دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/اختصاصی اینترنشنال: زندان طولانی‌مدت در انتظار دختر 16 سالۀ فلسطینی که به صورت افسر اسرائیلی سیلی زد

اختصاصی اینترنشنال: زندان طولانی‌مدت در انتظار دختر 16 سالۀ فلسطینی که به صورت افسر اسرائیلی سیلی زد

 یکشنبه, 17 دی 1396    16:28    سرویس آسیا

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ عاهد تمیمی، دختر نوجوان 16 ساله فلسطینی که به جرم سیلی زدن به یک افسر اسرائیلی بازداشت شده بود، به 12 جرم مختلف متهم شده است. او در روز 19 دسامبر، چهار روز پس از آن رویداد و به دنبال انتشار گستردۀ ویدئوی آن رویداد در اینترنت، دستگیر شده بود. همچنین، نریمان تمیمی، مادر او به خاطر انتشار ویدئوی درگیری این دختر 16 ساله با نظامیان مسلح اسرائیلی در اینترنت، به جرم فتنه انگیزی بازداشت شده و محاکمه خواهد شد. پروندۀ این مادر و دختر، به گفتۀ وکیل او که این جزئیات را در اختیار رسانه ها قرار داده است، عطف به گذشته شده و جرائمی را هم که آنها به زعم دادگاه اسرائیل، پیشترمرتکب شده بودند، به اتهامات آنها اضافه شده است. مادر او، بیش از این پنج بار دیگر هم بازداشت شده بود.
به گزارش اینترنشنال به نقل از الجزیره، خانوادۀ تمیمی از فعالین شناخته شدۀ بیت اللحم هستند. پدر او نیز در درگیری های پرشماری علیه اشغالگران اسرائیلی شرکت داشته است و بارها به زندان افتاده است. همچنین دو پسرعموی او در پیوند با همین مسئله بازداشت شده اند.
این دختر نوجوان فلسطینی در حالی به سمبل جدید مبارزه با اسرائیل تبدیل شده است که رسانه های اسرائیلی مانند هاآرتز و حتی برخی رسانه های امریکایی مانند سی ان ان تلاش زیادی برای مخدوش کردن چهرۀ او داشته اند. رسانۀ اسرائیلیِ «Jewish Chronicle» ضمن اشاره به سوابق مبارزاتی خانوادۀ او، به تمسخر گفته است که باید به عاهد تمیمی «جایزۀ اسکار بهترین بازیگر زن برای شرکت در نمایش تظاهرات جعلی» داده شود؛ مطالبی که CNN هم در مطلبی به برخی از آنها پرداخته است.
باسم تمیمی، پدر او گفته است به شدت نگران دختر خود است، زیرا «سرنوشت او الان در دست کسانی است که حتی فلسطینی ها را موجودهایی کاملا انسانی هم نمی دانند». او معتقد است که مقام های اسرائیلی تلاش خواهند کرد او را بشکنند، چرا که اکنون او تبدیل به یک نماد شده است. وی و بسیاری دیگر از افراد دخیل در ماجرا معتقدند دادگاه اسرائیل این دختر را به زندان طولانی مدت حکوم خواهد کرد تا پیامی تهدیدآمیز برای دیگر نوجوانان معترض صادر کند.
بحث مهمی که در رسانه های عربی صورت گرفت، این است که چرا گروه های حقوق بشری به ویژه فمینیستی، اخبار مربوط به این واقعه را نادیده گرفته و به محاکمۀ یک دختر نوجوان که در برابر ظلم نیروهای مسلح با دست خالی ایستاده است، واکنش نشان نداده‌اند. البته رسانه های ایران و برخی دیگر از کشورهای اسلامی نیز از این رخداد و حواشی آن پوشش خبری ضعیفی ارائه دادند.
وضعیت این نوجوان فلسطینی حتی برخی سیاست‌مداران بلندپایۀ اروپایی را هم وادار به واکنش کرده است. جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز ضمن اینکه مدعی شده است این دختر نباید در زندان باش، چون زندان جای کودکان نیست، در مورد عاهد تمیمی گفته است: «او تنها برای حق خود ایستادگی کرده است.»

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته