دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/احزاب اصلی پاکستان خواستار انتخابات مجدد شده‌اند

احزاب اصلی پاکستان خواستار انتخابات مجدد شده‌اند

 شنبه, 06 مرداد 1397    14:32    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ با شدت گرفتن اتهام تقلب در انتخابات پارلمانی پاکستان احزاب اصلی بازنده کشور خواستار انتخابات مجدد شده‌اند. در همین حال عمران خان، رهبر حزب "تحریک انصاف" مذاکرات برای تشکیل دولت را آغاز کرده است.

در پی انتقاد ناظران خارجی از انتخابات پاکستان احزاب اصلی این کشور نیز به منتقدان پیوستند. مشاهدالله خان، سخنگوی حزب مسلم لیگ شاخه نواز که تا کنون حزب حاکم این کشور بود، از درخواست این حزب به همراه سایر گرو‌ه‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد خبر داده است. این حزب و چند حزب دیگر از "تقلب بارز" در انتخابات سخن گفته‌اند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از خبرگزاری آلمان، مشاهدالله خان روز شنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) گفت: «ما روند کلی انتخابات را رد کرده و در حال مذاکره با سایر گرو‌ه‌ها برای انتخابات مجدد هستیم.»

او گفت‌، حزب مسلم لیگ با احزاب دیگر که نتایج انتخابات را نپذیرفته‌اند تماس می‌گیرد و با آ‌ن‌ها در باره اقدام‌های آتی تبادل نظر خواهد کرد.

شامگاه جمعه ۲۷ ژوئیه به وقت محلی ائتلافی از احزاب کوچک‌تر درخواست انتخابات مجدد را مطرح کرده بود. حافظ حمدالله، عضو ارشد حزب جمعیت علمای اسلام گفته است: «این انتصاب بود نه انتخاب.» مولانا فضل الرحمان، رهبر این حزب نیز از "دزدی" در انتخابات صحبت کرده و گفته است: «ما حرکتی را برای انتخابات مجدد آغاز می‌کنیم. اعتراض‌هایی رخ خواهد داد... ما اجازه نمی‌دهیم دمکراسی [توسط ارتش] به گروگان گرفته شود.»

حزب مسلم لیگ شاخه نواز نیز که می‌گوید، هدف دستکاری انتخاباتی نظامیان قرار گرفته، بدون تعیین تاریخی مشخص اعلام کرده که به اعتراضات ملحق خواهد شد.

کمیسیون انتخابات روز جمعه عمران خان، ستاره سابق کریکت و رهبر حزب تحریک انصاف (جنبش برای عدالت) را پیروز قاطع انتخابات معرفی کرد. کمیسیون اعلام کرد، حزب عمران خان در ۱۱۵ حوزه از مجموع ۲۷۲ حوزه انتخاباتی توانست بر سایر احزاب پیشی بگیرد. با این همه این حزب برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف دارد.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز نیز با پیروزی در ۶۳ حوزه انتخاباتی در جایگاه دوم قرار گرفت. حزب مردم پاکستان با برتری در ۴۳ حوزه در رده سوم جای گرفت.

در پی گسترش انتقادها در مورد دخالت نظامیان برای پیروزی حزب عمران خان، این انتخابات که چهارشنبه ۲۵ ژوئیه انجام شد با انتقاد ناظرانی از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورها روبرو شد.

آغاز مذاکرات برای تشکیل دولت

عمران خان پنج‌شنبه حزب خود را پیروز قاطع انتخابات معرفی کرد و ضمن اعلام آمادگی برای مذاکره با هند بر سر اختلافات، قول داد که با فساد مبارزه کرده و رابطه با آمریکا را متعادل سازد.

حزب او جمعه ۲۷ ژوئیه اعلام کرد، مذاکرات برای تشکیل دولت را آغاز کرده است. این حزب همچنین اعلام کرده که در تلاش برای تشکیل دولتی در پنجاب، بزرگ‌ترین ایالت کشور است و به این منظور با رهبران احزاب مختلف و کاندیداهای مستقل تماس برقرار کرده است. این در حالی است که حزب مسلم لیگ در این بزرگ‌ترین ایالت کشور نفوذ زیادی داشته و صاحب بیشترین کرسی‌های مجلس محلی شده است.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز وابسته به نواز شریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان است که اکنون در زندان به سر می‌برد.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته