شنبه 3 فروردين 1398

Saturday 23 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/پارلمان ترکیه دو قانون جدل‌انگیز انتخابات را تغییر داد

پارلمان ترکیه دو قانون جدل‌انگیز انتخابات را تغییر داد

 چهارشنبه, 23 اسفند 1396    10:04    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ پارلمان ترکیه در یک نشست ۲۰ ساعته دو قانون مهم مربوط به انتخابات این کشور را تغییر داد. مخالفان انتقاد می‌کنند که با قوانین جدید امکان تقلب در انتخابات بیشتر می‌شود و احزاب کوچک طرفدار اردوغان به پارلمان راه می‌یابند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از دویچه وله، پارلمان ترکیه در نشستی ۲۰ ساعته قوانین انتخابت را "اصلاح" کرد. مخالفان اردوغان می‌گویند که تغییرات قانونی جدید به نفع اردوغان است.

انتقادها بیشتر متوجه دو ماده از ۲۶ ماده‌ای است که تاثیر تعیین کننده‌ای در سرنوشت سیاسی ترکیه از جمله در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه در ماه نوامبر ۲۰۱۹ خواهد داشت.

ماده اول مربوط است به ائتلاف احزاب. طبق این قانون احزاب کوچک‌تری که نمی‌توانند حد نصاب ۱۰ درصدی را در انتخابات کسب کنند قادر می‌شوند در ائتلاف با احزاب بزرگ‌تر وارد پارلمان ترکیه شوند. بیشتر انتقادها متوجه حزب حاکم "عدالت و توسعه" است که قرار است با حزب ملی‌گرای "حرکت ملی" ترکیه در انتخابات آینده ائتلاف کند.

طبق اصلاحیه قانون دوم برگه‌های رای‌گیری که مهر رسمی هم ندارند معتبر شمرده خواهند شد. این مسئله جنجالی می‌تواند زمینه تقلب در شمارش آرا را فراهم کند.

انتخابات پارلمانی‌و ریاست جمهوری ترکیه قرار است در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار ‌شود. رجب طیب اردوغان برای پیروزی در این انتخابات باید حداقل ۵۱ درصد آرا را کسب کند.

منتقدان "اصلاح قانون انتخابات" را تمهیدی برای هموار کردن راه پیروزی او می‌دانند.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته