سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/سفر عمران خان به چین؛ آغاز دوران جدید روابط پکن_اسلام‌آباد

سفر عمران خان به چین؛ آغاز دوران جدید روابط پکن_اسلام‌آباد

 شنبه, 12 آبان 1397    08:44    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ نخست وزیر پاکستان که برای دیداری چهار روزه عازم چین شده و روز جمعه در نخستین روز سفر خود به چین، در دیدار با مسؤولان عالیرتبه پکن در خصوص پرداخت بسته شش میلیارد دلاری پکن به اسلام آباد گفت وگو کرد.
به گزارش اینترنشنال به نقل از رسانه‌های پاکستانی، قرار است چین بسته اعتباری جدید شش میلیارد دلاری شامل 1/5 میلیارد دلار کمک نقدی، 1/5 میلیارد دلار وام با بازپرداخت بلندمدت و سه میلیارد دلار در قالب کریدور اقتصادی چین- پاکستان (CPEC) به اسلام آباد بدهد.

«شی جی پینگ» رئیس جمهوری چین روز جمعه در دیدار «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در پکن گفت: چین از گسترش روابط دو کشور حمایت می کند و بر این تأکید کرد، چین و پاکستان دوستانی برای تمامی فصول هستند.

«شی جی پینگ»افزود، وی اهمیت زیادی برای روابط چین و پاکستان قائل بوده و قصد دارد تا با «عمران خان»همکاری دوجانبه را تقویت کند تا دوران جدیدی در مسیر همکاری های دوجانبه ثبت شود.

«عمران خان» در دیدار با رئیس جمهوری چین افزود، حزبش تنها دو ماه قدرت را دراین کشور بدست گرفته اما وضع اقتصادی بسیار دشواری را به ارث برده است.

نخست وزیر پاکستان همچنین روز جمعه با «جین لیقون» مدیرعامل بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیایی (AIIB) دیدار و گفتگو کرد و از این بانک برای سرمایه گذاری در پروژه های مربوط به تولید، حمل و نقل و بخش های تأمین آب دعوت کرد.

«عمران خان» همچنین قرار استامروز (شنبه) با «لی که چیانگ» نخست وزیر چین نیز دیدار و گفتگو کند.

نخست وزیر پاکستان پنج شنبه شب با هدف «جذب سرمایه، انتقال فن آوری جدید و گسترش روابط اقتصادی» در صدر هیاتی عالی رتبه به چین سفر کرد.

علت این که چین با پاکستان احساس همنوایی کرده و یا سیاست آن کشور را در مسائل منطقه ای از جمله افغانستان تائید می کند، بیشتر به خاطر حمایتی است که آمریکا از رقیب چین و پاکستان یعنی هند می کند و تلاش دارد که جایگاه هند در آسیا محکم تر شود تا رقیبی جدی هم برای چین بوجود آید و این کشور نتواند تنها قدرت تاثیرگذار و مهم در آسیا باشد.

با تکمیل این کریدوراقتصادی که متشکل ازخطوط حمل و نقل جاده ای و ریلی خواهد بود و تا سال 2025 هم اجرای آن طول خواهد کشید، کشتی های غول پیکر نفتکش و باری چین برای دسترسی به کشورهای حوزه خیلج فارس، خاورمیانه، اروپا و آفریقا، دیگر مجبور نخواهند بود مسیر 13 هزار کیلومتری آب های اقیانوس هند را تا بندر شانگهای طی کنند و با اجرای این طرح این مسیر با کاهش 10 هزار کیلومتری به حدود 3 هزار کیلومتر کاهش خواهد یافت.

در چنین شرایطی است که چین هم علاقه مضاعفی برای توسعه همکاری راهبردی با پاکستان دارد تا منافع متنوع منطقه ای خود ناشی ازاین روابط را تامین کند.
منبع: پارس تودی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته