دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/آغاز تخریب داوطلبانۀ تأسیسات هسته‌ای در کرۀ شمالی

آغاز تخریب داوطلبانۀ تأسیسات هسته‌ای در کرۀ شمالی

 سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397    16:16    سرویس آسیا

اینترنشنال-سرویس آسیا/ به نظر می‌رسد که کره شمالی تخریب سایت آزمایش‌های هسته‌ای خود را آغاز کرده است. به گزارش کارشناسان آمریکایی سایت خبری "38 North"، برخی از ساختمان‌ها و تجهیزات کلیدی سایت "پونگی‌ری" واقع در یکی از مناطق کوهستانی شمال شرقی کره شمالی تخریب شده‌اند. طبق این گزارش، ریل‌های منتهی به تونل‌های این سایت نیز از میان رفته‌اند. همچنین به گفته این منبع، تصاویر ماهواره‌ای "نخستین دلیل قطعی" در این مورد هستند که تخریب سایت هسته‌ای مزبور پیش رفته است.

وزیر خارجه کره شمالی چند روز پیش خبر داده بود که قرار است سایت "پونگی‌ری" طی مراسمی بین روزهای ۲۳ تا ۲۵ ماه مه سال جاری (۲۰۱۸) در برابر چشمان ناظران بین‌المللی تخریب شود.

کره شمالی می‌خواهد این روند را در برابر ۸ خبرنگار از کره جنوبی، از جمله یک فرستنده تلویزیونی، به انجام برساند. وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده است که پیونگ‌یانگ این خبرنگاران را دعوت کرده است. این خبرنگاران می‌توانند به همراه دیگر خبرنگاران خارجی از پکن به کره شمالی بروند.

قرار است تمامی تونل‌های این سایت هسته‌ای ویران و هم معابر آن مسدود شوند. کره شمالی می‌خواهد با بستن این سایت هسته‌ای، آمادگی خود برای پایان بخشیدن به برنامه اتمی‌اش را در برابر جهانیان به نمایش بگذارد.

کره شمالی در سایت هسته‌ای "پونگی‌ری" شش آزمایش اتمی انجام داده که آخرین آن سپتامبر سال گذشته (۲۰۱۷) بوده است. در پی این آزمایش بود که شورای امنیت سازمان ملل رهبری پیونگ‌یانگ را به نقض مجدد قطعنامه‌های این بالاترین نهاد بین‌المللی متهم کرده و تحریم‌های کره شمالی را تشدید کرد.

تصاویر ماهواره‌ای نخستین تغییرات در سایت "پونگی‌ری" را نشان می‌دهند

بنا به ارزیابی زمین‌شناسان چینی سایت هسته‌ای "پونگی‌ری" به خاطر آزمایش‌های هسته‌ای زیرزمینی پیشین چنان خسارت دیده که در حال حاضر عملا غیرقابل استفاده شده است.

اما کارشناسان سایت "38 North" اواخر آوریل گذشته نوشتند که این سایت کماکان برای آزمایش‌های اتمی مناسب است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، کمتر از یک ماه پیش در حرکتی غافلگیرکننده فرمان توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کشورش را صادر کرد و بر سر خلع سلاح کامل اتمی با کره جنوبی به توافق رسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، توافق با کره شمالی را "توافق خوبی" در خدمت امنیت نامید که با رضایت هم‌زمان کره جنوبی، چین و ژاپن نیز همراه است. سپس در جریان سفر وزیر خارجه ایالات متحده به کره شمالی، پیونگ‌یانگ اقدامی دیگر در راستای اعتمادسازی انجام داد و سه شهروند زندانی آمریکایی در این کشور را آزاد کرد.

قرار است کیم جونگ اون و دونالد ترامپ روز ۱۲ ژوئن در "دیداری تاریخی" در سنگاپور با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته