پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/اظهارات تند اخیر دولت فرانسه درباره برنامه موشکی و مواضع منطقه‌ای ایران/ اختلاف‌ها ادامه دارد

اظهارات تند اخیر دولت فرانسه درباره برنامه موشکی و مواضع منطقه‌ای ایران/ اختلاف‌ها ادامه دارد

 سه شنبه, 15 اسفند 1396    10:56    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، که برای مذاکره درباره برنامه موشکی و سیاست ایران در کشورهایی مثل یمن و سوریه به تهران سفر کرده، از ادامه شکاف بین مواضع دو طرف خبر داده و گفته "کار زیادی" باقی مانده است.

به گزارش اینترنشنال به نقل از بی بی سی، وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه در آستانه این سفر هشدار داده بود که اگر جمهوری اسلامی به نگرانی‌های آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن درباره برنامه موشک های بالستیک ایران توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو بشود.

ژان ایو لودریان روز دوشنبه پس دیدارهای فشرده با مقامات ارشد حکومت ایران گفت که گفتگوهای دو طرف ادامه خواهد یافت. او گفت ضرورت دارد که ثبات به منطقه بازگردد.

وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی شمخانی نماینده رهبر و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد.

حسن روحانی به وزیر امور خارجه فرانسه گفته است: "هیچ راهی جز تقویت دولت مرکزی در دمشق برای حل بحران سوریه وجود ندارد."

این در حالی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز یکشنبه در تماس تلفنی با آقای روحانی از او خواسته بود که حکومت بشار اسد را برای پایان دادن به حملات هوایی مرگبار حکومت سوریه به منطقه غوطه شرقی در حوالی دمشق تحت فشار قرار بدهد.

این اولین سفر یکی از مقامات بلندپایه امضاکنندگان اروپایی برجام به ایران از زمان تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به خروج از این موافقتنامه است. هدف از سفر لودریان به تهران گسترش روابط دو جانبه و تبادل نظر درباره مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی عنوان شده است. فرانسه بر اجرای کامل برنامه جامع مشترک، برجام تأکید دارد. حبیب حسینی‌فرد تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل تأکید می‌کند که حفظ برجام برای اتحادیه اروپا اهمیت ویژه‌ای دارد و فرانسه به عنوان نماینده اتحادیه اروپا تلاش می‌کند پیش از ماه مه، زمان تمدید تعلیق تحریم‌های ایران توسط رئیس‌جمهور آمریکا، باب گفتگو در مورد برنامه موشکی ایران را باز کند.

فرانسه می گوید که برنامه ایران شامل موشک‌هایی است که برد آنها "هزاران کیلومتر" است و این برنامه‌ "با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد سازگار نیست و از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش فراتر می‌رود."
محمد جواد ظریف روز گذشته با وزیر خارجه فرانسه که به تهران سفر کرده، دیدار داشت؛ دیداری که به دنبال اظهارات تند اخیر دولت فرانسه درباره برنامه موشکی و مواضع منطقه‌ای ایران انجام شد.
وزیر خارجه ایران در توئیتر در این باره نوشت: «در دیدار امروز به وزیر خارجه فرانسه گفتم: اتحادیه اروپا باید به جای تلاش برای مماشات با آمریکا و تکرار ادعاهای غیرعادی این کشور، آمریکا را به تبعیت از برجام وادارد. برای دفاع از توافق هسته‌ای، لفاظی صِرف، کافی نیست به ویژه وقتی آمریکا حتی در برابر پایبندی اتحادیه اروپا به برجام است».

وزیر خارجه ایران ادامه داد: «آمریکا و اروپایی‌ها به جای تردیدافکنی درباره موشک‌های ایران، باید به سرازیر کردن صدها میلیارد دلار تسلیحات به منطقه ما پایان دهند.
منبع: بی بی سی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته