جمعه 3 اسفند 1397

Friday 22 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/اردوغان: با دولت اسد ارتباط دارم

اردوغان: با دولت اسد ارتباط دارم

 سه شنبه, 16 بهمن 1397    07:13    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ رجب طیب اردوغان برای نخستین بار رسما تایید کرد که ترکیه ارتباطش را با دولت سوریه در "سطحی نازل" از طریق دستگاه‌های اطلاعاتی حفظ کرده است. رئیس جمهور ترکیه گفت مناسبات دیپلماتیک با سوریه نیز در سطحی پایین برقرار است.

اردوغان برای نخستین بار در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه دولتی "تی‌آر‌تی" تماس ترکیه با رژیم بشار اسد و سازمان‌های اطلاعاتی آن را تایید کرد. او دراین مصاحبه گفت: «سازمان‌های امنیتی نمی‌توانند بگویند همانطور که سیاستمداران رفتار می‌کنند ما هم همانگونه رفتار می‌کنیم.»

رئیس‌ جمهوری ترکیه در توجیح تماس‌های کشورش با دولت بشار اسد توضیح داد که ارگان‌های اطلاعاتی بر پایه منافع‌شان می‌توانند تماس برقرار کنند.

اردوغان ارتباط دیپلماتیک ترکیه با دولت سوریه در سطحی پایین را هم تایید کرد. او گفت که سیاست خارجی ترکیه تماس با دولت سوریه را در سطحی نازل ادامه خواهد داد.

پیش از این ترکیه این گونه تماس‌ها را رسانه‌ای نمی‌کرد. این کشور علاوه بر حمایت از مخالفین بشار اسد خواستار سرنگونی بشار اسد شده بود. حال اردوغان می‌گوید "اگر دشمنی داشته باشید بایستی مناسبات خود را حفظ کنید چون ممکن است بعدها به آن نیاز پیدا کنید".

او اظهار امیدواری کرد که وعده ترامپ برای خارج شدن از شرق فرات در سوریه در کوتاه مدت اجرا شود.

اردوغان درباره ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه در امتداد مرزهای ترکیه و سوریه هم گفت که این منطقه تا عمق ۳۰ کیلومتری بوجود خواهد آمد اما کنترل آن بر عهده ترکیه خواهد بود.

اردوغان سپس به تمامیت ارضی و یکپارچگی سیاسی سوریه اشاره کرد و گفت که ترکیه مخالف تجزیه سوریه است.

تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه موضوعی است که ایران، ترکیه و روسیه بر سر آن هیچ اختلاف نظری ندارند.

اردوغان گفته است که این موضوع را در چهاردهم فوریه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در سوچی مطرح خواهد کرد. او در این باره تاکید کرد: «ما منطقه عین‌العرب تا قامیشلی را به عنوان منطقه امن تعریف کرده‌ایم. فرایند مربوط به ادلب هم قاطعانه ادامه دارد، ولی در خصوص منبج مسئله‌ای وجود دارد.»

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته