سه شنبه 22 آبان 1397

Tuesday 13 November 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/نیکی هیلی در جلسۀ شورای امنیت از خویشتن‌داری اسرائیل تجلیل کرد

نیکی هیلی در جلسۀ شورای امنیت از خویشتن‌داری اسرائیل تجلیل کرد

 چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397    16:51    سرویس آسیا

اینترنشنال-سرویس آسیا/ نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با اشاره به درگیری روز گذشته میان معترضان فلسطینی با نیروهای امنیتی اسرائیل در امتداد مرزهای مشترک نوار غزه و اسرائیل، از خویشتن اسرائیل در برابر اقدامات حماس تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی که در نشست شورای امنیت برای بررسی درگیری‌های روز دوشنبه صحبت می‌کرد گفت، حماس سالهاست که به خشونت در منطقه دامن می‌زند، سالها پیش از آن که آمریکا تصمیم به انتقال سفارت خود بگیرد.

هیلی افزود، «هیچ کشوری در این مجمع (سازمان ملل متحد) بیشتر از اسرائیل از خود خویشتن داری نشان نخواهد داد.»

همزمان با برگزاری مراسم رسمی انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم، فلسطینی‌های معترض به این اقدام در کنار مرزهای غزه و اسرائیل تظاهرات کردند که با برخورد نیروهای ارتش اسرائیل روبرو شد و بیش از ۶۰ کشته برجای گذاشت.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروهای اسرائیلی در برابر فلسطینی‌ها از تجهیزات ضدشورش و گلوله، متناسب با رویه‌های استاندارد عملیاتی، استفاده کردند و «مصمم به اجرای وظیفه خود در محافظت از شهروندان و حاکمیت اسرائیل است.»

سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری روز دوشنبه خود با بیان این که «ما از گزارش‌های مربوط به ادامه خشونت‌ها در غزه اطلاع داریم»، گفت که «مسئولیت این مرگ‌های غم‌انگیز تماما بر عهده #حماس است. حماس عمدا تحریک به چنین واکنش‌هایی می‌کند.»

اسرائیل حماس را یک گروه ترویستی می داند. ایالات متحده نیز در سال ۱۹۹۷ میلادی این گروه فلسطینی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

از آذر ماه گذشته #ترامپ دستور انتقال سفارت #آمریکا را صادر کرد، اعتراض‌ها در غزه شروع شد که تا پیش از روز دوشنبه، دست کم ۵۴ نفر کشته شدند. اما دیروز، سنگین‌ترین تلفات در یک روز از جنگ سال ۲۰۱۴ غزه به این طرف رقم خورد.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند. اسرائیل در سال ۱۹۴۸ کنترل بخش غربی و اردن کنترل شرق اورشلیم را در اختیار گرفتند.

اسرائیل که #اورشلیم را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

 

این صحبت‌ها در حالی است که از زمان اعلام انتقال پایتخت امریکا به بیت‌المقدس، شهری که بر طبق قوانین سازمان ملل یک شهر بین‌المللی است و نمی‌تواند پایتخت اسرائیل باشد، بیش از 50 فلسطینی به ضرب گلوله های نیروهای اسرائیل کشته شدند؛ این آمار در روز انتقال رسمی سفارت، به بیش از دوبرابر افزایش یافت و خونین ترین روز را در تنش‌های اخیر بین فلسطین و اسرائیل رقم زد. سازمان‌های بین المللی این کشتار را جنایت علیه بشریت توصیف کرده و بسیاری از کشورهای جهان، از اتحادیه اروپا تا کشورهای منطقه به این رویدادها واکنش شدید نشان دادند.

منبع: TheHill
ترجمه: US Review

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته