پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/خریداری یک سیستم پيشرفته جاسوسی اسرائیل توسط عربستان

خریداری یک سیستم پيشرفته جاسوسی اسرائیل توسط عربستان

 جمعه, 11 آبان 1397    11:20    سرویس آسیا

اختصاصي اينترنشنال-سرويس آسيا/ مقامات عربستان سعودی یک سیستم پيشرفته جاسوسی به ارزش 250 میلیون دلار را از رژيم صهیونیستی خریداری كرده اند.

به گزارش اينترنشنال به نقل از پايگاه خبري مراة الجزيره، بر اساس گزارش منابع بلندپايه ديپلماتيك، مقامات سعودي يك سيستم امنيتي پيشرفته، كه شامل تجهيزات جاسوسي بادقت و كيفت بالا است، را به ارزش ٢٥٠ ميليون دلار از رژيم صهيونيستي خريداري كرده است.

اين منابع افزودند که اين معامله بین طرفين، چند هفته پیش، پس از مشورت و جلسات مخفی، که بر اساس گزارش وب سايت منطقه اي الخليج آنلاين در ماه آوریل آغاز شده،انجام شده است.

به گفته اين منابع آگاه، اين مذاکرات مخفی در برخی از پایتختهای غربی از جمله لندن و واشنگتن انجام شده و دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از تمام نتایج و جزئيات اين مذاکرات آگاه بوده است.

به نوبه خود،روزنامه «جرزالم پست» عبری نيز، ضمن تاييد صحت اين اخبار در گزارشي عنوان كرد كه برخی از نرم افزارهای جاسوسی و دستگاه ها، به ریاض منتقل شده و اين تجهيزات پس از آموزش كاركنان مسئول به كارگيري آنها به طور رسمي مورد بهره برداري قرار گرفته است.

اين روزنامه در ادامه اين گزارش افزود: كه اين تجهيزات يكي از پيشرفته ترين تجهيزات جاسوسي اسرائيل است كه براي اولين بار به يك دولت عربي فروخته مي شود.
همچنين اين گزارش مي افزايد: كه اين نوع همكاري ها نخستين بار نيست كه بين دو طرف( عربستان و اسرائيل) انجام مي شود.

این، منابع افزودند، که امارات متحده عربی تقریبا یک سال پیش دستگاه های جاسوسی پیچیده از نوع پگاسوس و پهپادهاي پيشرفته شناسايي را از رژيم صهيونيستي خريد، اما آنچه كه به ریاض منتقل شده است يكي از پیشرفته ترین و دقیق ترين تجهيزات نظامي جاسوسي است كه تا كنون به هيچ كشور عربي فروخته نشده است.

پگاسوس برای هدف قرار دادن احمد منصور، مدافع حقوق بشر اماراتي استفاده شد كه از مارس ٢٠١٧ در امارات زنداني شده است.

در ماه اوت سال گذشته نيز سازمان عفو بین الملل مقامات سعودی را به استفاده از تجهيزات جاسوسي اسرائيلي، به عنوان يكي از كشورهايي كه بر عليه اهداف اين سازمان فعاليت مي كند، متهم كرد.

توافق و معامله خريد دستگاه های جاسوسی از اسرائيل، در ميان انتظارات براي عقد توافقات ديگر كه در آن اسرائيل طرف اساسي باشد جايي كه رياض به آن به عنوان متحدي امنيتي، استرتژيك و سياسي مي نگرد در راستاي مجموعه ای از رفتارها براي عادي سازی و توسعه روابط بین ریاض و تل آویو است که در طی دوره اخیر شاهد جهش کیفی بوده است.

منبع: مراة الجزيره

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته