دوشنبه 30 مهر 1397

Monday 22 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/بریتانیا: کارشکنی روسیه و سوریه در کار کارشناسان شیمیایی

بریتانیا: کارشکنی روسیه و سوریه در کار کارشناسان شیمیایی

 سه شنبه, 28 فروردين 1397    12:27    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ بریتانیا گفت: در اثر کارشکنی سوریه و روسیه، کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تاکنون نتوانسته‌اند وارد دومای سوریه و تحقیقات خود را آغاز کنند. حال قرار شده این تحقیقات روز چهارشنبه ۱۸ آوریل صورت گیرد.

به گزارش اینترنشنال، به نقل از دویچه وله، کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) هنوز موفق نشده‌اند به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی، که گفته می‌شود حمله شیمیایی به آن صورت گرفته، وارد شوند.

اعضای بریتانیایی و سوئدی تیم کارشناسان در پیامی توییتری اعلام کرده‌اند که آنها روز شنبه (۲۵ فروردین / ۱۴ آوریل) به دمشق وارد شدند، اما اجازه ادامه سفر نیافته‌اند. آنها از جمله نوشتند: «روسیه و سوریه هنوز اجازه ورود ما به دوما را صادر نکرده‌اند.»

بر اساس آخرین خبرها، در کنفرانس مطبوعاتی که روز دوشنبه ۱۶ آوریل در محل نمایندگی روسیه در مقر سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در شهر لاهه برگزار شد، اعلام شد که کارشناسان این سازمان می‌توانند روز چهارشنبه ۱۸ آوریل از محل انفجار مواد شیمیایی احتمالی در دوما واقع در غوطه شرقی بازدید بعمل آورند.

کارشناسان این سازمان جهانی قرار بود روز یکشنبه (۲۶ فروردین / ۱۵ آوریل) بررسی استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی را آغاز کنند. اما برنامه آنها تغییر کرد و در این روز با نمایندگان نهادهای دولتی در هتل‌های‌شان گفت‌وگو کردند. این بازرسی قرار بود روز شنبه ۱۴ آوریل صورت گیرد که از سوی مقامات سوری و روسیه ممانعت بعمل آمده بود.

انتقاد سفیر بریتانیا از روسیه

بریتانیا روسیه را متهم کرده که جلوی تحقیقات کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را گرفته است. پیتر ویلسون، نماینده بریتانیا، در جلسه ویژه این سازمان در لاهه اعلام کرد که روسیه "از سال ۲۰۱۶ تاکنون جلوی هر گونه تحقیق سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در ارتباط با استفاده رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی در این کشور را گرفته است".

ویلسون خواستار مجازات کسانی شد که از سلاح‌های شیمیایی در سوریه استفاده کرده‌اند. او گفت که در غیر این صورت امکان تکرار "استفاده بربرمنشانه از سلاح‌های شیمیایی" وجود دارد. این دیپلمات بریتانیایی در انتها تاکید کرد که "رژیم سوریه سابقه کثیفی در ارتباط با استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خود دارد".

فیلیپ لالیو، نماینده فرانسه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی" در لاهه اعلام کرد: «همه می‌دانیم که سوریه از سال ۲۰۱۳ ‌برنامه‌های مخفی تولید سلاح‌های شیمیایی داشته است.»

دیپلمات‌هایی از ۴۱ کشور جهان در نخستین جلسه ویژه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه، پس از حمله هوایی کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه به هدف‌هایی در سوریه، شرکت داشتند.

رد فوری ادعاها توسط روسیه

نماینده روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه، در این باره در پیامی توییتری توضیح داد که نمی‌خواهد در فعالیت کارشناسان این سازمان جهانی دخالت کند. او اما توضیح داد که روسیه موظف است "امنیت تیم کارشناسان را در محل تامین کند".

در روسیه نیز این اتهام که این کشور از آغاز فعالیت کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در دوما جلوگیری می‌کند به شدت رد شده است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، در این باره به خبرگزاری اینترفاکس گفت: «این نیز یکی دیگر از داستان‌های خلق شده توسط بریتانیا است.»

ریابکوف این ادعای جدید را "ادامه حمله موشکی غیرقانونی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه" خواند.

اما لحن دمیتری پشکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در برخورد به این موضوع ملایم‌تر بود. او ابراز امیدواری کرد که "به رغم کلیه خسارت‌هایی که آمریکا به روابط دوجانبه وارد کرده، بتوان به گونه‌ای ارتباط را آغاز کرد".

کاخ کرملین به شدت به حمله هوایی سه کشور غربی به هم پیمان خود سوریه انتقاد کرده و تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه را مانعی برای روابط روسیه و غرب ارزیابی کرده است.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته