هدف حمله نظامی قرار گرفته و ۴۳۴ کودک سوری در پی حملات نظامی کشته یا مجروح شده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل به ویژه وضعیت کودکان در ادلب را نگران کننده خوانده و از کشته شدن ۵۹ کودک در چند هفته اخیر در این منطقه خبر داده است.

در گزارش این نهاد، همچنین تأکید شده که کودکان تنها یا همراه عضوی از خانواده‌ خود در نزدیکی مرز اردن، با دسترسی محدود به غذا، آب، پناهگاه، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش و پرورش در اردوگاه زندگی‌ می‌کنند.

وضعیت اردوگاه الحول در شمال شرقی سوریه که بیش از ۶۵ هزار نفر و از جمله ۲۴۰ کودک بی‌سرپرست سکنه دارد، اسفبار گزارش شده است. از آن گذشته آلودگی محیط‌ ‌زیست مهمترین عامل آسیب به کودکان سوری در سراسر این کشور عنوان شده است.

یونیسف در گزارش خود خاطرنشان ساخته، کشورهای همسایه سوریه که به حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار کودک سوری پناه داده‌اند، خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند. در ادامه تأکید شده که بسیاری از خانواده‌های پناهجو قادر نیستند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند و به دلیل کم بودن فرصت کسب درآمد، پیامدهای این وضعیت -کار کودکان و ازدواج کودکان- رو به افزایش است.

یونیسف در مورد سرنوشت کودکان و نوجوانان پیوسته به داعش هم هشدار داده و از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است مسئولیت شهروندان کودک و نوجوان خود را که به سوریه رفته‌اند، بر عهده گیرند.

این نهاد همچنین از تمام طرف‌های درگیر و جامعه‌ جهانی خواسته است برای پایان بحران سوریه تلاش کنند و تأکید کرده است که کودکان سوری بیش از همه از این وضعیت رنج می‌برند و "هر روز که نبرد ادامه پیدا می‌کند یک روز دیگر از کودکی آنها به سرقت می‌رود".

یونیسف از تمام طرف‌های درگیر و کسانی که بر آنها نفوذ دارند خواسته است "حفاظت از همه کودکان" را بدون در نظر گرفتن منطقه تحت نفوذ خود، در الویت قرار دهند و امکان دسترسی بی‌قید و شرط و امن خانواده‌های نیازمند به امکانات سازمان ملل را فراهم کنند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در آستانه برگزاری کنفرانس بروکسل از تمامی کشورهای حامی سوریه خواسته است به "کمک‌های سخاوتمندانه خود به کودکان سوری و کشورهای همسایه این کشور" ادامه دهند و تأکید کرده است که سازمان ملل متحد برای تامین نیازهای فوری و بلند مدت کودکان و خانواده‌های آنها در خاک سوریه و در سراسر منطقه، نیازمند این کمک‌هاست.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته