يكشنبه 29 مهر 1397

Sunday 21 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/انتقال اعضای داعش با بالگردهای نیروهای خارجی در افغانستان

انتقال اعضای داعش با بالگردهای نیروهای خارجی در افغانستان

 شنبه, 30 دی 1396    11:26    سرویس آسیا

اینترنشنال-سرویس آسیا/ حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان رابطۀ روسیه با پاکستان را نوپا می‎داند و از کمک‎های نظامی این کشور به اسلام آباد پشتیبانی می کند.

آقای کرزی که در یک بخش گفتگوی «رایسینا» در هند که امسال روی وضعیت افغانستان ویژه شده بود، سخن می زد، گفت هرگاه ایالات متحده می تواند به پاکستان جنگ افزار بدهد، پس روسیه نیز چنین کمک‏ها را در اختیار اسلام آباد قرار دهد: «جنگ افزارهای امریکایی نزد پاکستان، نود درصد بیشتر از جنگ افزارهای روسیه در آن کشور استند. هنگامی که امریکا دادن جنگ افزار را به پاکستان متوقف کرد، در آن صورت، از روسیه نیز می خواهیم تا همین کار را بکند.»

کرزی، می گوید که پاکستان پنجاه برابر بیشتر نسبت به افغانستان به ایالات متحده ارزش دارد و ازهمین رو، جنگ واشنگتن در افغانستان ناکام بوده است: «جوبایدن معاون وقت رییس جمهور امریکا، در نشستی برخاست و گفت: ببین آقای کرزی! پاکستان پنجاه برابر بیشتر نسبت به شما در افغانستان به ما اهمیت دارد.»
حامد کرزی از موقف گیری ترمپ در برابر پاکستان نیز پشتیبانی می کند و از او می خواهد که بر اسلام آباد بیشتر فشار بیاورد.

آقای کرزی باور دارد که اگر امریکا بخواهد «شکست» خود در افغانستان را جبران کند، رابطه اش با پاکستان را تغییر دهد: «پس برای جبران شکست امریکا در افغانستان، این رابطه امریکا با پاکستان باید تغییر کند.»

در همین حال، ایگور مورگلوف، معاون وزارت خارجه روسیه نیز که در این نشست شرکت کرده بود، ادعا می کند که چرخبال های بی نشان، جنگجویان داعش را به شمال افغانستان انتقال می دهد و هرچند مسکو نوارهای تصویری از این چرخبال‏ها در اختیار دارد، اما کابل و ناتو به آن پاسخ نمی دهند.

او می افزاید: «ما در بارۀ چرخبال های بی نشان که به شمال افغانستان جنگجویان داعش را انتقال می دهند نگران هستیم؛ برای ثبوت در این باره نوارتصویری داریم اما حکومت افغانستان و ناتو به آن پاسخ نمی دهند.»
ایگور مورگلوف ادعا می کند که روسیه از فراهم سازی جنگ افزار توسط چرخبال های بی نشان به هراس افگنان، اسناد دارد.

این دیپلومات روس در بارۀ انگیزۀ نفوذ روسیه برطالبان نیز می‎گوید: «طالبان!.... فکر نمی کنم ما برطالبان نفوذ داشته باشیم. ما از اوضاع افغانستان از چندین سال به این سو نگران هستیم. اما، ما آمادۀ زمینه سازی گفتگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان هستیم. هیچ مدارکی در بارۀ کمک روسیه به طالبان وجود ندارد.»

ایگور مورگلوف، وجود تماس های روسیه را با گروه طالبان تأیید می کند و می گوید که از بهر تأمین امنیت شهروندان روسیه در افغانستان و تلاش برای زمینه سازی گفتگوهای صلح در این کشور، با گروه طالبان تماس هایی دارند.

منبع: طلوع نیوز

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته