پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/ترکیه حمله به شبه نظامیان کرد در سوریه را افزایش می دهد

ترکیه حمله به شبه نظامیان کرد در سوریه را افزایش می دهد

 سه شنبه, 03 بهمن 1396    00:24    سرویس آسیا

اختصاصی اینترنشنال سرویس آسیا/ به گزارش اینترنشنال به نقل از خبرگزاری فرانسه (afp)، ارتش ترکیه روز شنبه طی عملیات موسوم به "شاخۀ زیتون"، دومین حمله خود به خاک سوریه را طی جنگ داخلی هفت ساله آغاز کرد. در این عملیات ترکیه از هواپیماهای جنگی، تانک و توپخانه علیه شبه نظامیان (YPG) استفاده نموده که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی غیرنظامی شده است.

ترکیه YPG را گروهی تروریستی می‌داند و آن را تشکیلاتی وابسته به PKK (نیروهای حزب کارگران کردستان، که توسط ایالات متحده امریکا در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داده شده است) می داند که طی سه دهه خونین علیه دولت مرکزی ترکیه دست به اقدامات تروریستی زده‌اند.
اردوغان در یک سخنرانی تلویزیونی در آنکارا گفت: "ما مصمم هستیم. اوضاع عفرین مرتب خواهد شد. ما عقب نشینی نمی کنیم."
اما این عملیات از حساسیت‌های خود برخوردار است، واشنگتن در جنگ برای اخراج داعش از سرزمین‌های سوریه به YGP تکیه نمود.
در این بین فرانسه خواستار مذاکرات بیشتر در شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص مسئله حملات نظامی ترکیه و وضعیت مناطق بحران زدۀ سوریه بر اثر حملات ترکیه شده است.

خبرگزاری دولتی آنادلو (ترکیه) اعلام نمود که نیروهای زمینی وارد 15 روستا شده و در این مناطق کنترل اوضاع را در دست دارند. ژنرال هولیسی آکار از فرماندهان ارشد ارتش ترکیه در این خصوص گفته است: "ما در اینجا برای حفاظت از حقوق کشورمان، بدون آسیب رساندن به غیرنظامیان و یا اموال آن‌ها حاضریم و عملیات (شاخه زیتون) تا از بین رفتن آخرین تروریست ادامه خواهد داشت.»

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه در روستای مرزی تركیه حسا، تانك های تركیه ای را كه به سوی سوریه و از بیان مردم مشتاق محلی عبور می‌کرده را دیده است.
اردوغان هشدار داده است مخالفان این عملیات باید "بهای سنگینی" را پرداخت کنند. تا کنون پلیس ترکیه 24 نفر را به علت انتشار "تبلیغات تروریستی" در رسانه های اجتماعی بازداشت کرده است.
در این بین پایتخت های غربی با اعلام این‌که YGP طی ماه‌های اخیر در مبارزه با داعش موفق عمل کرده است، از وضعیت پیش‌ آمده ابراز نگرانی کردند.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه گفت که او در مورد این تهاجم نگران است و ایالات متحده با هدف شکست داعش در سوریه است.
فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماتیک اتحادیه اروپا، گفت که او "بسیار نگران است" و در مورد وضعیت با مقامات ترکیه بحث خواهد کرد.
در همین حال روسیه و ایران - که در سوریه حضور نظامی دارند و در حال همکاری با ترکیه در روند صلح هستند- نیز ابراز نگرانی کرده اند.

اردوغان مصرانه اعلام نمود که ترکیه پیش از این با روسیه مذاکره نموده و مسکو (با عملیات شاخه زیتون) "موافقت" کرده بود.
یکی دیگر از نکاتی که این عملیات را مهم می‌کند تاثیر آن بر کنفرانس صلح سوریه که در اواخر ماه ژانویه در سوخوی روسیه برگزار می شود، است.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که نمایندگان کرد، بدون متهم نمودن ایالات متحده امریکا و نام بردن از این کشور، به طور غیرمستقیم امریکا را به تشویق جدایی طلبی در میان کردهای سوریه متهم نمودند.

 

لیلا صنایعی - اینترنشنال

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته