سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/اربیل عراق برای سهم منطقه کردستان از بودجه، به سازمان ملل مراجعه می‌کند

اربیل عراق برای سهم منطقه کردستان از بودجه، به سازمان ملل مراجعه می‌کند

 یکشنبه, 13 آبان 1397    14:25    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ منطقه کردستان عراق اعلام کرده که در صورت تصویب لایحه پیشنهادی دولت این کشور در پارلمان، علاوه بر شکایت به دادگاه فدرال، این پرونده را به سازمان ملل خواهد برد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «غیاث السورجی» از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، یکشنبه ( چهارم نوامبر)، اعلام کرد که در صورت به بن‌بست رسیدن با بغداد درباره سهم منطقه کردستان از بودجه سال 2019، اربیل به جامعه بین‌الملل مراجعه خواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة» اظهار داشت: در حق کردها بی‌انصافی شده است؛ بودجه بر اساس تراکم جمعیت تعیین شده است؛ این در حالی است که از سال 2003 به بعد، دیگر هیچ آمارگیری دقیقی در این‌باره صورت نگرفته است. ما بارها خواستار این امر شده‌ایم؛ اما این درخواست بی‌فایده بود. ما واقعا نمی‌دانیم که چرا سهم منطقه کردستان در بودجه از 17 درصد به 12 درصد رسید؛ لذا از طریق پارلمان و دولت تلاش خواهیم کرد تا این مسئله اصلاح شود.

السورجی تصریح کرد: در حق کردها فریب‌کاری شده است. بیش از 150 هزار نیروی امنیتی پیشمرگه وابسته به نهاد امنیتی عراق به شمار می‌روند اما از سال 2003 تاکنون حقوق خود را از بودجه منطقه کردستان دریافت کرده‌اند.

وی افزود: در صورتی که پس از مذاکرات با بغداد، به راهکار رضایت‌بخشی در این‌باره نرسیم، به سازمان ملل و جامعه بین‌الملل مراجعه می‌کنیم تا به حق خود در بودجه برسیم.

این رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان پیش‌بینی کرد که به دلیل اعتراض فراکسیون‌های کُرد به بودجه اختصاص یافته به منطقه کردستان، تصویب بودجه جدید به تاخیر افتد. ضمن اینکه عدم ثبات و استقرار در عراق، موجب شده تا مسئله سرشماری عمومی به تاخیر افتد زیرا بیش از یک و نیم میلیون عراق در منطقه کردستان و سایر کشورها آواره‌اند.

هیأت دولت جدید عراق، هفته پیش لایحه بودجه عمومی سال 2019 میلادی را که بر اساس آن، سهم منطقه کردستان از 17 درصد به 12 درصد کاهش داده شده ، تایید کرد و این لایحه را برای تصویب به پارلمان ارائه می‌کند.

«بیار طاهر» نماینده حزب دموکرات کردستان عراق نیز در پارلمان عراق نیز دیروز در گفت‌وگو با پایگاه خبری«السومریه» اعلام کرد که این حزب و بسیاری دیگر از جریانهای سیاسی، به این لایحه اعتراض دارند و در صورت تصویب لایحه کنونی بودجه عمومی 2019، نزد دادگاه فدرال شکایت خواهند کرد.

«آمانج رحیم» دبیر هیأت وزیران منطقه کردستان نیز پیشتر با اشاره به اینکه لایحه مذکور با منافع و حقوق قانونی اقلیم کردستان در تضاد است، تاکید کرده بود: مسئولیت ممانعت از تصویب این لایحه بودجه در مجلس عراق، نیز بر عهده نمایندگان کرد مجلس است.هرچند که اگر قرار باشد در پارلمان بر اساس اکثریت و اقلیت در‌ این‌باره تصمیم‌گیری شود، ایجاد اصلاحات در آن یا جلوگیری از تصویب نهایی آن؛ کار بسیار دشواری خواهد بود.

 

منبع: فارس

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته