دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه علیه پ‌ک‌ک؟

عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه علیه پ‌ک‌ک؟

 چهارشنبه, 15 اسفند 1397    18:37    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ وزیر کشور ترکیه گفته که کشورش قصد دارد به طور مشترک با ایران علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) عملیات نظامی انجام دهد. مقامات دولتی و نظامی ایران واکنشی در این باره نشان نداده‌اند.
سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، روز چهارشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس) در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که ترکیه عملیات مشترکی با ایران علیه پک‌ک (PKK) انجام خواهد داد.
این نخستین بار نیست که مقام‌های ترکیه این موضوع را عنوان کرده‌اند. آنها با مطرح کردن "پژاک" همتای ایرانی پ‌ک‌ک بارها گفته‌اند که هر دو کشور باید مشترکا علیه این دو گروه اقدامات مشترک انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در صحبت‌های خود به این مسئله هم اشاره کرده است که سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور بارها با هم در تماس بود‌ه‌اند.

قبلا هم موضوع عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ ک ک از طرف مقام‌های عالی‌رتبه ترکیه مطرح شده است. رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه بعد از دیدار با سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده بود که مقامات دو کشور درباره اقدام مشترک علیه پ ک ک و پژاک با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

ترکیه کوه‌های قندیل، محل استقرار پکک را تقریبا هر روز بمباران می‌کند. نیروهای ایرانی هم در قندیل با "پژاک" درگیر شده‌اند.

وزیر کشور ترکیه همچنین گفته است که نیروهای پ ک ک همچنان در ترکیه حضور دارند. سویلو در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی درباره تعداد اعضای پ ک ک که در داخل ترکیه حضور دارند اظهار داشت: «کمتر از ۷۰۰ تروریست در ترکیه باقی مانده‌اند. تدابیر شدید اتخاذ شده در مرزها مانع ورود تروریست‌ها به خاک کشور شده، به طوری که تنها ۱۲ تروریست از ژانویه امسال وارد ترکیه شدهاند.»

تدابیری که سویلو به آن اشاره کرده دیوار امنیتی مرزی ترکیه است که در مرز خود کشیده تا از ورود اعضای پ ک ک جلوگیری کند.

سکوت ایران

باوجود انعکاس وسیع اظهارات وزیر کشور ترکیه درباره عملیات مشترک با ایران علیه پ ک ک، در خبرگزاری‌های ایرانی هنوز مقامات دولتی و نظامی ایران واکنشی در این باره نشان نداده‌اند.

پ ک ک از سال ۱۹۸۴ در ترکیه جنگ مسلحانه را آغاز کرده است. در نبرد اعضای مسلح پ ک ک با حکومت ترکیه بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شدهاند. .

عبدالله اوجالان رهبر این گروه در سال ۱۹۹۹ دستگیر شد و پنج سال بعد در سال ۲۰۱۴ به مناسبت سی‌امین سالگرد نبرد مسلحانه پکک با انتشار بیانیه‌ای از زندان جزیره "ایمرالی" در دریای مرمره پیام داد که ترکیه اکنون در آستانه "تحولات تاریخی" قرار گرفته و جنگ ۳۰ ساله از طریق جایگزینی گفتمان دموکراتیک در حال به پایان رسیدن است.

اوجالان تاکید کرد که "تاسیس جمهوری دموکراتیک ترکیه و رسیدن به دموکراسی بنیادین، یک آرزوی حصول‌ناپذیر" نیست.

در ژوئیه ۲۰۱۵ اما حادثه‌ای اتفاق افتاد که به روند مذاکرات صلح کردها در ترکیه ضربه زد و تمام آرزوها را نقش بر آب کرد. اعضای پکک دو افسر پلیس ترکیه را به قتل رساندند. در نتیجه ارتش ترکیه مناطقی از شهرهای سوروچ و دیاربکر را بمباران کرد.

اعضای پ ک ک سرزمین ترکیه را به سمت کوه‌قندیل در مرز ترکیه و عراق ترک کردند و از قندیل عملیات خود را در خاک ترکیه ادامه دادند. طبق آمار "گروه بین‌المللی بحران" بعد از شکست مذاکرات صلح در ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۴۲۷۰ نفر در نبردها کشته شدهاند که ۲۴۴۰ نفر از آنان اعضای پکک بودند.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته