دوشنبه 30 مهر 1397

Monday 22 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/تغییر ساختار وزارت خارجه، بزرگ‌ترین اتفاق این وزاتخانه، بعد از انقلاب است

تغییر ساختار وزارت خارجه، بزرگ‌ترین اتفاق این وزاتخانه، بعد از انقلاب است

 سه شنبه, 17 بهمن 1396    06:22    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش اینترنشنال به نقل از دیپلماسی ایرانی، وی در پاسخ به ساختار جدید وزارت امور خارجه گفت: «این تغییرات جدید یکی از بزرگترین اتفاقاتی است که وزارت خارجه بعد از انقلاب داشته که تمامی ملاحظات کیفی در این تغییر ساختار دیده شده است. یکی از اهداف آن چابکسازی وزارت امور خارجه است. در این ساختار وزیر، معاون، وزیر و مدیر کل در نظر گرفته شده و دو لایه به طور کامل حذف شده است. یکی از ملاحظاتی که بسیار مورد توجه وزیر محترم قرار داشت، کارشناس محور تغییرات جدید است که امیدواریم از کارشناسان در سطوح بهتر استفاده بکنیم. اداره هایی که در نظر گرفته شده به عنوان مدیر کل و دستیار وزیر تمامی زمینه ها را پوشش قرار خواهند داد و از لحاظ ساختار اداری جایگاه آنها ارتقا یافته است. امیدواریم به این ترتیب این تغییرات چابکسازی و کارشناس محوری را برای وزارت امور خارجه به دنبال داشته باشد.»

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با خبرنگاران از بیانیه وزارت امور خارجه علیه برنامه ضد برجامی برنامه ثریا در صدا و سیما دفاع کرد و با رد این که این بیانیه علیه این برنامه تند نبوده است و گفت که این بیانیه متناسب با محتوای غیرواقعی این برنامه صادر شده و به هیچ وجه مناقض سیاست نقدپذیری وزارت امور خارجه نیست.

وی در مورد اقدام ترکیه در عفرین و سوریه گفت: «ما با طرف های ترک تماس داریم و همکاری های خوبی با طرف های ترکیه داریم. ما با دقت تمام مسائل سوریه زیر ذره بین جمهوری اسلامی ایران است و فکر می کنیم این وضعیت باید هر چه سریع تر متوقف شود و باید در مسیر آستانه وضعیت سوریه را دنبال کنیم. ادامه این وضعیت می تواند به افراط گرایی در سوریه منجر شود که به مصلحت سوریه نیست. تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت این کشور را باید محترم دانست.»

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره بسته شدن حساب های بانکی ایرانیان در چین نیز گفت: «مشکلاتی برای تجار و دانشجویان ایرانی وجود داشت، مذاکراتی از قبل میان مقامات بانکی ما با بانک های چینی وجود داشت و وزارت امور خارجه هم موضوع را دنبال می کرد. گشایشی خوبی در این زمینه طی یکی دو هفته گذشته حاصل شده و تا اندازه بسیاری این مشکل حل شده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آن چه در نشریه اشپیگل درباره تلاش آلمان برای اعمال تحریم موشکی علیه ایران با هدف حفظ برجام گفت: «این حرف ها، حرف های رسانه ای است، ما چنین سیگنالی از آلمان دریافت نکرده ایم. ما روابط خوبی با آلمان داریم و امیدواریم که این سطح روابط بیش از پیش ارتقا یابد. من فکر می کنم خیلی نباید در وضعیت کنونی چنین چیزی را جدی گرفت. باید خیلی هوشمندانه به این گونه مسائل نگاه کرد و دولت آلمان هم حتما این هوشمندی را با ظرافت بیشتری در روابط دو کشور دنبال خواهد کرد.»

وی درباره سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران گفت: «سفر او در دستور کار دو کشور قرار دارد و انجام خواهد شد. درباره دستور کار مذاکرات هنوز به طور قطعی چیزی مشخص نیست. البته ما طیف گوناگون و وسیعی را در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی و منطقه ای و بین المللی با طرف فرانسوی مثل هر مذاکره سیاسی خواهیم داشت. در زمانی که سفر انجام شود ما بررسی های لازم را در این زمینه خواهیم داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه برای اعمال تحریم موشکی علیه ایران مطابق با خواسته ترامپ با هدف حفظ برجام گفت: «چنین چیزی مطرح نیست. اینها همه حرف های رسانه ای است. روابط ما با اروپا رو به رشد است. روابط ما کهن است و مشترکات بسیاری برای گسترش این روابط وجود دارد. قطعا عده ای که این گسترش روابط را نمی پسندند مزاحمت هایی را ایجاد خواهند کرد. باید با هوشیاری بسیار تحولات روابط ایران و اروپا را دنبال بکنند. امیدوارم روابط دو کشور علی رغم دشمنان به خوبی پیش برود.»

وی درباره سفر نیچروان بارزانی به ایران گفت: «سفر ایشان سفر سازنده و خوبی بود. درباره مسائل مورد علاقه دو طرف بود، مذاکره شد. سفر ایشان به تهران و دیدارش با ریاست جمهوری محترم و دبیر شورای عالی امنیت ملی نشانگر نوع روابط و سطح روابط ماست. ما علاقه مندیم که این روابط کما فی السابق در حوزه های مختلف در چارچوب عراق یکپارچه و واحد ادامه و گسترش یابد.»

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره تاخیر در تحویل هواپیمای مسافربری به ایران گفت: «مساله ای که میان شرکت بوئینگ و دولت ترامپ وجود دارد، مساله داخلی امریکاست. آن چه مسلم است امریکا باید به تعهداتش در برجام عمل کند و مطابق با ماده 22 برجام موظف است که فروش هواپیماهای غیرنظامی به ایران را تسهیل کند و تخطی از آن خلاف است. ایالات متحده باید پاسخگوی اقدامات خلاف خودش در این زمینه باشد.»

وی درباره سفرهای غیرقانونی اتباع افغانستانی به ایران گفت: «این یک مساله کهنه و قدیمی با کشور دوست و همسایه افغانستان دانشته ایم. کمیته های مختلفی میان ایران و افغانستان تشکیل شده که یکی از آنها درباره سفر غیر قانونی اتباع افغانستانی به ایران است. این کمیته تا کنون چند بار هم در تهران و هم در کابل جلساتی داشته است و امیدواریم به نتایج مطلوب نیز برسد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیشنهاد لاوروف برای میانجی گری میان ایران و عربستان گفت: «عربستان کما فی السابق در طبل خصومت می کوبد و نشان می دهد که هنوز آمادگی یک رفتار منطقی با کشورهای همسایه پیدا نکرده و نمی تواند یک تصمیم واحد اتخاذ کند و نهایتا قادر نیست در جهت مسائل کلی اقدامات لازم را انجام دهد. عربستان ظاهرا نمی تواند و علاقه مند نیست که روابط میان دو کشور را بهبود ببخشد. ما امیدواریم که عقلانیت بیشتری از سوی عربستانی ها شاهد باشیم. ما از همه نیات خیرخواهانه در جهت بهبود روابط دو کشور استقبال می کنیم اما هنوز اقدام امیدوارکننده ای از سوی عربستانی ها در این زمینه شاهد نیستیم.»

وی در پاسخ به سوالی درباره مصاحبه وزیر امور خارجه فرانسه با روزنامه فیگارو که گفته بود درباره مسائل موشکی با ایران مذاکراتی صورت گرفته و انجام خواهد شد، گفت: «چنین چیزی صحیح نیست. ما هیچ مذاکره ای بر سر مسائل موشکی را نمی پذیریم. ما خطوط قرمز داریم و حاضر نیستیم این خطوط قرمز را نادیده بگیریم.»

وی در پاسخ به سوال دیپلماسی ایرانی درباره آغاز دور جدیدی از مذاکرات بانکی میان ایران و اروپا برای تسهیل مراودات بانکی گفت: «مذاکرات میان طرف های ایرانی و بانک های اروپایی و حتی در حوزه آسیا و غیرآسیا وجود داشته است و ادامه دارد و برای استفاده از تسهیلات بانکی این پیگیری ها را داریم. بانک مرکزی و حوزه اقتصادی در وزارت امور خارجه این مذاکرات را دنبال می کنند و طی ماه های گذشته به توافقات خوبی در این زمینه رسیده ایم که آخرین آن توافقی میان ایران و ایتالیا بود که چند هفته پیش حاصل شد که در سطح 5 میلیارد دلار بود که امیدواریم هر چه سریعتر به مرحله اجرا برسد.»

وی درباره آخرین اخبار درباره سرباز ربوده شده در میرجاوه در مرز ایران و پاکستان گفت: «پرونده آن همچنان مفتوح است، مذاکرات خوبی در حال انجام است و امیدواریم با پشتکار طرف پاکستانی و تلاش هایی که می شود بحث مسائل مرزی میان ایران و پاکستان به خوبی حل و فصل شود.»

بهرام قاسمی در پاسخ به این ادعای عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان که گفت ایران با ارسال موشک به یمنی ها و حوثی ها قصد بی ثباتی در منطقه دارد گفت: «آقای جبیر با بیان این اظهارات زنده است، ایشان اگر این حرف ها را نگوید بی هویت می شود. عربستان در مشکلات خودش غوطه ور است و آقای جبیر با این اظهارات نمی تواند بر فجایعی که کشورش در یمن و دیگر نقاط جهان به وجود آورده است سرپوش بگذارد. افکار عمومی جهان سخیف بودن حرف های آقای جبیر را به خوبی می شناسد. ما ارزشی برای پاسخ دادن به این اظهارات آقای جبیر قائل نیستیم.»

منبع: دیپلماسی ایرانی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته