چهارشنبه 21 آذر 1397

Wednesday 12 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/انتقال نفت کرکوک به ایران متوقف شد

انتقال نفت کرکوک به ایران متوقف شد

 پنج شنبه, 10 اسفند 1396    21:03    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ انتقال نفت کرکوک به ایران به دلیل مشکلات امنیتی متوقف شده است. مقام‌های ایرانی اجرایی شدن این قرارداد را نیازمند رفع موانع امنیتی می‌دانند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از کردستان24/ حمید حسینی دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق دوشنبه ۷ اسفند گفت که اجرایی شدن قرارداد انتقال نفت کرکوک به ایران نیازمند رفع مشکلات امنیتی است.

جمهوری اسلامی ایران و عراق توافق کرده‌اند که بخشی از نفت استخراج شده از کرکوک از طریق لوله به کرمانشاه انتقال یابد و ذخیره شود.

این توافق پس از آنکه دولت مرکزی بغداد طی یک عملیات نظامی بار دیگر کنترل کرکوک را در دست گرفت، حاصل شد. پیش از این حکومت اقلیم کردستان عراق توانسته بود با غلبه بر نیروهای دولت اسلامی – داعش – منابع نقتی و اداره کرکوک را در دست بگیرد.

بر اساس این توافق قرار است که روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام از کرکوک به ایران منتقل شود.

پیش از این منابع خبری از انتقال بخشی از نفت کرکوک به ایران از طریق کامیون‌های نفتکش خبر داده بودند.

۱۶ بهمن سال جاری خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که دولت عراق برای تامین امنیت انتقال نفت به ایران، عملیات نظامی را در منطقه کوهستانی حمرین در نزدیکی کرکوک آغاز کرده است.

یک منبع آگاه که نامش افشاء نشد، به رویترز گفته بود که هدف از این عملیات مقابله با دو گروه شبه‌نظامی «پرچم سفید» و نیروهای هوادار دولت اسلامی است.

حال به نظر می‌رسد که حضور گروه‌های شبه‌نظامی در این منطقه، روند انتقال نفت کرکوک به ایران را مختل و متوقف کرده است.

حسینی بدون بیان جزئیات بیشتر، بررسی ایمنی کامیون‌های حامل نفت عراق را نیازمند تجهیزات بیشتر دانست و گفت: «در این زمینه دچار مشکل هستیم».

به گفته او، ایران فاقد تجهیزات کنترل ایمنی موسوم به «ایکس‌ری» است و تنها در صورت توافق دولت عراق برای استفاده از تجهیزات این کشور، فرایند انتقال نفت دوباره اجرایی خواهد شد.

جبار لعیبی وزیر نفت عراق پیشتر گفته بود که انتقال نفت کرکوک به ایران پیش از پایان ژانویه آغاز خواهد شد.

بر پایه این توافق قرار است نفت صادراتی عراق از طریق کامیون های نفتکش به نقطه مرزی میان دو کشور در نزدیکی استان کرمانشاه انتقال داده شود و ایران همان مقدار نفت، با همان مشخصات و کیفیت را از طریق بنادر جنوب به بغداد تحویل دهد.


منبع: کردستان 24

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته