جمعه 28 دي 1397

Friday 18 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/تنش لفظی بین ایران و اسرائیل پس از سقوط هواپیمای اسرائیلی در سوریه

تنش لفظی بین ایران و اسرائیل پس از سقوط هواپیمای اسرائیلی در سوریه

 شنبه, 21 بهمن 1396    18:54    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ سخنگوی ارتش اسرائیل عملیات نظامی ایران و سوریه را بازی با آتش نامید. به موازات حمله تل‌آویو به مواضع نظامی ایران و دولت اسد در سوریه، یک مقام ارشد سپاه تهدید کرد که منطقه را به جهنمی برای "صهیونیست‌ها" بدل می‌کند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از رویترز،حملات هوایی شنبه ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) ارتش اسرائیل به مواضع نظامی ایران و ارتش سوریه، یکی از وسیع‌ترین عملیات نظامی اسرائیل پس از شروع جنگ داخلی در سوریه بوده است. مناطقی از خاک سوریه به مدت چند ساعت هدف حملات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی قرار داشته‌اند.

ارتش سوریه اعلام کرده است که حملات اسرائیل را دفع و چند جنگنده این کشور را سرنگون کرده است. تل‌آویو اما فقط سقوط یک جنگنده را تایید کرده است. هواپیمای اف­۱۶ نیروی هوایی اسرائیل در جریان عملیات نظامی روز شنبه هدف قرار گرفت و در خاک اسرائیل سقوط کرد.

ایران: در سرنگونی جنگنده اسرائیلی دخالت نداشته‌ایم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که ادعای پرواز پهپاد ایرانی و نیز دخالت ایران در سرنگونی جنگنده اسرائیلی "مضحک تر از آن است که بدان پرداخته شود".

قاسمی افزود که جمهوری اسلامی "اساسا حضوری مستشاری در سوریه" دارد و آن‌هم به درخواست دولت بشار اسد صورت گرفته است.

اسرائیل پیش از آن خبر از انهدام یک پهپاد جمهوری اسلامی ایران داده بود. بنا بر اظهارات سخنگوی ارتش اسرائیل این پهپاد وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود. حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش گفت: «ما هیچ خبری از جانب اسرائیل را تایید نمی‌کنیم. اگر سوری‌ها تایید کنند، ما نیز تایید خواهیم کرد. چون اسرائیلی‌ها دروغگو هستند.»

جانشین فرمانده کل سپاه در عین حال مدعی شد که جمهوری اسلامی حضوری نظامی در سوریه ندارد و گفت: «ما فقط به صورت مستشاری در سوریه حضور داریم و حضور ارتش سوریه برای دفاع از سرزمین‌های خود کافی است.»

 

تهدیدات متقابل

سخنگوی ارتش اسرائیل ضمن اعلام خبر عملیات گسترده نظامی این کشور در خاک سوریه، عملکرد جمهوری اسلامی و ارتش سوریه علیه امنیت اسرائیل را "بازی با آتش" خواند و در عین حال تاکید کرد که اسرائیل به دنبال تشدید تنش در سوریه نیست.

خبرگزاری فرانسه از اورشلیم (بین‌المقدس) به نقل از جانتان کورنیکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل گزارش داده که تل آویو با هرگونه تهدید امنیتی خود با جدیت تمام مقابله خواهد کرد. سخنگوی ارتش اسرائیل، نقض حریم هوایی اسرائیل توسط پهپاد ایرانی را تهدید بزرگ امنیتی اسرائیل خواند و اعلام کرد که اسرائیل چنین اقدامی را بی پاسخ نمی‌گذارد.


سخنگوی ارتش اسرائیل در توییتر خود نوشته است: جنگنده های اسرائیلی مرکز کنترل و هدایت پهپاد ایران در سوریه را هدف قرار دادند و به دنبال آتش باری سیستم ضد هوایی سوریه، یک جنگنده اف ۱۶ اسرائیل نیز هدف قرار گرفت و در شمال این کشور سقوط کرده است. هر دو خلبان این جنگنده، زنده‌اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد به ۱۲ هدف، از جمله سه هدف مربوط به پدافند هوایی سوریه و چهار هدف مرتبط با حضور نظامی ایران در سوریه حمله کرده است.
سانا، خبرگزاری رسمی سوریه می‌گوید پدافند هوایی این کشور حمله اسرائیل را دفع کرده است.

در همین زمینه، حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز تهدید کرد که ایران می‌تواند جهنمی برای "صهیونیست‌ها" ایجاد کند. او گفت: «امروز از همین نقطه می‌توانیم همه پایگاه‌های آمریکا در منطقه را نابود کنیم.»

جانشین فرمانده کل سپاه در حاشیه مراسمی که برای "بزرگداشت انقلاب اسلامی" برگزار می‌شد تاکید کرد که هیچ ارتباطی بین برجام و فعالیت‌های موشکی ایران وجود ندارد.

حسین سلامی گفت: «موشک موضوع مذاکره ما با هیچ قدرتی نیست، بخشی از قدرت دفاعی ما است که هرگز راجع به آن مذاکره نمی‌کنیم.»

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۸ فوریه (۱۹ بهمن) گفته بود که در صورت پایبندی همه کشورهای ذیربط به توافق هسته‌ای و موفقیت برجام، ایران آمادگی دارد درباره سایر مسائل نیز مذاکره کند.

نیروی نظامی اسرائیل اعلام کرده که یک پهپاد ایران را هدف قرار داده است. بنا بر اظهارات مسئولان ارتش اسرائیل این پهپاد از یکی از مراکز تحت کنترل جمهوری اسلامی ایران در سوریه پرواز کرده بود وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود. در عین حال خبر می‌رسد که ارتش سوریه نیز یک جنگنده اف­۱۶ نیروی هوایی اسرائیل را سرنگون کرده است.

یک جنگنده اف­۱۶ اسرائیل نیز در جریان عملیات نظامی در خاک اسرائیل توسط ارتش سوریه سرنگون شده است. ارتش سوریه از سرنگونی چند جنگنده اسرائیلی در جریان این حملات خبر داده اما ارتش اسرائیل این را تکذیب می‌کند. جنگنده اف­۱۶ سرنگون شده، در خاک اسرائیل سقوط کرده ولی خلبانان آن زنده هستند. رویترز در خبر خود به حمایت و پشتیبانی ایران از دولت اسد و همچنین از حزب‌الله لبنان اشاره کرده است.

سایت خبری "تاگس‌شاو" وابسته به شبکه اول تلویزیون آلمان در گزارشی پیرامون سقوط این جنگنده اسرائیلی، از حملات مکرر نیروی هوایی اسرائیل به مواضع اسد در نزدیکی دمشق ظرف چند روز گذشته خبر داده است.

هدف یکی از این حملات، مرکز پژوهشی و تحقیقاتی دولت اسد بوده است. گزارش‌های منتشر شده از آن حکایت دارند که وظیفه این مرکز تولید جنگ‌افزارهای شیمیایی بوده است. پیش از آن نیز گزارش‌هایی مبنی بر کاربست جنگ‌افزارهای شیمیایی از سوی ارتش سوریه مطرح شده بود.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته