پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بازدید از تورقوزآباد مخالفت کرد

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بازدید از تورقوزآباد مخالفت کرد

 چهارشنبه, 11 مهر 1397    06:37    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ رئیس آژانس بین‌الملل انرژی اتمی به خواست اسرائیل برای تحقیق درباره "انبار هسته‌ای مخفی ایران در تورقوزآباد" واکنش نشان داد و آن را نپذیرفت. آمانو گفت که بازرسان به محل‌هایی که ضرورت آن تشخیص داده شود اعزام می‌شوند.

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه ‌شنبه ۱۰ مهر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «آژانس انرژی اتمی تمامی اطلاعات مهم و همچنین اطلاعات به دست آمده را بررسی می‌کند، اما این سازمان هر اطلاعاتی را که بدست می‌آورد معتبر نمی‌داند.»

آمانو تاکید کرد که آژانس در چارچوب توافق‌ها و تعهداتی که دارد بازرسان خود را برای نظارت به مکان‌ها و محل‌هایی (در ایران) اعزام می‌کند که ضرورت آن را تشخیص دهد.

درخواست نتانیاهو

در بیانیه آمانو به نام بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و درخواست او اشاره‌ای نشده است اما اخیرا نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست که آژانس بازرسان خود را به انبار و یا "سایت هسته‌ای مخفی ایران در تورقوزآباد" اعزام کند.

نخست وزیر اسرائیل، پنجشنبه پنجم مهر (۲۷ سپتامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، او خبر دارد که ایران در کوچه ماهر محله تورقوزآباد تهران یک انبار سری اتمی دارد و او برای نخستین بار است که راز این انبار هسته‌ای ایران را فاش می‌کند.

نتانیاهو ادعا کرد که دولت ایران ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو از این انبار را در هفته گذشته برداشته و در شهر تهران پخش کرده است. نتانیاهو نقشه‌ای از این "انبار سری" را هم به شرکت کنندگان در مجمع عمومی نشان داد.

نخست وزیر اسرائیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) را فرا خواند از این انبار دیدن کند و اعلام کرد: «آنچه ایران مخفی می‌کند، اسرائیل کشف خواهد کرد.»

یک روز بعد از ادعای نخست وزیر اسرائیل، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز جمعه ۶ مهر به ادعای نخست‌وزیر اسرائیل واکنش نشان داد و آن را "شو و نمایش جدید" مقام‌های اسرائیلی خواند.

 

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته