دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/بالا گرفتن تنش در سوریه: نشانه‌های بروز یک جنگ فراگیر

بالا گرفتن تنش در سوریه: نشانه‌های بروز یک جنگ فراگیر

 چهارشنبه, 22 فروردين 1397    11:51    سرویس آسیا

اختصاص اینترنشنال_سرویس آسیا/ امروز یا فردا نتیجه بررسی‌ آمریکا از عامل یا عوامل حملات شیمیایی به دوما اعلام می‌شود، پیشتر ترامپ گفته بود که پاسخ آمریکا به مسبب این حملات را - که روسیه و ایران منشاء آن را مشکوک می‌دانند- به سختی مجازات خواهد کرد.

به گزارش اینترنشنال به نقل از منابع خبری مختلف، شواهد مختلف خبر از حمله قریب الوقوع آمریکا و فرانسه و دیگر متحدان به سوریه را می دهد. ممکن است امشب حمله آغاز شود.

ارتش روسیه به حالت آماده باش کامل درآمده است. یگان های مختلف ارتش روسیه حاضر در سوریه به حالت آماده باش صددرصدی درآمده اند.

ایالات متحده اعلام کرد که علاوه بر فرانسه و انگلستان ، احتمالا برخی کشورهای خاورمیانه همپیمان با آمریکا نیز در عملیات ضد دولت سوریه شرکت کنند.

نیروی هوایی انگلستان درحالت آماده برای حمله به سر میبرد.

ناوشکن یو اس اس دونالد کوک (کلاس آرلی بورک) نیروی دریایی ایالات متحده در ۶۰ مایلی سواحل سوریه مستقر شده و در آماده باش کامل برای حمله به سر میبرد. گفته شده که این ناوشکن ۶۰ موشک کروز توماهاوک دراختیار دارد. همچنین ناوگان دریایی آمریکا در آبهای منطقه ، از جمله ناوگان پنجم در خلیج فارس نیز درحال انجام تحرکات نامعمول و غیرعادی هستند.

دولت و ارتش سوریه هم تحرکات وسیعی را آغاز کرده است. ارتش درحال پخش شدن در سطح کشور است. مراکز تجمع نیرو در دمشق ، ایستگاه های ایست و بازرسی (حاجزها و سیطره های) ارتش سوریه درحال برچیده شدن هستند

علاوه بر ناوشکن دونالد کوک ، نیروی دریایی ایالات متحده ساعاتی قبل ناوشکن یو اس اس لابون را نیز به نزدیکی سواحل سوریه منتقل کرده و در آنجا مستقر شده و در حالت آماده باش به سر میبرد. گفته میشود این ناوشکن تعداد بیشتری موشک کروز نسبت به ناوشکن یو اس اس دونالد کوک در اختیار دارد.

علاوه بر این ناوشکن ، ایالات متحده زیردریایی یو اس اس جورجیا SSGN-729 را نیز در سواحل سوریه مستقر کرده است. این زیردریایی از کلاس اوهایو بوده و جزء چهار زیردریایی اول این کلاس است که تبدیل به حامل و پرتابگر موشک کروز توماهاوک شده است. این زیردریایی ۱۵۴ تیر موشک کروز توماهاوک دراختیار دارد.

بدین ترتیب با احتساب این ناوشکن و این زیردریایی هم که در سواحل سوریه درحالت آماده باش جنگی به سر میبرند ، درحال حاضر نیروی دریایی ایالات متحده نزدیک به ۳۰۰ تیر موشک کروز توماهاوک آماده برای شلیک در ۶۰ مایلی سواحل سوریه در اختیار دارد

ساعاتی قبل یکی از هواپیماهای پیش اخطار و مراقبت هوایی A-50 نیروی هوایی روسیه در پایگاه حمیمیم به آسمان برخاسته و مشغول گشت زنی در آسمان استان لاذقیه و در طول سواحل سوریه میباشد

جنگنده های اسرائیلی درحالیکه کاملا مسلح هستند ، از شب گذشته تاکنون مشغول گشت زنی در پشت مرزهای سوریه و در آسمان لبنان می باشند.

هاآرتص خبر داد ارتش اسراییل از بیم انتقام ایران در بالاترین سطح هشدار قرار گرفته است.

روز گذشته نیروی هوایی ایالات متحده ۱۸ فروند جنگنده بمب افکن F-15E استرایک ایگل کاملا تازه نفس را در پایگاهی در خاک اردن مستقر کرد و در اماده باش جنگی به سر می برند

جنگنده های نیروی هوایی انگلیس در پایگاه آکروتیری قبرس نیز به حالت آماده باش کامل جنگی درآمده اند

شایعه فرار اسد به تهران در پی حمله احتمالی آمریکا به سوریه

به نوشته ایلنا یک منبع مسئول، گزارش‌های رسانه‌ای درباره سفر رئیس‌جمهوری سوریه و خانواده‌اش به ایران را رد کرده است.

برخی منابع خبری می‌گویند که روسیه برای اولین بار هواپیماهای پیشرفته ضد زیردریایی خود را در سوریه مستقر کرده است.

‏نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور سوریه ‎در سفری غیرمنتظره به تهران با علی شمخانی درباره «تهدیدهای رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر دخالت نظامی در امور سوریه و حمله اسراییل به سوریه» گفتگو کردند.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت که مسکو نسبت به هرگونه اقدام نظامی توسط آمریکا و متحدانش علیه سوریه هشدار می دهد و سفیر روسیه در بیروت نیز گفت اگر آمریکا علیه سوریه اقدام نظامی کند مسکو به آن پاسخ خواهد داد.

دقایقی پیش ولادیمیر پوتین بصورت تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به گفتگو و تبادل نظر پرداخت. محور این گفتگوها پیرامون مسائل و تحولات سوریه بود.

شب گذشته رئیس‌جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با ولی‌عهد عربستان گفت: خط قرمز ما درباره تسلیحات شیمیایی در سوریه ارتباطی با مباحث شورای امنیت ندارد و در حال رایزنی با شرکای خود هستیم تا تصمیم خود درباره اقدام علیه سوریه را اعلام کنیم. تا چند روز آینده تصمیم کشورهای غربی درباره حمله به «ظرفیت‌های شیمیایی» #سوریه اعلام می‌شود. ظرف چند روز آینده درباره اقدام نظامی در سوریه تصمیم‌گیری می‌کنیم. در صورتی که حمله‌ای صورت گیرد، علیه توانمندی‌های شیمیایی سوریه خواهد بود، نه متحدان دمشق.

سازمان هواپیمایی اروپا هم در بیانیه‌ای، پرواز هواپیماهای غیرنظامی بر فراز سواحل شرقی مدیترانه و سوریه را طی ۷۲ ساعت آینده ممنوع اعلام کرد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته