جمعه 3 اسفند 1397

Friday 22 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/آغاز تجارت هند از طریق بندر چابهار

آغاز تجارت هند از طریق بندر چابهار

 سه شنبه, 09 بهمن 1397    17:59    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/تارنمای اسپوتنیک روسیه اعلام کرد هند در نظر دارد برای فعال کردن بندر چابهار ارسال محموله های خود را از بنادر بمبئی ،کاندلا و موندرا به بندر چابهار افزایش دهد.

هند نخستین محموله خود را روز یکشنبه در بندر چابهار بارگیری کرد. قرار است افغانستان در یک ماه آینده نخستین محموله باری خود را که شامل پنج کانتینر است از طریق بندر چابهار به هند ارسال کند.

تارنمای 'اسپوتنیک' در این گزارشی اضافه کرد هند یک ماه پس از به دست گرفتن مدیریت اسکله بندر شهید بهشتی در چابهار، شرکت بنادر جهانی هند یک خط کشتیرانی میان ایران و سه بندر این کشور راه اندازی کرد.

'بهروز آقایی' رییس سازمان بنادر سیستان و بلوچستان گفت که نخستین محموله هند که یکشنبه گذشته وارد اسکله شهید بهشتی شد این بندر را به سوی بندر عباس ترک کرد.

'حسن مبارک عزیزی' رییس امور خارجه و وزارت حمل و نقل افغانستان اعلام کرد که کابل در حال آماده سازی برای ارسال نخستین محموله صادراتی خود به افغانستان از طریق بندر چابهار ایران است.

این محموله شامل محصول لوبیا سبز است و هر کانتینر 22 تن وزن دارد.

تحویل محموله افغانستان به هند از طریق سیستم بین المللی حل و نقل گمرکی (TIR) انجام خواهد شد.

شرکت بنادر جهانی هند در 24 دسامبر(3 دی) سال 2018 در نشست سه جانبه چابهار، کنترل امور اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار را به عهده گرفت. همچنین در این روز مقامات ایرانی، هندی و افغان به صورت مشترک نخستین دفتر هند را در منطقه آزاد چابهار افتتاح کردند.

بندر چابهار ایران از نظر موقعیت استراتژیکی اهمیت زیادی برای دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه دارد.

دهلی نو پس از ادامه اختلافات با کشورهای پاکستان و چین تصمیم گرفت که مسیر جدیدی برای دسترسی به کشورهای غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند.

فاز نخست این بندر در ماه دسامبر سال 2017 با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.

بندر چابهار که در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

سال گذشته هند دو محموله گندم را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد.
منبع: ایرنا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته