پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/10 هزار سرباز ائتلاف نظامی به رهبری عربستان وارد یمن می‌شود

10 هزار سرباز ائتلاف نظامی به رهبری عربستان وارد یمن می‌شود

 چهارشنبه, 09 آبان 1397    13:25    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ به گفته مقامات دولت یمن، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ۱۰ هزار سرباز جدید را به بندر حدیده در یمن اعزام کرده است. هدف این سربازان حفظ امنیت مناطق آزاد شده از کنترل شورشیان حوثی اعلام شده است.

مقامات رسمی دولت یمن روز سه‌شنبه ۳۰ اکتبر (هشتم آبان) اعلام کردند که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن بیش از ۱۰ هزار سرباز جدید را به بندر تحت کنترل شورشیان فرستاده است.

یک مقام نظامی به خبرگزاری فرانسه گفت که ائتلاف نظامی طرفدار دولت یمن نیروها را به سواحل دریای سرخ و پیش از حمله به حدیده در چند روز آینده می‌فرستد.

این مقام نظامی همچنین گفت که این سربازان ماموریت دارند امنیت مناطق آزاد شده از کنترل شورشیان حوثی طرفدار ایران را تأمین کنند. او گفت که بخشی از نیروهای ائتلاف از سودان به مناطق اطراف شهر حدیده انتقال یافته‌اند.

مقامات نظامی دولت یمن به خبرگزاری فرانسه گفتند که شورشیان حوثی در ۱۰ روز اخیر در بالای سقف خانه‌ها در شهر حدیده سنگر گرفته و از آنجا می‌جنگند.

حدیده بندری است که بیش از ۷۰ درصد واردات به کشور فقیر یمن، از جمله کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل، از طریق آن صورت می‌گیرد. بیش از ۲۲ میلیون یمنی، یعنی یک سوم جمعیت یمن، محتاج کمک‌های انسان‌دوستانه هستند.

نخست وزیر جدید یمن روز سه‌شنبه گفت که دولت خود را موظف به بهبود بخشیدن به وضعیت اقتصادی کشور می‌داند. معین عبدالملک سعید در نخستین دیدار رسمی خود از پایتخت یمن عدن گفت که دولت در پی بهبود اوضاع مدیریت و رفع کمبودهای نهادهای دولتی است.

ریال یمن نسبت به سال ۲۰۱۵ که عربستان و دیگر کشورهای مؤتلف با آن جنگ علیه حوثی‌ها را شروع کردند، یک سوم ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

با وجود بمباران‌های هوایی توسط ائتلاف نظامی برای بیرون راندن حوثی‌ها از حدیده و صنعا، هنوز هم این شورشیان قدرت را در این شهرها در دست دارند.

پس از آنکه گفتگوهای مورد حمایت سازمان ملل درباره یمن بی‌نتیجه ماند، عربستان اعلام کرد که حمله به حدیده را ادامه می‌دهد. از آن زمان حملات عربستان کاهش یافته، اما هفته گذشته حمله‌ای جدید از سوی عربستان باعث کشته شدن ده‌ها غیرنظامی شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان به دلیل کشتاری که با بمباران هوایی در یمن می‌کند با انتقادهای جهانی روبروست.

جنگ یمن تا کنون حدود ۱۰هزار کشته و هزاران آواره به دنبال داشته و ۱۴ میلیون نفر در معرض خطر قحطی و گرسنگی هستند.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته